Դավաճանության ու անմեղսունակության խորհրդանշականությունը
Շատ խորհրդանշական է, որ դավաճանական ու կապիտուլյացիոն ակտ ստորագրող Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ վարչապետ դարձավ մայիսի 8–ին՝ Շուշիի ազատագրման օրը։
1992–ի մայիսի 8–ին մենք ազատագրեցինք Շուշին, իսկ 2018–ի մայիսի 8–ին սկիզբ դրվեց Շուշիի և ընդհանրապես ամեն ինչի հանձնմանը։
Եվս մեկ թվային խորհրդանշականություն։ 1–ին հանրապետությունն անկում ապրեց 1920–ին։ Ուղիղ հարյուր տարի անց պատմությունը կրկնվեց։
Հիմա մենք զրկվեցինք մայիսյան եռատոնից ու որևէ տոնից, քանզի Նիկոլ Փաշինյանի հետևողական ջանքերով հաղթողից վերածվեցինք պարտված ազգի, իսկ Հայաստանն ու Արցախի մնացորդները դարձան տարածք՝ պետության ձևական ատրիբուտներով։ Սա հրեշավոր մի ակտ էր, որին ունակ կարող էր լինել ամբոխն՝ իր ամբոխավարով։
Փաստորեն, երբ Աննա Հակոբյանը հայտարարում էր, որ մեր զինվորները զոհվում են հանուն ոչնչի, մի բան գիտեր։ Երբ հրավիրում էր Մեհրիբանին Արցախ՝ մուղամ լսելու, մի բան գիտեր։ Հրավերն ընդունեցին ու եկան։ Թուրքերն արդեն Արցախում մուղամ են լսելու Դադիվանքի տարածքում, իսկ մենք կրկին մնալու ենք Դլե Յամանի տակ։
Սրանք «Հաղթելու ենք» կարգախոսի ներքո Հայաստանն ու Արցախը տարան կապիտուլյացիայի։ Ու այսքանից հետո դեռ լկտիություն ունեն հոխորտալու, աթոռից կառչած մնալու, քաղաքացիական պատերազմ հրահելու, այլ ոչ թե գետինը մտնելու, ծպտուն չհանելու և գոնե ինքնասպանության միջոցով մի փոքր մաքրվելու պատմության առաջ։
Եթե մենք այսքանից հետո էլ խելքի չգանք, չանջատենք ինքնաոչնչացման մեքենան ու չհասկանանք, որ երեկ հանձնվել է ավելին, քան գրված է կապիտուլյացիոն տեքստում, ու մեզանից մեծագույն ճիգեր են պահանջվելու այս հողում ապրելու համար, ուրեմն արժանի ենք այն ճակատագրին, որը մեզ համար պատրաստել էին մեր թշնամիներն ու իրականացրեցին Նիկոլ Փաշինյանի ձեռքերով։
Միայն մեկ հարց է բաց մնում։ Նիկոլ Փաշինյանը գիտակցաբա՞ր գնաց կապիտուլյացիայի, թե՞ այդպես ստացվեց։ Այլ կերպ ասած՝ նա դավաճա՞ն է, թե անմեղսունակ։ Չի բացառվում, որ երկուսը միասին։

Символизм предательства и невменяемости
Весьма символично, что подписавший предательский и капитуляционный акт Никол Пашинян стал премьер-министром РА 8-го мая – в день освобождения Шуши.
8 мая 1992-го мы освободили Шуши, а 8 мая 2018-го было заложено начало сдачи Шуши и всего остального.
Еще один символизм чисел. 1-ая республика пала в 1920-ом. Ровно 100 лет спустя история повторилась.
Сейчас мы лишились тройного майского праздника и любого праздника вообще, так как последовательными усилиями Никола Пашиняна превратились из победителей в проигравшую нацию, а Армения и остатки Арцаха стали территориями с формальными атрибутами государства. Это был чудовищный акт, на который была способна лишь толпа со своим охлократом.
Фактически, когда Анна Акопян заявляла, что наши солдаты погибают во имя ничего, она что-то знала. Когда она приглашала Мехрибан в Арцах – слушать мугам, она что-то знала. Приглашение было принято, и они пришли. Турки уже будут слушать мугам на территории Дадиванка, а мы снова останемся под «Дле Яман».
Под лозунгом «Победим!» они повели Армению и Арцах к капитуляции. И после столького у них хватает наглости грозиться, цепляться за свое кресло и провоцировать гражданскую войну, вместо того чтобы провалиться сквозь землю, не сметь даже пикнуть и попытаться хоть немного очиститься перед историей посредством самоубийства.
Если мы даже после этого не образумимся, не отключим машину самоуничтожения и не поймем, что накануне было сдано больше, чем написано в тексте капитуляции, и что от нас потребуются колоссальные усилия, чтобы жить на этой земле, значит мы достойны той участи, которую уготовили нам враги и реализовали руками Никола Пашиняна.
Лишь один вопрос остается открытым: Никол Пашинян осознанно пошел на капитуляцию или так получилось? Иными словами, он – предатель или невменяемый? Не исключено, что оба вместе.