Ղարաբաղում խաղաղապահ գործողությունները կլինեն ռուսական, Թուրքիայի հետ հնարավոր են միայն դրա համաձայնեցման տարրերը. Կոսաչով
Խաղաղապահ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղում կլինի ռուսական, կողմերը կարող են համաձայնեցնել Թուրքիայի հետ միայն դրա իրականացման տարրերը: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը, գրում է «Интерфакс»-ը:
«Ադրբեջանի նախագահի հայտարարության մեջ մենք Թուրքիային ուղղված որոշակի հաղորդագրություններ տեսանք, որ դա համատեղ գործողություն է լինելու: Բայց եկեք ուշադիր կարդանք եռակողմ հայտարարությունը (ՌԴ, Հայաստան և Ադրբեջան), ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի ներկայացրած տեքստը: Խոսքը վերաբերում է մասնավորապես ռուսական խաղաղապահ զորախմբին: Այո, հավանաբար, կողմերի գործողությունները համակարգելու որոշ տարրեր հնարավոր են, քանի որ անհրաժեշտ չէ անտեսել Թուրքիայի ներկայությունն Ադրբեջանում և Լեռնային Ղարաբաղում»,-ասել է Կոսաչովը «Россия24» հեռուստաալիքի եթերում:
«Բայց նորից կրկնեմ՝ գործողությունը ռուսական է, գործողությունը՝ խաղաղապահ է, գործողությունն իրականացվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի համաձայնությամբ»,-ընդգծել է նա:

Миротворческая операция в Карабахе будет российской, возможны лишь элементы ее согласования с Турцией – Косачев
Миротворческая миссия в Нагорном Карабахе будет российской, стороны лишь могут согласовывать элементы ее осуществления с Турцией, заявил председатель комитета Совета Федерации по международным делам Константин Косачев. Об этом пишет «Интерфакс».
«В заявлении президент Азербайджана мы увидели определенные посылы в адрес Турции - что это будет совместная операция. Но давайте внимательно читать трехстороннее заявление (РФ, Армении и Азербайджана), а также тот текст, с которым выступил президент Российской Федерации. Там речь идет именно о российском миротворческом контингенте. Да, наверное, какие-то элементы согласования действий сторон возможны, поскольку игнорировать сам факт присутствия Турции в Азербайджане и вокруг Нагорного Карабаха не приходится», – заявил Косачев в эфире телеканала «Россия 24».
«Но я повторю, что операция российская, операция миротворческая, операция проводится с согласия Армении и Азербайджана», – подчеркнул он.