Քրդական աշխատավորական կուսակցությունը ստանձնել է թուրքական նավթատարի պայթյունի պատասխանատվությունը
Իրաքյան Քուրդիստանի ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների համաձայն՝ Քրդական աշխատավորական կուսակցությունը (ՔԱԿ) ստանձնել է թուրքական նավթատարի պայթյունի պատասխանատվությունը, որով չվերամշակված նավթը տարածաշրջանից տեղափոխվում էր Թուրքիա: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Parstoday»-ը, ՔԱԿ-ի մամուլի հաղորդագրությունում նշվում է, որ ապստամբները պայթեցրել են Թուրքիայի հարավային Մարդին նահանգի Բաղուք թաղամասով անցնող նավթատարը:
Հոկտեմբերի 31-ին տեղի ունեցած հարձակումից հետո իրաքյան Քուրդիստանի տեղական կառավարությունը պաշտոնապես հայտարարել է այդ մասին եւ դատապարտել է Թուրքիայի տարածքով տարածաշրջանից նավթի արտահանման կասեցումը:
Ավելի վաղ, ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ Հարավային Մուսանա նահանգում տեղի է ունեցել ուժեղ պայթյուն, որի հետեւանքով զոհվել է առնվազն երեք մարդ, 25-ը վիրավորվել:

Рабочая партия Курдистана взяла на себя ответственность за взрыв в Турции
Рабочая партия Курдистана (РПК) взяла на себя ответственность за взрыв в городе Джизре в провинции Ширнак на юго-востоке Турции. Как передает «Интерфакс», об этом сообщает в пятницу агентство AP.
В РПК заявили, что атака в Джизре стала ответом на то, что турецкие власти запретили посещение отбывающего пожизненное наказание в тюрьме лидера и основателя партии Абдуллы Оджалана.
Как сообщалось, в пятницу у КПП в 50 м от штаб-квартиры спецназа в Джизре взорвался автомобиль, начиненный взрывчаткой, в результате чего погибли 11 человек, еще 78 получили ранения.
Власти Турции изначально возложили ответственность за это нападение на РПК.