Կանադայի Լավալ քաղաքը միաձայն ճանաչել է Արցախի անկախությունը
Կանադայի Հայ դատի հանձնախումբը հայտարարել է, որ Կանադայի Լավալ քաղաքը միաձայն ճանաչել է Արցախի Հանրապետության անկախությունը: Ինչպես նշվում է Հանձնախմբի ֆեյսբուքյան էջում՝ ընդունված բանաձևում նշվում է, որ Լավալ քաղաքը ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Դատապարատում է Ադրբեջանի Հանրապետության՝ 2020-ի սեպտեմբերի 27-ին սկսած ռազմական ագրեսիան Արցախի Հանրապետության դեմ:
Կանադայի և Քվեբեկի կառավարություններին կոչ է անում անել ուժերի չափով անել ամեն ինչ միջազգային հումանիտար իրավունքին, մասնավորապես՝ Ժնևյան կոնվենցիային ուղղված լիակատար հարգանքն ապահովելու համար:
Կանադայի կառավարությանն առաջարկում է Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) հայերին տրամադրել անջատվելու իրավունք՝ Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչման ճանապարհով:

Канадский город Лаваль признал независимость Республики Арцах
Канадский город Лаваль единогласно признал независимость Республики Арцах. Об этом говорится в сообщении, распространенном на странице «Ай дата» Канады в «Facebook».
Согласно сообщению, в принятой резолюции отмечается, что город Лаваль признает право народа Нагорного Карабаха на самоопределение и осуждает военную агрессию Азербайджана против Арцаха, начавшуюся с 27 сентября 2020 года.
В призыве же к правительствам Канады и Квебека отмечено, что нужно сделать все возможное для обеспечения полного соблюдения международного гуманитарного права, в частности Женевской конвенции. Правительству Канады предлагается предоставить армянам Арцаха (Нагорного Карабаха) право на отделение, путем признания независимости Арцаха.