ՌԴ նախագահ Պուտինը նաև անհատապես կրկնեց պատերազմը դադարեցնելու կոչը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ինչպես հայտնի է, այսօր արդեն անհատապես, կրկնեց ավելի վաղ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների կոլեգաների հետ արած կոչը՝ Արցախի դեմ ծավալված պատերազմական գործողությունները հնարավորինս արագ դադարեցնելու վերաբերյալ:
Նա, նկատելով, որ և՛ Ադրբեջանում, և՛ Լեռնային Ղարաբաղում, և՛ Հայաստանում ապրում են Ռուսաստանի համար «ոչ օտար մարդիկ»՝ հավելեց, որ դա, իհարկե, խոշոր ողբերգություն է, որ մեծ կորուստներ կան, և հույս հայտնեց, որ ամենամոտ ժամանակներս այդ հակամարտությունը կդադարեցվի:
Ռուսաստանի նախագահի այսօրվա հայտարարությունը հետաքրքրական է մի քանի առումներով:
Նախ, մինչև այս Ռուսաստանը, որ շատ փորձագետների կարծիքով առավել մեծ հնարավորությունն ունի իրավիճակի վրա կոնկրետ ներազդելու տեսանկյունից, հանդես էր գալիս ԱԳ նախարարի, նախագահի խոսնակի միջոցով արվող հայտարարություններով՝ գումարած արդեն հիշատակված ՄԽ համանախագահ երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը: Սակայն այս անգամ, ի լրումն նախորդած կոչերի ու հայտարարությունների, Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինն անհրաժեշտ համարեց նաև անհատապես հայտարարություն անել: Ընդորում՝ առանձին շեշտելով «Լեռնային Ղարաբաղը», այսինքն՝ որպես առանձին սուբյեկտ դիտարկելով Արցախը։
Շատ հեռուն գնացող ենթադրություններ չանենք, բայց դա նախ, վկայում է իրավիճակով պայմանավորված լուրջ անհանգստությամբ: Հնարավոր է, դա նաև իրավիճակին միջամտելու ավելի որոշակի ակնարկ է, քան մինչ այժմ եղածները:
Ի վերջո, Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական գործընկերն է և, որպես այդպիսին, ունի որոշակի պայմանագրային պարտավորություններ: Այո՛, այդ պարտավորությունները վերաբերում են հիմնականում ուղղակիորեն Հայաստանի Հանրապետության վրա թշնամական հարձակմանը, բայց բոլորին էլ հասկանալի է, որ Արցախին ուղղված թուրք-ադրբեջանական հարվածի առանցքային նպատակներից մեկը հենց ամբողջ Հայաստանը «շարքից հանելն» է՝ դրանից բխող հետևություններով:
Իսկ հետևություններից առաջինն այն է, որ հապաղել այլևս չի կարելի, ավելին՝ հապաղումը կարող է շատ ավելի լուրջ խնդիրներ առաջ բերել:
Բավարար հիմքեր կան կարծելու, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների, առաջին հերթին Ռուսաստանից ունեցած ակնկալիքների և Ռուսաստանի հնարավորինս ակտիվ ներգրավման վերաբերյալ այս իրողություններն են քննարկվել նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանի նախօրեի հանդիպման ժամանակ: Ուշագրավ է, որ այդ հանդիպմանը հաջորդեց Պուտինի անմիջական ու ակտիվ միջնորդությունը, որը մինչև այդ էլ կար, բայց այսօր նոր դրսևորում ստացավ։

Президент РФ Путин лично озвучил призыв к прекращению войны
Президент России Владимир Путин, как известно, сегодня лично повторил озвученный ранее с коллегами из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ призыв о скорейшем прекращении военных действий против Арцаха.
Отметив, что и в Азербайджане, и в Нагорном Карабахе, и в Армении живут «не чужие люди», он добавил, что это, конечно же, – большая трагедия и что уже есть большие потери, и выразил надежду, что этот конфликт в ближайшее время будет прекращен.
Сегодняшнее заявление президента России примечательно в нескольких отношениях.
Прежде всего, до этого Россия, которая, как считают многие эксперты, обладает наибольшими возможностями для конкретного воздействия на ситуацию, выступала посредством заявлений из уст главы МИД и пресс-секретаря президента, а также через уже упомянутое совместное с руководителями стран-сопредседателей МГ заявление. Однако на этот раз, вдобавок к предыдущим призывам и заявлениям, глава России Владимир Путин посчитал необходимым сделать также личное заявление. Причем отдельно подчеркнув «Нагорный Карабах», то есть рассмотрев Арцах в качестве отдельного субъекта.
Не будем делать далеко идущих выводов, но это, прежде всего, свидетельствует об обусловленной ситуацией серьезной озабоченностью. Возможно, это является также более конкретным, нежели прежде, намеком на вмешательство в ситуацию.
Наконец, Россия является стратегическим союзником Армении и, как таковая, имеет определенные договорные обязательства. Да, эти обязательства касаются в основном прямой агрессии в отношении Республики Армения, но всем понятно, что одной из главных целей турецко-азербайджанского удара является «выведение из строя» всей Армении – со всеми вытекающими из этого последствиями.
Выводом из всего этого является то, что промедление отныне непозволительно, более того, промедление может привести к намного более серьезным последствиям.
Есть достаточно оснований полагать, что именно эти реалии касательно армяно-российских отношений, в первую очередь ожиданий России и возможного активного вмешательства РФ, обсуждались в ходе состоявшейся накануне встречи 2-го президента РА Роберта Кочаряна и посла России в Армении Сергея Копыркина.