Մերձավոր Արևելքից ԼՂ հակամարտության գոտի տեղափոխված վարձկանների թիվը հասել է 2 հազարի. Լավրով
Ռուսաստանը կոչ է անում արտաքին դերակատարներին օգտագործել իրենց հնարավորությունները Մերձավոր Արեւելքից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի վարձկանների տեղափոխումը կանխելու համար, որոնց թիվն արդեն մոտենում է 2 հազարի: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ռուսական «Կոմերսանտ» թերթին տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Մեզ, իհարկե, մտահոգում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միջազգայնացումը և Մերձավոր Արեւելքից գրոհայինների ներգրավումը: Մենք բազմիցս կոչ ենք արել արտաքին դերակատարներին օգտագործել իրենց հնարավորությունները ՝ կանխելու վարձկանների տեղափոխումը, որոնց թիվը հակամարտության գոտում, ըստ առկա տվյալների, արդեն մոտենում է երկու հազարի։ Այս թեման, մասնավորապես, շոշափվել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հոկտեմբերի 27-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում, ինչպես նաև Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների հետ կանոնավոր շփումների ժամանակ: Համառորեն շարունակում ենք տարբեր խողովակներով առաջ տանել մեր դիրքորոշումը»,-ասել է Լավրովը:

Число наемников, перемещенных из Ближнего Востока в зону карабахского конфликта, достигло 2 000 – Лавров
Россия призывает иностранных игроков использовать свои ресурсы для предотвращения перемещения более 2 000 наемников с Ближнего Востока в зону нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью, данном российской газете «Коммерсантъ».
«Мы, конечно, обеспокоены интернационализацией нагорно-карабахского конфликта и вмешательством боевиков с Ближнего Востока. Мы неоднократно призывали иностранных субъектов использовать свои возможности для предотвращения переброски наемников, количество которых в зоне конфликта, по имеющимся данным, уже приближается к двум тысячам. Эта тема особенно была затронута и президентом России Владимиром Путиным во время телефонного разговора с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, состоявшимся 27 октября, а также во время регулярных контактов с руководителями Азербайджана и Армении. Мы настойчиво продолжаем продвигать нашу позицию по различным каналам», – сказал Лавров.