Ինչ–որ մարդիկ ինչ–որ մարդկանց դեմ են պայքարում, ոստիկանները ինչ–որ մարդկանց են քաշքշում, ինչ–որ մարդիկ հանդես են գալիս որպես Ջերմուկ համայնքի բնակիչ, բայց Երևանից են։ Ջերմուկի քաղաքապետը անհասկանալի նախադասություններ է արտասանում՝ փորձելով հա՛մ ամբոխին դուր գալ, հա՛մ անհեթեթ բաներ չասել։
Մի քանի ժամ փակվում է Ջերմուկի ճանապարհը։ Ոստիկանություն չկա։ Շունը տիրոջը չի ճանաչում, ավելի ճիշտ՝ ամեն մի շուն իր տերն ունի ու մյուսի տիրոջը չի ճանաչում։ Իսկական սոդոմգոմորային կրքեր։
Դատելով ամենից՝ Ամուլսարն անկախացել է Հայաստանից, քանզի այնտեղ չեն գործում ՀՀ օրենքները, արտակարգ դրության ռեժիմը և ընդհանրապես ոչինչ չի գործում այնտեղ։ Պատճառն այն է, որ ոչ թե սարն է ամուլ, այլ կառավարությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ։
Նիկոլ Փաշինյանը երկու տարուց ավելի չի կարողանում պատասխանել շատ պարզ հարցի՝ այո՞, թե՞ ոչ։ Հանքը շահագործվելո՞ւ է, թե՞ ոչ։
Սկզբում նա ասաց, որ այդ հարցի պատասխանը կտա փորձաքննությունը և պետական բյուջեից, այսինքն՝ հարկատուներիս հաշվին 400 հազար դոլար ծախսեց։ Փորձաքննությունից հետո հայտարարեց, որ ամեն ինչ օկ է, Ամուլսարը հանք կդառնա, քանզի Սևանին վնաս չէ, ջրերին վնաս չէ, կոչ արեց բացել հանք տանող ճանապարհը, բայց նրա կոչին բանի տեղ դնող չեղավ ու ամեն ինչ մնաց այնպես, ինչպես կար։
Հիմա այնտեղ «բուդկի» կռիվ է գնում։ «Սարիստներն» ուզում են իրենց բուդկան դնել ճամփեզրին, «հանքիստներն» իրենց բուդկան արդեն դրել են։ Պետությունն այստեղ բացակայում է։
Առիթ–անառիթ «լայվ» մտնող ու ամեն ինչից խոսող Նիկոլը լուռ է։ Նա չի խոսում սարի թեմայով։ Նրա լռությունը արժեզրկում է պետությունը, քանզի չի կարող իշխանությունը բարդակի աղբյուր լինել այնպես, ինչպես նիկոլական իշխանությունն է դարձել բարդակի աղբյուր։
Սարը հանք կդառնա, թե ոչ, արդեն երկրորդական հարց է։ Գլխավոր խնդիրն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանը ոչնչացնում է պետության գաղափարը։ Ամբոխի իշխանությունից այլ բան չէր էլ սպասվում։
Աո՜ւ, Նիկո՜լ, որտե՞ղ ես, ի՞նչ եղավ $400.000–ը
Ամուլսարում անիշխանություն է։

Какие-то люди борются какими-то людьми, полиция тормошит кого-то, кто-то выступает от имени жителей общины Джермук, сам будучи из Еревана. Мэр Джермука озвучивает непонятные фразы, пытаясь одновременно понравиться толпе и не выдать чего-то абсурдного.
На несколько часов перекрывается дорога в Джермук. Полиции нет. Собака не признает своего хозяина, вернее – каждая из них имеет своего хозяина и не признает хозяина другой. Настоящие содомгоморрские страсти.
Судя по всему, Амулсар обрел независимость от Армении, так как там не действуют законы РА, режим чрезвычайного положения и что бы то ни было еще. Причина в том, что бесплодна не гора (от арм. «амул» – бесплодный, и «сар» – гора – прим.), а правительство во главе с Николом Пашиняном.
Никол Пашинян более 2 лет не может ответить на очень простой вопрос: да или нет? Рудник будет эксплуатироваться или нет?
Сначала он сказал, что ответ на этот вопрос даст экспертиза, и выплатил из госбюджета, то есть за счет налогоплательщиков, 400 тысяч долларов. После экспертизы он заявил, что всё ок, Амулсар станет рудником, так как угрозы для Севана нет, грунтовые воды вне опасности, призвал разблокировать ведущую к руднику дорогу, но на его призывы никто так и не отреагировал, и всё осталось, как и прежде.
Сейчас там дерутся из-за будки. Заблокировавшие дорогу хотят установить там свою вогон-будку, а представители компании «Lydian» уже установили свою. Государство там отсутствует.
Выходящий в «лайв» по поводу и без Никол молчит. На тему Амулсара он не говорит. Его молчание девальвирует государство, так как власть не может быть источником бардака, как это имеет место в случае с николовской властью.
Станет ли Амулсар рудником, вопрос уже второстепенный. Главная проблема в том, что Никол Пашинян подрывает идею государства. Ничего другого от власти толпы и не ожидалось.
Ау, Никол, ты где, что стало с $400.000?
В Амулсаре анархия.