Ուշադրություն․ ՀՀ ԱԱԾ-ն տեղեկացնում է
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից հայկական լրատվական կայքերի, սոցիալական ցանցերի հայկական օգտատերերի կոտրված հաշիվների, ինչպես նաև հայկական անուններով ստեղծված կեղծ էջերի միջոցով ապատեղեկատվություն տարածելու դեպքերը։
Մասնավորապես, www.facebook.com սոցիալական ցանցում ստեղծվել է ՀՀ հանրային հեռուստաընկերության կեղծ էջ (Armenian Soldier անվանումով), որի նպատակն է, ստահոդ լուրեր տարածելով, խուճապ առաջացնել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության բնակչության շրջանում։
Համացանցում առկա են նաև հայալեզու ադրբեջանական կայքեր (.az տիրույթում), որոնք պատրաստված են հայկական լսարանի համար և տարածում են ակնհայտ սուտ տեղեկություններ՝ դարձյալ խուճապային տրամադրություններ ստեղծելու նպատակով:
Անհրաժեշտ է չօգտվել նման տեղեկատվական աղբյուրներից, ցուցաբերել զգոնություն, համանման տեղեկությունները չփոխանցել միմյանց՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ դրանց տարածումը բացառապես միտված է մեր համազգային միասնությունը խաթարելուն և պետությունը թուլացնելուն:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ օրենսդրությամբ իրեն տրված ողջ գործիքակազմը կիրառելով՝ հետամուտ է լինելու ստահոդ լուրեր տարածողներին, հասարակությանը պառակտող և խուճապ սերմանող սադրիչներին (провокатор) հայտնաբերելուն և օրենքի ամբողջ խստությամբ պատասխանատվության ենթարկելուն:
Միաժամանակ, հորդորում ենք խստագույնս պահպանել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» N 1586-Ն որոշման պահանջները:

Внимание: СНБ информирует
Служба национальной безопасности Армении сообщает, что в последнее время участились случаи распространения Азербайджаном и Турцией дезинформации посредством взломанных аккаунтов армянских пользователей, армянских информационных сайтов, социальных сетей, а также фальшивых страниц с армянскими именами.
В частности, в социальной сети www.facebook.com создана ложная страница Общественного телевидения Армении (Armenian Soldier), цель которой, распространяя ложные слухи, вызвать панику среди населения Республики Армения и Республики Арцах.
В интернете есть также армяноязычные азербайджанские сайты (с доменом .az), которые подготовлены для армянской аудитории и распространяют заведомо ложные сведения, чтобы создать панические настроения.
Необходимо не пользоваться подобными информационными источниками, проявлять бдительность, не передавать друг другу подобные сведения, учитывая то обстоятельство, что их распространение исключительно направлено на подрыв нашего общенационального единства и ослабление государства. Служба национальной безопасности Армении сообщает, что, применяя весь предоставленный ему законодательством инструментарий, будет последовательна в выявлении распространяющих лживые слухи провокаторов, раскалывающих общество и сеющих панику и привлечении к ответственности по всей строгости закона.
В то же время, призываем строго соблюдать требования Постановления Правительства Республики Армения № 1586-н от 27 сентября 2020 года «Об объявлении военного положения в Республике Армения».