«Գունավոր» վիրուսը մտավ Բելառուս. ի՞նչ է պետք Հայաստանին
Բելառուսում հետընտրական զարգացումներ են։ Սցենարը նույնն է (փողոց–բախում–աղմուկ)։ Նպատակն էլ (իշխանափոխություն կամ առնվազն «Մարտի 1»)։ Մոդերատորներն էլ (դոլարն ընկել է, բայց չի մահացել)։
Հետխորհրդային տարածքի բոլոր հեղափոխությունները «գունավոր» են ստացվում։ Նույնիսկ եթե հայտարարվում է, որ գույն–մույն չկա։ Մենք դա տեսել ենք Վրաստանում, Ուկրաինայում, Հայաստանում («թավշյան» սկզբում անգույն էր հռչակվել, բայց վերջում գույնզգույն ստացվեց)։
Մեզանում «գունավորի» առաջին փորձի ժամանակ ունեցանք 10 զոհ և բազմաթիվ վիրավորներ («երգի ու պարի» հեղափոխություն հռչակվածը ներկվեց արյան կարմիր գույնով)։
Երկրորդ անգամ ամեն ինչ «թավշյա» էր։ Հռչակվել էր «սիրո և համերաշխության» կարգախոսը։ Ամեն ինչ անարյուն անցավ նաև իշխանությունների հանդուրժողականության պատճառով, բայց «թավշյա» չեն հետհեղափոխական գործընթացները։ Ունեցել ենք նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների ինքնասպանությունների (պաշտոնական վարկածով) դեպքեր, իսկ հեղափոխական կառավարության ապաշնորհության և քաղաքական էգոիզմի պատճառով 1024 ՀՀ քաղաքացի է մահացել։
Հիմա Բելառուսում, ինչպես Հայաստանում։ «Հպարտ բելառուսցուն» միջնորդավորված ձևով շրջաբերական են իջեցրել Արևմուտքի հակառուսական ֆորպոստ Լեհաստանից, որ ճիշտը ուղղակի ժողովրդավարությունն է՝ փողոցը, և որ ճիշտը ժողովրդական վեչեն է կամ ինչպես մեր Հանրապետության հրապարակում հնչեցվեց՝ ագորան։
Նվազագույն ծրագիրը Մինսկում «Մարտի 1» ստանալն է, իսկ առավելագույնը՝ բելառուսական «խոհարարուհուն» երկրի ղեկավար դարձնելը։
Ինչ մնում է Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոյին, ապա նա գնաց ստանդարտ ճանապարհով։ Գժտվեց ՌԴ նախագահի հետ, մի պահ սկսեց «եվրաասոցացվել» և Արևմուտքի հետ խաղեր տալ՝ Պուտինին ատամներ ցույց տալու և դրսի աչքում լիբերալ երևալու համար, բայց միևնույն է չկարողացավ խուսափել փողոցային բախումներից։
Բելառուսում և մյուս երկրներում տեղի ունեցածը քաղաքական ողբերգություն է հետխորհրդային ժողովուրդների համար, քանզի առաջարկվում է ընտրություն կատարել վատի ու վատագույնի միջև։ Վերջում ստացվում են փլատակներ։
Այն, ինչ տեղի է ունենում հետխորհրդային տարածքում, «սառը պատերազմի» շարունակությունն է այլ ձևերով։ Գլխավոր սուբյեկտները կրկին Մոսկվան ու Վաշինգտոնն են։ Փոքր երկրները պետք է խելք ունենան ոտատակ չընկնելու և օգտագործվող «մատերիալ» չդառնալու համար։
«Գունավոր» վիրուսի կործանարար հետևանքներից խուսափելու համար պետք է ներքին օրակարգով փոփոխությունների գնալ, այլ ոչ թե դառնալ օտարների ձեռքի խաղալիքը։
Հետխորհրդային տարածքում օբյեկտիվ դժվարություններ և օբյեկտիվ դժգոհություններ կան։ Պետական կառավարման համակարգը լուրջ խնդիրներ ունի, առկա է սեփականության լեգիտիմության ճգնաժամ, կոռուպցիան խժռում է հանրային ռեսուրսները։ Այս խնդիրների լուծումը, սակայն, երկրի ներսում պետք է փնտրել և առաջնորդվել բացառապես ազգային անվտանգության շահերով, այլ ոչ թե պետությունը դնել արտաքին կառավարման տակ։

«Цветной» вирус проник в Белоруссию: что нужно Армении?
В Белоруссии поствыборные развития. Сценарий тот же (улица-столкновения-шумиха). Как и цель (смена власти или как минимум «1 марта»). Как и модераторы (доллар упал, но не умер).
Все революции на постсоветстком пространстве получаются «цветными». Даже если заявляется, что никаких «окрасов» нет. Мы видели это в Грузии, на Украине, в Армении («бархатная» сначала была провозглашена бесцветной, но в конце получилась даже радужной).
В ходе первой попытки «цветной» мы получили 10 жертв и множество раненых (провозглашенное «революцией песни и пляски» окрасилось в цвет крови).
Во второй раз всё было «бархатным». Был провозглашен лозунг «любви и толерантности». Все прошло бескровно в том числе благодаря терпимости властей, однако далеко не «бархатными» оказались постреволюционные процессы. Произошли случаи самоубийств (согласно официальной версии) бывших высокопоставленных чиновников, а из-за бездарности и политического эгоизма революционного правительства скончались 1024 гражданина РА.
Сейчас в Белоруссии обстоит так же, как и в Армении. «Гордому белорусу» опосредованно спустили циркуляр из являющейся антироссийским форпостом Запада Польши о том, что правильными являются прямая демократия – улица, а также народное вече или, как это было провозглашено на нашей площади Республики, – агора.
Программой-минимум является получение в Минске «1 марта», а программой-максимум – превращение белорусской «кухарки» в руководителя государства.
Что касается президента Белоруссии Лукашенко, то он пошел по стандартному пути. Рассорился с президентом РФ, начал в какой-то момент «евроассоциироваться» и заигрывать с Западом, чтобы показать Путину зубы и предстать в глазах других либералом, но все равно не смог избежать уличных столкновений.
Произошедшее в Белоруссии и в других странах является для постсоветских народов трагедией, так как предлагается сделать выбор между плохим и худшим. А в конце остаются руины.
То, что происходит на постсоветском пространстве, является продолжением «холодной войны», но в иной форме. Главными субъектами снова являются Москва и Вашингтон. Малые страны должны найти в себе столько ума, чтобы не быть растоптаны и стать расходным материалом.
Во избежание разрушительных последствий «цветного» вируса нужно пойти на изменения на основе внутренней повестки, а не становиться игрушкой в чужих руках.
На постсоветском пространстве присутствуют объективные трудности и объективное недовольство. Система государственного управления стоит перед серьезными проблемами, присутствует кризис легитимности собственности, коррупция пожирает общественные ресурсы. Однако решение этих проблем нужно искать внутри страны и руководствуясь исключительно интересами национальной безопасности, а не вводя страну под внешнее управление.