Դատարանն անհարգելի համարեց դատական նիստին Սերժ Սարգսյանի բացակայությունը․ նիստը հետաձգվեց
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, այսօր հետաձգվեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և մյուսների գործով դատական նիստը։
Նշենք, որ նիստին ներկա չէին ներկայացել մեղադրյալներից երկուսը՝ Սերժ Սարգսյանը և Գևորգ Հարությունյանը։ Նիստի ժամանակ նախագահող դատավոր Վահե Միսակյանն ընթերցեց Սերժ Սարգսյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանի դիմումը, որով վերջինս հայտնում է, որ հանձնել է կորոնավիրուսի թեստ, ինչի պատճառով էլ ներկա չի կարող գտնվել դատական նիստին։
«Հայտնում եմ, որ ինքնազգացողության վատթարացմամբ պայմանավորված, թագավարակով վարակված լինելու որոշակի կասկածներ ունենալու պատճառով այսօր առավոտյան «Նաիրի»ԲԿ-ում հանձնել եմ թեստ, որի պատասխանը չեմ ստացել, ուստի նիստին չեմ կարող ներկայանալ»,-փաստաբանի դիմումը հրապարակեց դատավոր Վահե Միսակյանը։
Ամրամ Մակինյանը միջնորդել էր նաև երկրում համավարակի աճի ցուցանիշները հաշվի առնելով հետաձգել դատակա նիստը։ Դատավոր Վահե Միսակյանը չհամաձայնեց պաշտպանների հետ՝ նկատելով, որ համավարակի աճի տեմպն արդեն նվազել են։
Դատավարության կողմերը չառարկեցին նիստը հետաձգելու հետ կապված միջնորդությունը։ Դատարանն անհարգելի համարեց դատական նիստին Սերժ Սարգսյանի բացակայությունը։ Սերժ Սարգսյանի և մյուսների գործով նիստը նշանակվեց սեպտեմբերի 3-ին։

Суд признал отсутствие Сержа Саргсяна неуважительным: заседание перенесено
Суд общей юрисдикции Еревана перенес заседание по делу экс-президента Армении Сержа Саргсяна и других. Бывший президент обвиняется в организации хищения средств в особо крупных размерах, сообщает «Sputnik Армения».
Сам Серж Саргсян на заседании не присутствовал из-за «технических» причин. Его адвокат Амрам Макинян также не пришел на заседание, письменно сообщив, что после ухудшения состояния сдал тест на коронавирус, но пока не получил его результатов.
Он также отметил, что в зале суда невозможно обеспечить правила противоэпидемиологической безопасности. С учетом этого Макинян попросил перенести заседание суда.
Сторона обвинения в ответ заявила, что Макинян участвует в заседаниях по другим делам, поэтому неприемлемо представлять такие основания для переноса заседания. Отсутствие самого Саргсяна и Макиняна по такой причине, по мнению прокурора, нужно считать неуважением к суду.
Судья Ваге Мисакянпризнал отсутствие Саргсянанеуважительным, но не стал санкционировать его принудительный привод на следующее заседание.
Что касается условий проведения заседания, то, по его словам, они удовлетворительны и неприемлемо постоянно обращаться к суду с просьбой о переносе заседания из-за эпидемиологической ситуации.
Нынешнее заседание было перенесено на 3 сентября, 15:00.
Судья Ваге Мисакян признал отсутствие Саргсяна неуважительным, но не стал санкционировать его принудительный привод на следующее заседание.