«Պատերազմը մտել է բոլորի ընտանիքներ». BBC-ի ֆիլմը ռազմաճակատի հայ զինվորի ու նրանց մայրերի մասին
Բրիտանական BBC հեռուստաալիքի պատրաստած նոր ֆիլմը պատմում է արցախյան ռազմաճակատի հայկական ուժերի ու նրանց մայրերի մասին: «Երեսուն տարվա մեջ սա արդեն երրորդ պատերազմն է՝ առաջինը երկու կողմերից միասին խլեց 30 հազար կյանք, շուրջ մեկ միլիոն մարդ տեղահանվեց, 2016-ի պատերազմում հարյուրավոր զոհեր եղան, իսկ այժմ արդեն մեկ այլ սերունդ է շտապում ռազմաճակատ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այսպես է սկսվում պատմությունը:
Ապաստարաններում անվտանգ անկյուն գտած հայ մայրերն ու կանայք կիսվում են կորստի ու սպասման պատմություններով: «Սերնդից սերունդ անցնում է այս կռիվը: Իմ ամուսինն է զոհվել պատերազմի ժամանակ, հիմա իր (մատնանշում է մեկ այլ կնոջ) որդին է կանգնած սահմանին: Կարծես՝ այս պատերազմն անվերջ լինի»,-ասում է կանանցից մեկը: Մեկ ուրիշը հիշում է եղբոր դաժան սպանությունը 92-ին՝ պատերազմի ժամանակ, երրորդը հայտնում է, որ սկեսրայրն է զոհվել, չորրորդ կինն էլ, արցունքն աչքերին, պատմում իր կորստի մասին՝ 2016-ի քառօրյա պատերազմը տարել է աղջկա ամուսնուն՝ թողնելով երկու անչափահաս երեխաներին առանց հայրական խնամքի: Մեկ այլ մայր էլ պատմում է, որ որդուց տեղեկություն չունի, նրան փնտրել են հիվանդանոցներում, վիրավորների ցուցակներում, բայց՝ ապարդյուն:
Իսկ ռազմաճակատում զինվորներից մեկը ներկայացնում է, թե ինչպես արագ նկատեցին հակառակորդի տեղաշարժն ու հակահարված տվեցին՝ թույլ չտալով, որ թշնամական զորքերը ճեղքեն պաշտպանությունն ու շրջափակման մեջ վերցնեն իրենց: Հաջորդիվ 19-ամյա զինվորի թաղման ողբերգական տեսարանն է: Արարողությանը մասնակցող երիտասարդ տղամարդն ասում է՝ «մենք հանձնվողը չենք, երեք պետության դեմ կռիվ ենք տալիս, բայց մինչև վերջին մարդն էլ գնալու ենք ու կռիվ տանք»: «Էրդողանի ու Ալիևի երեխաները կռվի դաշտո՞ւմ են, ոչ: Մենք հասարակ ժողովուրդ ենք, միայն մեր որդիներն են այնտեղ, ինչո՞ւ»,-եզրափակում է ապաստարանի կանանցից մեկ ուրիշը:

«Война пришла во все семьи»: фильм BBC об армянских солдатах на фронте и об их матерях (видео)
Новый фильм британского телеканала BBC рассказывает об армянских воинах на Арцахском фронте и об их матерях. «Это за тридцать лет уже третья война, первая унесла 30 000 жизней с обеих сторон, около миллиона человек были перемещены, сотни людей были убиты в войне 2016 года, а теперь другое поколение стремится на фронт», – «Арменпресс» представляет, что этими словами начинается фильм.
Армянские матери и жены, прячущиеся в убежищах, рассказывают о своих потерях и ожиданиях. «Эта битва уже передается из поколения в поколение. Мой муж погиб во время войны, сейчас ее сын стоит на границе (показывает на другую женщину). Эта война кажется бесконечной», – сказала одна женщина. Другая вспоминает жестокое убийство своего брата в 1992 году во время войны, третья сообщает, что убили ее свекра, а четвертая женщина со слезами на глазах рассказывает о своей утрате, война 2016 года отняла жизнь мужа ее дочери, оставив двух несовершеннолетних детей без отцовской заботы. Другая мать говорит, что у нее нет информации о ее сыне, его искали и в больницах, и в списках раненых, но тщетно…
На поле боя один из солдат описывает, как быстро они заметили движение противника и контратаковали его, не дав вражеским войскам прорвать оборону и блокировать их. Дальше – трагическая сцена похорон 19-летнего солдата. Молодой человек, участвующий в церемонии, говорит: «Мы не сдаемся, мы сражаемся против трех сил, и мы будем сражаться до последнего».
«Дети Эрдогана и Алиева сейчас на поле боя? Нет. Мы простые люди, и там только наши сыновья, почему?» – заключает другая женщина из убежища.