Որոշ մարդիկ կորոնավիրուսով չեն վարակվում․ մասնագետ
Որոշ մարդիկ կորոնավիրուսով չեն վարակվում նույնիսկ դրա հետ բազմակի շփման դեպքում։ Այս մասին հայտնել է Սանկտ Պետերբուրգի Պաստերի անվան համաճարակաբանության և մանրէաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Արեգ Թոթոլյանը «Առողջ հասարակություն 2020» գիտաժողովի ժամանակ։
Առայժմ հասկանալի չէ, թե այդ մարդիկ ինչի շնորհիվ չեն վարակվում վիրուսով, հայտնում է ria.ru-ն։ Հայտնի է միայն, որ այդ ֆենոմենը չի կարելի բացատրել բոլոր կանոնների պահպանմամբ և անհատական պաշտպանության միջոցների օգտագործմամբ։ Հնարավոր է, որը խոսքը օրգանիզմի ինչ-որ առանձնահատկությունների մասին է, բայց դա դեռևս պետք է պարզել։
«Մենք առայժմ չենք կարող ձևակերպել, թե որոնք են այս ռեզիստենտության բիոմարկերները, բայց այն, որ կա անձանց որոշակի խումբ, որոնք չեն հիվանդանում հիվանդների հետ բազմակի շփումներից հետո, ընդ որում՝ ոչ թե պարզապես հիվանդների, այլ վիրուս արտազատող հիվանդների, իսկապես այդպես է»,-ասել է Արեգ Թոթոլյանը։

Некоторые люди не заражаются коронавирусом – специалист
Некоторые люди не заражаются коронавирусом даже при многократном контакте с ним. Об этом сообщил директор Санкт-Петербургского научно-исследовательского института эпидемиологии и микробиологии имени Пастера Арег Тотолян на форуме «Здоровое общество 2020».
Как сообщает «ria.ru», пока непонятно, благодаря чему эти люди не заражаются вирусом. Лишь известно, что этот феномен нельзя объяснить соблюдением всех правил и использованием средств индивидуальной защиты. Возможно, тут речь идет о каких-то особенностях организма, но это еще предстоит выяснить.
«Мы пока еще не можем сформулировать, какие биомаркеры этой резистентности, но то, что есть определенная группа лиц, которые не заболевают при многократном контакте с больными, причем не просто с больными, а с больными, которые являются вирусовыделителями, это действительно так», – сказал Арег Тотолян.