Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև լարվածությունը սպառնում է Եվրոպային․ Պուտին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև լարվածությունը սպառնում է Եվրոպայի անվտանգությանը: Նրա հայտարարությունը հրապարակել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Ռուսաստան-ՆԱՏՕ չթուլացող լարվածության ֆոնին ակնհայտ են դառնում նոր սպառնալիքները համաեվրոպական անվտանգության համար»,-ասել է նա:
Պուտինը հաստատել է Եվրոպայում միջին և փոքր հեռահարության հրթիռների տեղակայման ռուսական մորատորիումը:
Ավելի վաղ Պուտինն առաջարկել է մեկ տարով առանց պայմանների երկարաձգել ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների հետագա կրճատման և սահմանափակման վերաբերյալ միջոցառումների պայմանագիրը:
Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների հետագա կրճատման և սահմանափակման վերաբերյալ միջոցառումների պայմանագիրը (ՀՍԿՊ, ՌՀՍ-3) պայմանագիրը Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն ստորագրել են 2010 թվականին։ Այն նախատեսում է երկու կողմերից իրենց ռազմավարական հարձակողական սպառազինության ծավալի կրճատում։ ՌՀՍ-3-ը կնքվել էր 10 տարի ժամկետով։ Ներկայումս որոշվում է սպառազինության վերահսկման հետագա համակարգի մասին հարցը։

Напряженность между Россией и НАТО угрожает Европе – Путин
Президент России Владимир Путин заявил, что напряженность в отношениях между Россией и НАТО угрожает общеевропейской безопасности. Заявление главы государства опубликовала пресс-служба Кремля.
«С учетом неослабевающей напряженности по линии Россия – НАТО очевидны новые угрозы для общеевропейской безопасности», – приводятся слова Путина.
Также президент России подтвердил российский мораторий на развертывание в Европе РСМД наземного базирования.
Ранее Владимир Путин предложил продлить действующий ДСНВ без всяких условий на год. В Госдепе, в свою очередь, сообщили, что готовы придать окончательную форму соглашению с РФ по ядерному оружию.
Договор о мерах по дальнейшему сокращению и ограничению стратегических наступательных вооружений (ДСНВ, СНВ-3) был подписан Россией и США в 2010 году. Он предполагает сокращение обеими сторонами своих стратегических наступательных вооружений. СНВ-3 заключался сроком на 10 лет. В настоящее время решается вопрос о дальнейшей системе контроля над вооружениями.