Եթե նախկինում առաջարկված բանաձևերը կյանքի կոչվեին թեկուզ 2 տարի առաջ, հավանաբար, այս արյունալի պատերազմը չէր լինի և կհաջողվեր խուսափել հազարավոր հայերի և ադրբեջանցիների մահից. Պեսկով (տեսանյութ)
ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը RT հեռուստաալիքի հետ զրույցում անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ձեռք բերված վերջին եռակողմ պայմանավորվածություններին նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջարկել է Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորման բանաձև, որը դեռ մի քանի տարի առաջ ընդունելը թույլ կտար խուսափել արյունահեղությունից։
Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանում ռազմական գործողությունների ծավալմանը նախորդել են «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և առաջին հերթին Ռուսաստանի կարգավորման որոշակի բանաձևեր առաջարկելու տարիների փորձերը»։
«Այդ բանաձևերը գոյություն ունեն, դրանք քաջ հայտնի են միջազգային բանակցային գործընթացի մասնակիցներին, սակայն, ցավոք, դրանք այս կամ այն պատճառով չեն գործել»,-նշել է Պեսկովը՝ հավելելով, որ անգամ երկու տարի առաջ դրանք ընդունելը թույլ կտար խուսափել նման հետևանքներից։
«Եթե դրանք կյանքի կոչվեին թեկուզ երկու տարի առաջ, ապա, հավանաբար, այս արյունալի պատերազմը չէր լինի և կհաջողվեր խուսափել հազարավոր երիտասարդ հայերի և ադրբեջանցիների մահից»,-հավելել է նա։
Դմիտրի Պեսկովը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ վերջին զարգացումների ֆոնին կարծիք է հայտնել առ այն, որ Ռուսաստանում անխուսափելի չեն հայերի և ադրբեջանցիների միջև ընդհանրումները:
Կրեմլի ներկայացուցիչը, մեկնաբանելով ԼՂ շուրջ իրավիճակի ֆոնին միջազգայնական ընդհանրումների ախուսափելիության և անշրջելիության մասին նկատառումը, նշել է, որ որևէ բան դեռևս ակնհայտ չէ և «դրա ուղղությունը» փոխել հնարավոր է:

Песков рассказал, как можно было избежать кровопролития в Карабахе (видео)
Кровопролития в Нагорном Карабахе удалось бы избежать, если бы были реализованы предложенные ранее, в том числе Россией, формулы урегулирования, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА «Новости».
В интервью на «YouTube»-канале «RT Россия» он отметил, что Баку при поддержке Турции заявил о том, что считает военные методы возможными для решения карабахской проблемы, и, исходя из этого, начал военную операцию.
«Вы знаете, что этой военной операции предшествовали многие годы попыток сопредседателей минской группы ОБСЕ и в первую очередь России предложить некие формулы урегулирования. Формулы эти существовали, они хорошо известны участникам международного переговорного процесса, но, к сожалению, они не сработали. По тем или иным причинам», – сказал Песков.
По его словам, «если бы эти формулы были реализованы даже два года назад, то, наверное, вот этой кровавой войны бы не было, и удалось бы избежать гибели не одной тысячи молодых армян и молодых азербайджанцев».
При этом он не стал уточнять, какие это были формулы. «Я не думаю, что я могу их называть. Тем более сейчас, наверное, в этом нет необходимости», - сказал он.
Песков подчеркнул, что все страны-сопредседатели контактной группы не разделяли подход Баку, и все страны аргументированно настаивали на том, что единственно возможный путь урегулирования конфликта - это политико-дипломатические меры.