Հեյդար Ջեմալ. «Վրաստանը Ադրբեջանում պետական հեղաշրջում է ծրագրում»
Ինչպես հաղորդում է «SalamNews»–ը, Ռուսաստանի իսլամական կոմիտեի ղեկավար Հեյդար Ջեմալը, որը հայտնի է իր հակահայկական քարոզչությամբ և հայտարարություններով, զգուշացրել է, թե  Վրաստանը Ադրբեջանում պետական հեղաշրջում է նախապատրաստում։
–Տվյալներ կան, որ Վրաստանում ծրագիր է մշակվում պետական հեղաշրջում իրականացնել  Ադրբեջանում, և այդ ծրագրի պատասխանատվությունը դրված է Վրաստանի անվտանգության խորհրդի անդամ Գիգու Բոկերիայի վրա։ Ադրբեջանի տարածքում վրացական դեսպանատանն է գտնվում այդ գործողությունների իրականացման կենտրոնը, իսկ  այդ ամենի  պատասխանատվությունը դրված է Բաքվի դեսպանատան աշխատակից մի ամերիկուհու վրա, որը  վրացերեն շատ լավ գիտի։ Նա գտնվում է շտաբում և իր պարտականությունն է կապի մեջ լինել  ադրբեջանական ընդդիմության հետ։ Որքանով ես եմ տեղյակ, կտրուկ գործողությունները, այն է՝ ադրբեջանական ընդդիմության կողմից կառավարության հրաժարականի  պահանջը,  հնչելու  է մայիսի 28–ին, իսկ մայիսի 29–ին էլ Լոնդոնում Ադրբեջանին նվիրված  խորհրդաժողով է տեղի  ունենալու, որի ժամանակ ելույթ է ունենալու Հիլարի Քլինթնոնն ու  գնահտականներ  է տալու Ադրբեջանում իրավիճակի, ընդդիմության գործունեության, կառավարության և այլնի մասին։ Այս տարվա մարտին Գիգու Բոկերիան և մի շարք այլ  դեմքեր  ժամանել են Ադրբեջան և կառավարությունից պահանջել  Վրաստանի  հետ  ռազմաքաղաքական դաշինք կնքել, որի  հիմնական նպատակը Ռուսասատանին հակազդելն է։ Ադրբեջանի նախագահը, սակայն, այդ քայլին չի դիմել և հրաժարավել է «Տարածաշրջանային պատասխան–2011» ադրբեջանաամերիկյան զորավարժություններից, որովհետև  չի ցանկացել կախվածության մեջ լինել  այդ խաղից։ Դրա հետևանքով վրացական իշխանություններն այժմ  կարգավորում են Հայաստանի հետ ռազմական համագործակցությունն ընդդեմ Ադրբեջանի։ Վրաստանն այս դեպքում հանդես է գալիս որպես կատարող։ Ադրբեջանը Հարավային Կովկասի և ընդհանրապես Մեծ  Կովկասի առանցքային երկրներից է, և եթե այսօրվա նախագահի տեղում Արևմուտքից ավելի  շատ կախում ունեցող նախագահ լինի երկրի ղեկավարը, ապա Ադրբեջանը ռազմաբազայի կվերածվի  ԱՄՆ–ի  գործողությունենրի համար, մասնավորապես՝ Իրանի  վրա  հարձակումների համար,–ընդգծել է նա։

Грузия создает военный союз с Арменией и готовит госпереворот в Азербайджане?
Как передает «Регнум»,  председатель Исламского комитета России Гейдар Джемаль выступил в интервью «SalamNews»  с  заявлением о том, что  Грузия  готовится к организации государственного переворота  в Азербайджане.
«На территории Грузии ведется подготовка к государственному перевороту в Азербайджане, и ответственность за эту работу возложена на члена Совбеза Грузии Гигу Бокерия. На территории Азербайджана, в грузинском посольстве, расположен координационный центр этой деятельности, за которую отвечает одна из сотрудниц этого посольства, американка, которая прекрасно знает грузинский язык. Она находится в штабе и в ее обязанности входит поддержание контактов с оппозицией в Азербайджане. А в Грузии в это время идет подготовка азербайджанской молодежи из числа грузинских азербайджанцев, формируется отряд, который в переводе называется "Отпор". Он ждет команды к жестким решительным действиям по свержению азербайджанского руководства», -  подчеркнул  Джемаль.
«Насколько мне известно, решительные действия, то есть выступления оппозиции для свержения азербайджанских властей, намечены на 28 мая. А 29 мая в Лондоне пройдет конференция, посвященная Азербайджану, на которой должна выступать Хиллари Клинтон, которая будет давать оценку азербайджанской оппозиции, положению в Азербайджане, ситуации с азербайджанским правительством и т.д.», -  продолжает Джемаль. - «В марте этого года Гига Бокерия и еще ряд лиц посетили Азербайджан и выдвинули требование азербайджанскому руководству о том, чтобы оно пошло на создание военно-политического союза с Грузией, целью которого было бы противостояние с Россией. Но президент Азербайджана на это не пошел и отказал в проведении совместных азербайджано-американских учений («Региональный ответ-2011») - он проявил нежелание попасть в зависимость от этой игры. В результате, сейчас грузинское руководство активно налаживает военный союз с Арменией, направленный против Азербайджана. Грузия в данном случае является исполнителем проекта, в котором задействованы грузинские государственные лица, в частности Гига Бокерия, который представляет Совет безопасности страны. То есть, грузины здесь выступают в качестве исполнителя чужой воли. Должен отметить, что и азербайджанская оппозиция в курсе этого плана. Если за руку будут пойманы грузинские государственные деятели, планирующие свержение власти в Азербайджане, то думаю, что из этого азербайджанское руководство должно сделать далеко идущие выводы и пересмотреть свои отношения с таким партнером»,  - сказал он.