Սիրիացի վարձկանների մեծ մասը հրաժարվում է մեկնել Ադրբեջան`չնայած գայթակղությունը մեծ է. SOHR
Սիրիայի մարդու իրավունքների հետազոտության կենտրոնի (SOHR) տվյալների համաձայն` Թուրքիայի կառավարության կողմից ևս 300 սիրիացի վարձկաններ են հավաքագրվել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում կռվելու համար, սակայն արդեն դժվարություններ են առաջացել նրանց հավաքագրման առումով: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է հրապարակել Սիրիայի մարդու իրավունքների հետազոտության կենտրոնը:
«Վարձկանները դժվարությունների առջև են կանգնած Ադրբեջանում, չնայած որ գայթակղությունը մեծ է այնտեղ գնալու: Մարդու իրավունքների հետազոտական սիրիական կենտրոնը շարունակում է հետեւել թուրքական կառավարության կողմից վարձկանների տեղափոխմանն Ադրբեջան, որտեղ վերջին օրերին ժամանել է ևս 300 վարձկանների նոր խումբ:
Թուրքիան դժվարություններ ունի Լեռանին Ղարաբաղի պատերազմում նրանց ներգրավվելու առումով. գրոհայինների մեծ մասը հրաժարվում է կռվել, քանի որ նրանք գիտակցում են, որ այնտեղ հայտնվելու են բարդ պայմաններում: Դա կապված է մարդկային մեծ կորուստների, ինչպես նաև այն գործոնով, որ գրոհայիններից շատերը չեն իմացել, որ ադրբեջանական ուժերը շիա իսլամի կողմնակիցներ են»,-նշում է Սիրիայի մարդու իրավունքների հետազոտության կենտրոնը:
Կենտրոնը նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում մարտերին մասնակցելու համար Ադրբեջան է տեղափոխվել առնվազն 2350 վարձկաններ, որոնցից 320-ը վերադարձել են, հրաժարվելով ամեն ինչից, այդ թվում ՝ իրենց աշխատավարձից:

Большинство сирийских наемников отказывается ехать в Азербайджан, хотя соблазн велик – SOHR
По данным Сирийского центра исследований в области прав человека (SOHR), турецкое правительство завербовало 300 сирийских наемников для участия в войне в Нагорном Карабахе на стороне Азербайджана. Однако уже возникают трудности с их вербовкой. Информацию об этом, как сообщает «Арменпресс», распространил Сирийский центр исследований в области прав человека.
«Наемники в Азербайджане сталкиваются с трудностями, хотя соблазн ехать туда довольно велик. Сирийский наблюдательный центр по правам человека продолжает отслеживать переброску наемников турецким правительством в Азербайджан, куда в последние дни прибыла новая группа из 300 наемников.
У Турции есть проблемы с их вовлечением в карабахскую войну. Большинство боевиков отказывается воевать, потому что понимают, что окажутся в тяжелых условиях. Это связано с большими человеческими потерями, а также с тем фактом, что многие боевики не знали, что азербайджанцы – приверженцы шиизма», – сообщает Сирийский центр исследований в области прав человека.
Центр отмечает, что в Азербайджан для участия в боевых действиях в зоне нагорно-карабахского конфликта было переброшено не менее 2 350 наемников, 320 из которых вернулись обратно, отказавшись от всего, включая и зарплату.