«Թավշյա» հեղափոխության փոխակերպումը. Փաշինյանը լիզում է իր թքածը
Լուկաշենկոյին շնորհավորելով Բելառուսի նախագահ վերընտրվելու կապակցությամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը, փաստացի, հայտարարեց, որ
1. 2008թ. մարտի 1–2–ին ինքն ու Լևոն Տեր–Պետրոսյանը սխալ էին, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ճիշտ, ավելին՝ իրենք ուզում էին բռնազավթել իշխանությունը, իսկ այն ժամանակվա իշխանությունները պաշտպանում էին սահմանադրական կարգը,
2. 2018–ի իր գլխավորած «թավշյա» հեղափոխությունը ապալեգիտիմ էր, իսկ ինքը՝ հակաօրինական ցուցարար (հատկապես ռադիոտունը գրավելիս),
3. այսպես կոչված «Մարտի 1»–ի դատավարությունը հակաօրինական է և ապալեգիտիմ,
4. սխալվել է իր ընդդիմադիր եղած ժամանակվա գրեթե բոլոր գործողություններում, հայտարարություններում ու վարքագծում,
5. ինքը նույնպես ձգտում է ցմահ իշխանություն ունենալուն և հանուն աթոռի պաշտպանության պատրաստ է ուժային կառույցներին հանել «հպարտ քաղաքացիների» դեմ։
Եվ վերջապես, Փաշինյանը Լուկաշենկոյին շնորհավորելով իր իշխանության դրսի փայատերերին ցույց տվեց, որ հրաժարվում է հեղափոխության արտահանողի իր պարտավորությունից ու ինքնամոռաց նետվում է ԵԱՏՄ–ի գիրկը։

Трансформация «бархатной» революции: Пашинян пошел на попятную
Поздравив Лукашенко с переизбранием на посту президента Белоруссии, Никол Пашинян фактически заявил, что:
1. 1-2 марта 2008 года он и Левон Тер-Петросян ошибались, а Роберт Кочарян – был прав; более того, они хотели насильственно захватить власть, а тогдашние власти защищали конституционный строй,
2. возглавляемая им в 2018-ом «бархатная» революция была нелегитимной, а он сам – незаконным демонстрантом (в особенности при захвате Дома радио),
3. так называемый судебный процесс по «1 марта» незаконен и нелегитимен,
4. он ошибался практически во всех своих оппозиционных действиях, заявлениях и проявлениях,
5. он тоже стремится к обладанию пожизненной власти, и во имя отстаивания своего кресла готов вывести силовые структуры против «гордых граждан».
Итак, поздравив Лукашенко, Пашинян показал внешним пайщикам своей власти, что отказывается от своего обязательства по экспорту революции и самозабвенно бросается в объятья ЕАЭС.