Նիկոլ Փաշինյանը պոպուլիստ է։ Իսկ դա նշանակում է, որ նա
1.չի կարող որոշում ընդունել, քանզի որոշում ընդունելը նշանակում է պատասխանատվություն վերցնել, ինչը ներհատուկ չէ պոպուլիստներին,
2.փորձում է դուր գալ բոլորին,
3.չունի սկզբունքներ։
Ամուլսարի հանքի հարցում Նիկոլը «քաշվել» է։ Քանզի ստիպված է որոշում կայացնել, որը կբավարարի բոլոր կողմերին ու միաժամանակ խուսափել որոշման պատասխանատվությունից։ Բայց այդպես չի լինում։
Ամուլսարի շուրջ ստեղծված պատմության թիվ մեկ ու միակ մեղավորը «ժողովրդի» վարչապետն է։ Նա չի կարողանում որոշում ընդունել, իսկ ընդունած որոշումն էլ չի կարողանում կյանքի կոչել։ Արդյունքում դժգոհ են մնում բոլորը, այսինքն՝ բոլորին բավարարելու նիկոլական ցանկությունը հակառակ արդյունքն է տալիս։
Մինչդեռ ամեն ինչ շատ հստակ էր։ Եթե հանքը վնաս է Ջերմուկի ջրերին ու Սևանին, ապա չպետք է շահագործվի, իսկ եթե վնաս չէ, ապա պետք է ոսկին արդյունահանվի, հատկապես երբ գինը «թռել է պատալոկ»։
Սկզբում Նիկոլն այդպես էլ հայտարարում էր։ Բյուջեից 400 հազար դոլար ծախսեցին, փորձաքննություն անցկացրեցին, բայց որոշում չկայացվեց, քանզի Նիկոլը վախեցավ հեղափոխության սորոսաթուրքական փայատերերից։
Այն, ինչ հիմա կատարվում է Ամուլսարում, Նիկոլի ձախողումն ու ապալեգիտիմացումն է։ Նա հիմա թաքնվել է սեռական օրգանների հետ առնչվող մականուն ունեցող նորանշանակ նախարարի ու ոստիկանության հետևում։ Եվ այս մարդը պատերազմի ժամանակ կատարելու է բանակի գլխավոր հրամանատարի ֆունկցիա՞ն։ Որոշում կայացնելու ունակություն չունեցողն ինչպե՞ս կարող է բանակ ղեկավարել, այն էլ՝ պատերազմի ժամանակ։
Ամուլսարն՝ ընդդեմ նիկոլական պոպուլիզմի

1. не может принять решения, поскольку это означает взятие на себя ответственности, что не свойственно популистам,
2. пытается понравится всем,
3. не обладает принципами.
В вопросе рудника Амулсар Никол «влетел». И всё потому, что он вынужден принять решение, которое удовлетворило бы все стороны и помогло бы ему избежать ответственности за принятие этого решения. Однако так не бывает.
Главным и единственным виновным за возникшую вокруг Амулсара историю является «народный» премьер. Он не может принять решения, а принятое решение не может реализовать. В результате недовольны все, то есть николовское желание удовлетворить всех имеет обратный эффект.
Между тем как всё обстояло более чем четко. Если рудник наносит вред водам Джермука и Севану, то он не должен эксплуатироваться, а если нет – золото должно добываться, в особенности когда цена на него «бьет потолок».
Сначала Никол именно так и заявлял. Из госбюджета были потрачены 400 тысяч долларов и была проведена экспертиза, но решения принято так и не было, так как Никол испугался соросо-турецких пайщиков революции.
То, что сейчас происходит в Амулсаре, является провалом Никола и егоделегитимацией. Он сейчас спрятался за полицией и новоназначенным министром с кличкой, перекликающейся с половыми органами. И этот человек будет выполнять в ходе войны функцию верховного главнокомандующего? Как не обладающий способностью принимать решения человек будет руководить армией, к тому же во время войны?
Амулсар против николовского популизма
Никол Пашинян – популист. А это означает, что он:
То, что сейчас происходит в Амулсаре, является провалом Никола и его делегитимацией. Он сейчас спрятался за полицией и новоназначенным министром с кличкой, перекликающейся с половыми органами. И этот человек будет выполнять в ходе войны функцию верховного главнокомандующего? Как не обладающий способностью принимать решения человек будет руководить армией, к тому же во время войны?