Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացնում է Հայաստանի վերափոխման ռազմավարությունը (տեսանյութ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացնում է Հայաստանի վերափոխման ռազմավարությունը՝ մինչև 2050 թվականը Հայաստանի զարգացմանն ուղղված համահայկական օրակարգը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետը ռազմավարությունը ներկայացնում է Մատենադարանում՝ Անկախության 29-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում:
Փաշինյանը նախ առաջարկեց այսօրվա իրականությանը նայել 30 տարի առաջվա աչքերով: «Արդյոք մենք այն ժամանակ մեր մտապատկերում, մեր օրակարում ձևավորվել ենք միտք, թե ինչպիսին ենք մենք պատկերացնում ՀՀ-ն 2020 թվականին: Ցավոք պետք է արձանագրեմ, որ մեր իրականության մեջ՝ առնվազն պետական մակարդակում, առնվազն 30 տարվա կտրվածքով այդպիսի ռազմավարություն չի եղել»,-ասաց վարչապետը:
Նար կարծիքով՝ սա, գուցե, նաև պայմանավորում է այսօրվա բազմաթիվ խնդիրները:
Փաշինյանը շեշտեց. «Հայաստանի վերափոխման 30 տարվա ռազմավարությունը շատ կարևոր է մեզ համար, հասկանալու համար, թե մենք ինչ ենք ուզում, ուր ենք գնում և ինչպիսին ենք պատկերացնում մեր ՀՀ-ն՝ 2050 թվականին»:

Никол Пашинян представляет стратегию трансформации Армении (видео)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян представляет стратегию трансформации Армении, общеармянскую повестку дня развития Армении до 2050 года. Как сообщает «Арменпресс», премьер-министр представляет стратегию в Матенадаране в рамках мероприятий, посвященных 29-летию Независимости Республики Армения.
Пашинян впервые предложил взглянуть на сегодняшнюю действительность глазами 30-летней давности. «Сформировали ли мы тогда в нашем воображении, в нашей повестке дня представление о том, какой мы представляем Армению в 2020 году? К сожалению, я должен признать, что в нашей действительности, по меньшей мере, на государственном уровне, в течение 30 лет такой стратегии не было», – сказал премьер-министр.
И, возможно, этим обусловлены многочисленные сегодняшние проблемы.
Пашинян подчеркнул: «30-летняя стратегия трансформации Армении очень важна для нас, чтобы понять, чего мы хотим, куда идем и какой мы представляем нашу Армению в 2050 году».