Լայքամանը․ Նիկոլի ռեալիթի-շոուն (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանը պետությունը կառավարում է ռեալիթի–շոուի կանոններով։ Նրա համար ոչ թե պետական կառավարման արդյունավետությունն է կարևոր, այլ ֆեյսբուքյան լայքերը և «լայվերի» դիտումները։
Նիկոլը պետությունը կառավարում է ընտանիքով, որի անդամները քարդաշյանների շոուի պես առանձին ֆունկցիա ունեն։ Փոքրիկ աղջկանից մինչև Աննա Հակոբյան, Աշոտից մինչև Մարիամ ու Շուշան դերակատարում ունեն հանրային մանիպուլյացիաներ ապահովելու, հնդկական սերիալների սիրահարներին զբաղեցնելու և մարդկանց ուշադրությունը կարևոր խնդիրներից շեղելու գործում։
Երեխա սիրող հայ ժողովրդի համար փոքրիկ Արփին հուզականության ֆոնն է ապահովում։
Շուշանը տեսախցիկով աղջիկ է խաղում։
Մարիամն աշխատում է քաղաքական մեկնաբանից մինչև ընտանիքի մամլո խոսնակ․ նրան վերապահված է Նիկոլի հակառակորդների պորտը տեղը դնելու գործը։
Աշոտի վրա մինչև վերջերս դրված էր Արցախը գրեթե միայնակ պաշտպանողի դերը, ինչն, ի դեպ, բավական թանկ էր նստում հարկատուներիս վրա, քանզի Աշոտին տեսնելու համար պետական ուղղաթիռն անընդհատ գործի էր դրվում, թեև հպարտ քաղաքացիներին հրամցնում էին, թե իբր ուղղաթիռն աշխատեցնում էին, որ չփչանա։ Փաստորեն հիմա ուղղաթիռը փչանալու է, քանզի այն օգտագործելու առիթն արդեն բանակից վերադարձել է։
Ինչ մնում է Նիկոլի տիկնոջը, ապա Աննա Հակոբյանի դերակատարումը նիկոլական ռեալիթի շոուի մեջ բազմաժանր է։ Նա մեկ խաղաղասիրության քարոզիչ է, մեկ կամուֆլյաժ հագած ու ավտոմատը ձեռքին ռազմահայրենասեր։ Տիկին Հակոբյանը մեկ կորոնավիրուսով վարակվածի դերում է և ուրախ դեմքով պատմում է, թե ինչպես է այն տանում, մեկ՝ դիմակ բաժանելով կորոնա տարածելու պոտենցիալ աղբյուր։ Բացի շոուներից Աննան նաև այլ դերակատարում ունի։ Շատ կարևոր դերակատարում։ Նա փող է հավաքում և ապահովում իրենց ֆինանսական անկախությունն ու բարեկեցությունը։
Ընտանեկան այս շոուին երբեմն մասնակից են դառնում էպիզոդիկ դերասաններ, որոնք կա՛մ պատահաբար փչացնում են սցենարը, կա՛մ նախապես գրված սցենարի համաձայն հարստացնում սյուժեն՝ Նիկոլին գովելով, նրա մարմնի տարբեր մասերն ուտելով կամ պարզապես ձիու ֆունկցիա կատարելով։
Նիկոլը երկար էր սպասել այս օրվան ու նախապես պատրաստվել։ Մնում է հուսալ, որ Նիկոլը վերջում Քիմ Քարդաշյանի օրը չի ընկնի ու հանուն դիտումների չի դիմի վերջին միջոցին։

Лайкоман: реалити-шоу Никола (видео)
Никол Пашинян управляет государством по правилам реалити-шоу. Для него важна не эффективность государственного управления, а лайки и просмотры «лайвов» в «Фейсбук».
Никол управляет государством семьей, каждый из членов которой выполняет отдельную функцию, наподобие шоу семьи Кардашьян. От младшей девочки до Анны Акопян, от Ашота до Мариам и Шушан – каждый имеет свою роль в деле обеспечения общественных манипуляций, занятия любителей индийских сериалов и отвлечения внимания людей от важных проблем.
Для любящего детей армянского народа маленькая Арпи обеспечивает эмоциональный фон.
Шушан играет в девочку с видеокамерой.
Мариам работает от политического обозревателя до пресс-секретаря семьи: ей от отведена функция приструнения противников Никола.
Ашоту до недавнего времени была отведена роль защищающего практически в одиночку Арцах солдата, что, кстати, очень дорого обходилось налогоплательщикам, так как для свидания с ним постоянно задействовался государственный вертолет, хотя гордым гражданам это и преподносилось, будто вертолет поднимают в воздух, чтобы он не испортился. Фактически, сейчас ему суждено испортиться, так как повод для его эксплуатации вернулся из армии.
Что касается супруги Никола, то роль Анны Акопян в николовском реалити-шоу многоплановая. От случая к случаю она выступает то пропагандистом пацифизма, то военным патриотом в камуфляже и с автоматом в руках. Госпожа Акопян предстает как в роли зараженной коронавирусом и рассказывающей с радостным выражением лица о его преодолении, так и потенциального источника распространения вируса посредством раздачи масок на улице. Кроме обеспечения шоу, Анна выполняет также другую роль. Она собирает деньги и обеспечивает финансовую независимость и благосостояние своей семьи.
Участниками этого семейного шоу становятся также некоторые эпизодические актеры, которые или случайно портят сценарий, или, согласно заранее написанному сценарию, обогащают сюжет, восхваляя Никола, поедая различные части его тела или попросту исполняя функцию лошади.
Никол долго ждал этого дня и заранее к нему готовился. Остается лишь надеяться, что Никол не кончит как Ким Кардашьян и не прибегнет ради просмотров к последнему методу.