«Թավշյա» անիշխանություն․ Ամուլսարի անկախացումը
Ամուլսարն անկախացել է, քանզի այնտեղ ՀՀ կենտրոնական իշխանություն չկա։ Չի գործում ՀՀ օրենսդրությունը։ Ոստիկանությունը չունի ազդեցություն։ Դատարանի որոշումները չեն կատարվում։
Ամուլսարում անարխիա է։
Ոսկու շահագործման թեման վաղուց բնապահպանական չէ, եթե նույնիսկ այդպիսին երբևէ եղել է։ Հանքի թեման առավելապես ներքաղաքական ու աշխարհաքաղաքական երանգներ է ստացել։ Մեղավորը Նիկոլ Փաշինյանն է։ Նա չի կարողանում որոշում կայացնել։ Ասում է հա՛մ կողմ եմ հանքի շահագործմանը, հա՛մ դեմ եմ։ Վարչապետի անպատասխանատվության արդյունքում Ամուլսարն անկախանում է Հայաստանից ու դառնում անարխիայի կենտրոն։
Մամուլում հայտնվող վերնագրերն այս թեմայով խոսում են պետության վախճանի, իշխանության անպատասխանատվության և մեր երկրի խայտառակ իմիջի մասին։
Դատե՛ք ինքներդ․ «Ամուլսարի պահապանները պահանջ են ներկայացրել», «Բախում է տեղի ունեցել Ամուլսարի պահապանների և «Լիդիանի» պահնորդական խմբի միջև», «Ոստիկանների ներկայությամբ ծեծկռտուք է տեղի ունեցել հանքի շահագործման դեմ հանդես եկողների ու «Լիդիանի» ներկայացուցիչների միջև», «Ամուլսարի պահապանները քարեր են նետել «Լիդիանի» աշխատակիցների նկատմամբ», ««Լիդիանի» պահնորդները ծեծել են Ամուլսարի պահապաններին»։ Սրանք վերնագրեր են, որոնք ոչնչացնում են մեր պետությունը։
Ի՞նչ է նշանակում «Ամուլսարի պահապաններ»։ Ամուլսարի պահապանը ՀՀ–ն է՝ իր օրենսդրությամբ, իր պետական կառույցներով։
Ինչո՞ւ պետք է հակամարտող կողմերն իրար ծեծեն․ բա ո՞ւր է ոստիկանությունը, ո՞ւր է դատարանը։ Եվ վերջապես ո՞ւր է կառավարությունն իր «ժողովրդի» վարչապետով։ Փաշինյանը պարտավոր է որոշում կայացնել՝ այո կամ ոչ։ Հարցից թռնելը լուծման տարբերակ չէ։ Կա՛մ հանքը վնաս է և չպետք է շահագործվի, կա՛մ վնաս չէ և պետք է շահագործվի։
Անհրաժեշտ է մի բան հստակ պատկերացնել։ Ամուլսարում զրոյացվում է ոչ միայն «թավշյա» իշխանությունների լեգիտիմությունը (իրենք ջհանդամը), այլ նաև պետությունն ամբողջությամբ արժեզրկվում է, քանզի անարխիան այլ բանի չի կարող հանգեցնել։ Պետք է, հետևաբար, վերջ տալ «թավշյա» անարխիային։ Տակը չլցնել ու վերջ տալ։ Ամո՛թ է։

«Бархатное» безвластие: обретение Амулсаром независимости
Амулсар обрел независимость, поскольку там нет центральной власти РА. Там не действует законодательство РА. Полиция не имеет никакого влияния. Решения суда не выполняются.
В Амулсаре анархия.
Тема эксплуатация золотого рудника уже давно перестала быть экологической, если даже когда-то и была таковой. Тема рудника приобрела преимущественно внутриполитический и геополитический оттенки. Виноват же в этом Никол Пашинян. Он не может принять решения. «Народный» премьер одновременно заявляет, что он и за эксплуатацию, и против нее. В результате его безответственности Амулсар обретает независимость от Армении и становится центром анархии.
Заголовки в прессе на эту тему говорят о крахе государства, безответственности власти и позорном имидже нашей страны.
Судите сами: «Хранители Амулсара выдвинули требование», «Между хранителями Амулсара и охранниками «Lydian» произошли столкновения», «В присутствии полицейских произошла драка между выступающими против эксплуатации и представителями «Lydian»», «Хранители Амулсара забросали работников «Lydian» камнями», «Охранники «Lydian» избили хранителей Амулсара». Это заголовки, которые уничтожают наше государство.
Что означает «хранители Амулсара»? Хранителем Амулсара является РА – со своими законодательством и государственными структурами.
Почему противоборствующие стороны должны избивать друг друга? Где тогда полиция, где суды? Наконец, где правительство со своим «народным» премьером? Пашинян обязан принять решение – да или нет. Попытка сбежать от вопроса не является решением. Или рудник вредоносен и не должен эксплуатироваться, или безопасен и должен разрабатываться.
Одно нужно осознавать четко: в Амулсаре не только обнуляется легитимность «бархатной» власти (с ними еще ладно), но и полностью обесценивается институт государства, так как ни к чему другому анархия привести не может. Следовательно, нужно покончить с «бархатной» анархией. Не трусить и покончить. Стыдно уже!