Թեև «թավշյա» իշխանավորներն իրենք իրենց ժողովրդական ու մարդակենտրոն են համարում, բայց իրականությունը լրիվ այլ է։
Նիկոլ Փաշինյանի գործունեության հետագիծը լի է արյամբ, դիակներով, հիվանդներով, վիրավորներով․․․
2008–ին նա նախագահական ընտրություններում պաշտպանում էր Լևոն Տեր–Պետրոսյանին, ում նախագահության փուլում Հայաստանում ներդրվեց ընտրակեղծիքների համակարգը, տեղի ունեցան բազմաթիվ քաղաքական սպանություններ։
2008–ին Տեր–Պետրոսյանին չհաջողվեց իշխանությունը զավթել, բայց փոխարենը Փաշինյանին հաջողվեց փողոցային անկարգություններ կազմակերպել։ Արդյունքը՝ 10 զոհ, հարյուրավոր վիրավորներ, ավերածություններ և փախուստ դեպքի վայրից։
2008–ից 10 տարի անց լևոնենք Նիկոլի դեմքով եկան իշխանության։ Ու կրկին քաղաքական մահեր, զոհեր և հիվանդներ։
Նիկոլի վարչապետ դառնալուց շատ չանցած բանտում սովամահ եղավ կալանավոր Մհեր Եղիազարյանը, ով «Haynews.am» լրատվական կայքի պատասխանատուն էր։ Նրան մեղադրանք էին առաջադրել, ինչի դեմ Եղիազարյանը բողոքում էր ու այդ բողոքն արտահայտում հացադուլով։ Նիկոլական արդարադատության անտարբեր հայացքի ներքո հացադուլավորն իր ակցիայի 44–րդ օրը մահացավ, բայց հեղափոխական էյֆորիայի տակ այս մահը չնկատելու տվեցին։ Եղիազարյանը Նիկոլի իշխանության առաջին զոհն էր։ Հացադուլավորի մահը Նիկոլի վրա է, ինչպես որ նրա վրա են նախկին ուժային ղեկավարների՝ ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի ու ԱԱԾ տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահերը։ Պաշտոնապես հայտարարվել է, որ նրանք ինքնասպան են եղել։ Եթե նույնիսկ դա այդպես է, ապա ակնհայտ է, որ նիկոլական ապօրինի ճնշումների ու քաղաքական հետապնդումների արդյունքում են այս մարդիկ ինքնասպանության քայլին դիմել։
Նիկոլական զոհեր են նաև կորոնավարակից մահացածները։
Վարակի տարածումից ու մահերից մենք չէինք կարող խուսափել, քանզի ամբողջ աշխարհում է այդպես, բայց խնդիրը քանակի ու մասշտաբների մեջ է։ Մինչև այսօր ունենք 1․175 մահ և 44․845 վարակված։ Նման թվեր չէին լինի, եթե Նիկոլը, հանուն ՍԴ–ն գրավելու, քամահրանքով չվերաբերվեր համաճարակին, ուժերը չկենտրոնացներ քարոզի վրա ու ոչ պրոֆեսիոնալ կառավարում չիրականացներ։
Կորոնավարակի թվերով մենք աշխարհի հակառեկորդակիրներից ենք, ինչը ոչ թե օբյեկտիվ, այլ սուբյեկտիվ պատճառներ ունի։ Այդ սուբյեկտիվ պատճառի անունն է «հանցավոր անգործություն և դիլետանտ կառավարում»։
Հարևան Վրաստանի թվերը հուշում են, որ կարելի էր մարդկանց կյանքերը փրկել, ինչպես նաև տնտեսությանն օգնել, եթե լիներ համապատասխան որակ ունեցող կառավարություն ու վարչապետ։ Մի խոսքով, կորոնայի մահերն էլ մեծամասամբ Նիկոլ Փաշինյանի վրա են։
Օրերս Արմավիրի մարզում խմիչքի թունավորումից արձանագրված 17 մահի համար նույնպես իշխանության մեղավորությունը կա, քանզի բարդակային կառավարումը հանգեցրել է ամենաթողության ու մահերի։
Եթե այս ամենին ավելացնենք նաև պոպուլիստական ու այլ նկատառումներից ելնելով հետհեղափոխական շրջանում փողոցներում թույլատրված խայտառակ պատկերն ու ավտովթարներից առաջացած մահերը, ապա կարող ենք «թավշյա» իշխանության վրա փակցել մարդասպանի պիտակը։
Մարդասպան իշխանություն

Хотя «бархатная» власть и считает себя народной и ориентированной на человека, но в реальности все совсем иначе.
За деятельностью Никола Пашиняна тянется большой шлейф крови, трупов, больных, раненых…
В ходе президентских выборов 2008 года он защищал Левона Тер-Петросяна, на этапе президентства которого в Армении была внедрена система избирательных фальсификаций, произошли многочисленные политические убийства.
В 2008-ом Тер-Петросяну не удалось захватить власть, но вместо этого Пашинян сумел организовать уличные беспорядки. Результатом это стали 10 жертв, сотни раненых, разрушения и бегство с места событий.
Спустя 10 лет после 2008-го левоновцы пришли к власти в лице Никола. И снова политические смерти, жертвы и больные.
Немногим спустя после становления Никола премьером от голодовки в тюрьме скончался заключенный Мгер Егиазарян, бывший ответственным информационного сайта «Haynews.am». Ему предъявили обвинение, против которого Егиазарян протестовал, избрав голодовку в качестве метода борьбы. Под безразличным взглядом николовского правосудия участник голодовки скончался на 44-ый день своей акции, но в пылу революционной эйфории эту смерть так и проигнорировали. Егиазарян был первой жертвой власти Никола. Смерть объявившего голодовку на совести Никола. То же самое и по части смертей бывших руководителей силовых структур – экс-главы Полиции Айка Арутюняна и экс-директора СНБ Георгия Кутояна. Официально было заявлено, что это – самоубийства. Если даже так, то очевидно, что эти люди пошли на данный шаг в результате николовского незаконного давления и политических преследований.
Жертвами Никола являются также умершие от коронавируса.
Избежать распространения вируса и летальных исходов нам бы не удалось, так как аналогичная ситуация сейчас во всем мире, но проблема здесь в количестве и в масштабах. На сегодняшний день у нас зафиксировано 1175 смертей и 44845 заражений. Подобных цифр не было бы, если, ради захвата КС, Никол не отнесся бы к эпидемии с пренебрежением, не сконцентрировал силы на агитации и не осуществил непрофессионального управления.
По коронавирусным показателям мы среди мировых антирекордсменов, что обусловлено не объективными, а субъективными причинами. И имя этим субъективным причинам «преступная бездеятельность и дилетантское управление».
Показатели в соседней Грузии подсказывают, что жизни людей можно было спасти, а экономике страны – оказать помощь, если бы мы имели обладающие соответствующими качествами правительство и премьера. Словом, смерти от коронавируса тоже в своем большинстве на совести Никола Пашиняна.
В 17 смертях в результате алкогольного отравления в Армавирском марзе тоже есть вина власти, поскольку бардачное управление привело ко вседозволенности и смертям.
Если добавить к этому дозволенную из популистских и других соображений позорную картину на улицах в постреволюционный период и вызванные за это время в результате аварий смерти, то на «бархатную» власть можно будет навесить ярлык убийцы.
Власть-убийца