Վտանգված է մեր պետությունն ու պետականությունը․ այժմ թանկ է ամեն րոպեն` բոլորս ի զեն․ Վիտալի Բալասանյան
Հայրենակիցներ,
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետությունը, Թուրքիայի բացահայտ դրդմամբ, լայնամասշտաբ պատերազմ է սկսել Արցախի Հանրապետության սահմանի ամբողջ երկայնքով։
Մեկ ամիս է` հայ մարդը կյանքի ու մահվան կռիվ է մղում ոխերիմ թշնամու դեմ։
Այս օրհասական պահին իմ կոչն եմ ուղղում Արցախում, Հայաստանում և արտերկրում բնակվող բոլոր արցախցիներին, իմ մարտական ընկերներին ու ողջ հայությանը. վտանգված է մեր պետությունն ու պետականությունը, մեր հայրենիքը, Արցախն ու հայությունը, այժմ թանկ է ամեն րոպեն` բոլորս ի զեն։

Виталий Баласанян: «Под угрозой наше государство и государственность: дорога каждая минута – все в ружье!»
Герой Арцаха, генерал Виталий Баласанян выступил с призывом.
«Соотечественники,
27 сентября 2020 г. Азербайджанская Республика, по открытому побуждению Турции, начала широкомасштабную войну по всему периметру границы Республики Арцах.
Уже месяц армянин ведет борьбу не на жизнь, а на смерть против заклятого врага.
В этот критический момент обращаюсь с призывом ко всем арцахцам, моим боевым друзьям и всему армянству, проживающим в Арцахе, Армении и за рубежом: под угрозой наше государство и государственность, наша Родина, Арцах и армянство, сейчас дорога каждая минута – все в ружье!» – говорится в призыве.