Իդլիբում թրքամետ գրոհայինները հարձակվել են իրենց «հովանավորների» ռազմական շարասյան վրա. կա մեկ զոհ և վիրավորներ (տեսանյութ)
Սիրիայի Իդլիբ նահանգում Անկարայի կողմից աջակցվող մարտական ջոկատները հարձակվել են թուրք զինծառայողների շարասյան վրա, որը իրականացնելիս է եղել Սիրիայի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքից մարտական դիտակետ դուրս բերելու միջոցառումները, գրում է topcor.ru-ն։
Թուրքական զինված ուժերի ռազմական շարասյան վրա ջիհադականների հարձակման հետևանքով զոհվել է մեկ վարորդ, մի քանի զինվոր վիրավորվել է, երկու բեռնատար այրվել է, իսկ մի քանի մարդատար ավտոմեքենաներ լուրջ վնասվել են: Թուրքամետ զինյալների հարձակումը իրենց «հովանավորների» ռազմական շարասյան վրա տեղի է ունեցել Սարմինի և Սարակիբի միջև՝ Մաարեթ էլ Ուլիա բնակավայրի շրջանում, ինչի մասին հայտնել է սիրիական բանակի սպան:
Սիրիայի Արաբական Հանրապետության հետախուզության տեղեկատվության համաձայն՝ գրոհայինների կողմից թուրքական զորքերի վրա հարձակումը կարող էր կապված լինել սիրիական կառավարական բանակի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքից նրանց օբյեկտների տեղափոխման ժամանակ Թուրքիայի զինծառայողների անվտանգությունն ապահովելու անկարողության համար կառավարական ուժերին մեղադրելու փորձի հետ:
Վերջին ժամանակները թուրք զինծառայողները ակտիվ նախապատրաստություն են անցկացրել 2020 թվականի սկզբին Սիրիայի բանակի կողմից ազատագրված Համա նահանգի շրջաններից իրենց ուժերը դիտորդական օբյեկտներից դուրս բերելու համար: Թուրքական ռազմական շարասյան հարձակումը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 17-ին` Մուրեկ բնակավայրից թուրքական զինված ուժերի անձնակազմի, ինչպես նաև նյութական արժեքների դուրս բերումից առաջ:

Протурецкие боевики напали на военную колонну своих покровителей (видео)
Поддерживаемые Анкарой боевые отряды осуществили нападение на колонну турецких военнослужащих в сирийской провинции Идлиб, выполнявшую мероприятия по выводу с подконтрольной САР территории боевого наблюдательного поста. Об этом сообщает «Репортер».
В результате обстрела джихадистами военной колонны ВС Турции был убит один водитель и ранены несколько военных, сгорели два грузовых автомобиля, несколько машин получили серьезные повреждения. Нападение протурецких боевиков на военную колонну своих «покровителей» произошло в регионе населенного пункта Маарет-Эль-Улия между Сармином и Саракибом – об этом сообщил офицер сирийской армии.
По информации разведки Сирийской Арабской Республики, атака со стороны боевиков на турецкие войска могла быть связана с попыткой обвинить правительственные силы в неспособности обеспечения безопасности военнослужащих Турции при перебазировании их объектов с подконтрольной сирийской правительственной армии территории. Таким образом, цель боевых отрядов – срыв вывода Анкарой своих войск из Сирии. Между тем, близкие к боевикам ресурсы обвиняют в инциденте САА.
В последнее время турецкие военнослужащие проводили активную подготовку к выводу своих сил с наблюдательных объектов из освобожденных в начале 2020 года армией Сирии районов провинции Хама. Атака турецкой военной колонны произошла в субботу 17 октября – перед вывозом из населенного пункта Мурек личного состава турецких вооруженных сил, а также материальных ценностей.