«Թավշյա» իշխանությունը հին է. ընտրություն՝ «գլոբալ թերմացքի» և ազգային պետության միջև
«Սառը պատերազմի» եզրափակիչ փուլում Արևմուտքը ԽՍՀՄ–ում խրախուսում ու ողջունում էր ազգային տրամադրությունները, քանզի դրանք ուժեղացնում էին կենտրոնախույս գործընթացները Մոսկվայից։
Երբ ԽՍՀՄ–ը փլուզվեց, Արևմուտքն ազդարարեց պատմության ավարտը։ Սկսվեց գլոբալ աշխարհի շինարարությունը։
Գլոբալացվող աշխարհում արդեն խրախուսվում էր ոչ թե ազգայինը և ինքնատիպը, այլ համահարթը։
Կառուցվում էր միաբևեռ աշխարհ, ու բնական էր, որ պետք է խրախուսվեր կենտրոնամետությունը, բայց արդեն նոր հասցեով։
Միաբևեռ աշխարհը երկրագնդի պողոսական զանգվածների համար ուտիլիտարիզմ՝ օգտապաշտություն, իսկ վերնախավերի համար՝ «ոսկե միլիարդի» գաղափարն էր առաջ մղում։
ԱՄՆ–ի ու գլոբալ Արևմուտքի իրաքյան 1–ին պատերազմը հեռուստաշոուի և հուլիվուդյան «բայեվիկների» ժանրով կազմակերպած միջոցառում էր, որը պետք է պատկերավոր ձևով ցույց տար պատմության ավարտը և Նոր Հռոմի կառուցումը։ Այդպես էլ եղավ, բայց դա ոչ թե պատմության ավարտ էր, այլ նոր պատմության մեկնարկ ու քաղաքակրթությունների բախման սկիզբ։
«Պատմության ավարտը» տևեց մոտ 10 տարի։ Դրանից հետո գաղափարական ճոճանակը շարժվեց հակառակ ուղղությամբ։ Միաբևեռ աշխարհին ձեռնոց նետեցին Ռուսաստանը, Չինաստանը, Հնդկաստանը, սուննի արմատականությունը, շիական աշխարհը։ Այս կենտրոնների շուրջ ձևավորվեցին հակագլոբալիստական կոդի իշխանություններ, որոնք բազմավեկտոր աշխարհի ու հավասարակշիռ միջազգային հարաբերությունների ձևավորման նախագիծն էին կյանքի կոչում «մետրոպոլիաների» առաջնորդությամբ։
Հետխորհրդային տարածքում 2000–ականներից Մոսկվայի նախաձեռնությամբ սկիզբ առավ մի ժամանակաշրջան, որը ԱՄՆ երեք նախագահների ավագ խորհրդատու աշխատած Պատրիկ Բյուկենենը բնութագրում է որպես «Գլոբալ պուտինիզմ»։
«Գլոբալ պուտինիզմի» նպատակը աշխարհի միաբևեռությունը վիճարկելն էր, և դա ստացվեց։
Ռուսաստանի ու Իրանի սիրիական կամպանիան խորհրդանշական ձևով փակում են 90–ականների իրաքյան կամպանիայի էջն ու վերջակետ դնում գլոբալիստներից ավելի գլոբալիստ երևալ ցանկացող նեոպահպանողականների հաղթարշավի վրա։
Հիմա հասել ենք մի վիճակի, երբ պատմությունն ավարտվում է գլոբալիզացիայի կենտրոնի՝ ԱՄՆ–ի համար։ Այնտեղ հիմա դրամատիկ զարգացումներ են տեղի ունենում։ Մոտավորապես այնպիսին, ինչպիսին ԽՍՀՄ–ում էր նախորդ դարի 80–ականների վերջում։ Դա հղի է աշխարհի համար ցնցումային զարգացումների վտանգներով։
Նախագահական ընտրություններն ԱՄՆ–ում գլոբալ մասշտաբով ջրբաժանային են դառնալու։ Ընդորում՝ ընտրության ցանկացած ելքի դեպքում։ Աշխարհը դա զգում է և փախչում դոլարից. «կանաչը» զիջում է իր դիրքերը եվրոյի համեմատ ու «ձեռքերը վեր բարձրացնում» ոսկու առաջ։
Աշխարհը մտնում է նոր պարբերաշրջանի մեջ։ Առաջին պլան է մղվում ազգային ինքնությունը։ Համահարթն իր տեղը զիջում է ինքնատիպին։
Աշխարհը «փակվում» է։ Համամարդկային արժեք է դառնում տարբերությունը, այլ ոչ թե անդեմ նմանությունը։
Գլոբալիզացիան քաղաքական ու գաղափարական դիմակ էր փորձում հագցնել բոլոր ազգերի դեմքին։ «Դիմակահանդեսն» այժմ շատ խորհրդանշական ձևով ավարտվում է։ Փակվել են սահմանները, փակվել են երկրները, փակվել են մարդկանց դեմքերը։
Գլոբալ կորոնահամաճարակը նպաստում է աշխարհի «փակմանն» ու հակագլոբալիզմին։ Թագավարակը 3–րդ համաշխարհային պատերազմի ֆունկցիա է կատարում։ Առաջին երկուսի արդյունքում կայսրություններ են փլուզվել ու ստեղծվել նոր կայսրություններ։ 3–րդ համաշխարհայինն էլ բացառություն չի կազմելու։
3–րդ համաշխարհայինի արդյունքում զարգացման տենդենցը լինելու է ազգային պետությունների ուղղությամբ։ Աշխարհը, բնականաբար, չի փակվելու, բայց «կորոնայից» հետո բացվելու է՝ նախկին թրենդերն անցյալում թողնելով։
Աշխարհում արձանագրվող այս թրենդի դեմ է «թավշյա» Հայաստանը։ Թեև հայտարարվում է, որ նոր Հայաստանում ենք ապրում, բայց իրականությունը լրիվ հակառակն է։
«Թավշյա» Հայաստանն իշխանությունների շնորհիվ դարձել է աշխարհի ծայրագավառ՝ վերածվելով «գլոբալ թերմացքի»։ Թրենդի դեմ լինելն է նաև պատճառը, որ մեր երկիրը կորոնավարակային թվերով աշխարհի հետնապահներից է։
Առաջին հայացքից կարող է թվալ, թե «թավշյա» իշխանությունները ժամանակակից են, բայց նրանք մնացել են անցյալում։ Խոր անցյալում։
Հայաստանյան իշխանություններն ավելի հին են, քան նույնիսկ բոլշևիկները և ավելի մուտացված, քան աջ–տրոցկիստները։ Դոստոևսկու նկարագրած «դևերը» մտել են օրենսդիր, գործադիր, դատական մարմիններ, ուժային կառույցներ ու ներսից քանդում են եղածը՝ «շինհրապարակի» վերածելով Հայաստանը և խոստանալով նոր Հայաստան։
Մեզ, սակայն, ոչ թե նոր Հայաստան, այլ նոր որակի Հայաստան է պետք։ Դրանք տարբեր բաներ են։
Նոր որակի Հայաստանն ազգային պետության կոդերով պետք է լինի։ Քաղաքակրթությունների երկխոսությունը հնարավոր է միայն ազգային ինքնության պահպանման, այլ ոչ թե պրոմեթևսյան ինքնավստահությամբ տառապող «քանդող բրիգադի» առաջնորդությամբ։
Բոլոր այն ժողովուրդները, որոնք դուրս կմնան համաշխարհային թրենդից, դուրս կմնան պատմության թատերաբեմից ու կջնջվեն աշխարհի քաղաքական քարտեզից։
Չմոռանանք, որ մենք անվտանգության ապահովման լրջագույն խնդիր ունենք։ Թուրք–ադրբեջանական զույգը չի էլ թաքցնում, որ խնդիր է դրել ոչնչացնել Հայաստանն ու Արցախը։ Եթե անգամ նեոօսմանիզմի ջատագով թուրքական այս իշխանություններն են հայացքը թեքել դեպի Կովկաս, ապա պանթուրքիզմի պարագայում առավելևս մեզ համար էքզիստենցիալ բնույթի խնդիրներ են առաջանալու։ Այսինքն՝ թուրքական վտանգը ցանկացած ներթուրքական քաղաքական զարգացման դեպքում մեզ համար առկա է լինելու։ Իսկ դա նշանակում է, որ մենք պետք է ամրացնենք մեր թիկունքը, բարձրացնենք բանակի մարտունակությունն ու վերացնենք Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների խորացմանը խանգարող բոլոր խոչընդոտները։ Հայաստանը չի կարող մեկուսացած մնալ։ Հայաստանի ղեկավարը չի կարող այս պայմաններում ունենալ զրոյական շփում մեր թիվ մեկ ռազմավարական դաշնակից երկրի ղեկավարի հետ, դա աբսուրդ է։
Հայաստանի ու Արցախի համար ազգային պետության գաղափարն անվտանգության ապահովման, տնտեսության զարգացման, պաշտպանված քաղաքացու և քաղաքակրթությունների երկխոսությանը մասնակցելու միակ հնարավորությունն է։ Մեզ նոր որակի Հայաստան է պետք՝ նոր որակի առաջնորդությամբ։

«Бархатная» власть стара: выбор между «глобальным реликтом» и национальным государством
На завершающем этапе «холодной войны» Запад поощрял и приветствовал в СССР национальные настроения, так как они усиливали центробежные процессы в стране.
Когда СССР развалился, Запад возвестил конец истории. Началось построение глобального мира.
В глобализирующемся мире поощрялись уже не национальное и самобытное, а стандартизированное и одномерное.
Строился однополярный мир, и естественно, что нужно было поощрять центростремительные процессы, но уже в новой направленности.
Однополярный мир продвигал для погосной части планеты утилитаризм, а для элит – идею «золотого миллиарда».
Для США и глобального мира 1-ая иракская война была организованным в жанре телешоу и голливудских боевиков мероприятием, которое должно было образно продемонстрировать конец истории и построение Нового Рима. Так и случилось, но это было не концом, а началом новой истории и столкновения цивилизаций.
«Конец истории» продлился около 10 лет. После этого идейный маятник качнулся в обратном направлении. Однополярному миру бросили вызов Россия, Китай, Индия, суннитский радикализм, шиитский мир. Вокруг этих центров сформировались власти антиглобалистского кода, которые реализовывали проект многовекторного мира и сбалансированных международных отношений – при руководящей роли «метрополий».
С 2000-х гг. на постсоветском пространстве с инициативы Москвы начался период, который был охарактеризован Патриком Бьюкененом, работавшим старшим советником трех президентов США, как «Глобальный путинизм».
Целью «Глобального путинизма» было оспаривание однополярности мира, и это удалось.
Сирийская кампания России и Ирана символично закрывает страницу иракской кампании 90-х гг., прерывая победное шествие желающих казаться большими глобалистами, чем сами глобалисты, неоконсерваторов.
Сейчас мы дошли до точки, в которой история заканчивается для центра глобализации в лице США. Там сейчас происходят драматичные развития. Примерно такие же, как и в СССР конца 80-х гг. Это чревато для всего мира угрозами развитий по сценарию потрясений.
Президентские выборы в США станут водораздельными в глобальном масштабе. Причем при любом из исходов этих выборов. Мир это предчувствует и пытается убежать от доллара: «зеленые» уступают свои позиции евро и капитулируют перед золотом.
Мир входит в новый цикл. На первый план выдвигается национальная самобытность. Одномерное уступает свое место самобытному.
Мир «закрывается». Общечеловеческой ценностью становится отличие, а не безликое сходство.
Глобализация пыталась надеть на все нации политическую и идейную маску. «Маскараду» сейчас в очень символичной форме приходит конец. Закрылись границы, закрылись страны, закрыты лица людей.
Глобальная пандемия коронавируса способствует «закрытию» мира и антиглобализму. Коронавирус выполняет функцию 3-ей мировой войны. В результате первых двух развалились империи и сформировались новые. Не станет исключение и 3-я мировая.
Тенденция развития в результате 3-ей мировой будет в направлении национальных государств. Естественно, мир не закроется, но после «короны» он откроется, оставив прежние тренды в прошлом.
Против фиксируемого в мире этого тренда сейчас идет «бархатная» Армения. Хотя и заявляется, что мы живем в новой Армении, но в реальности всё наоборот.
Благодаря властям «бархатная» Армения оказалась на периферии мира, превратившись в «глобальный реликт». В том числе следование против тренда сделало нашу страну одним из мировых аутсайдеров по коронавирусным показателям.
На первый взгляд может показаться, что «бархатные» власти современны, но в реальности они остались в прошлом. Глубоко в прошлом.
Власти Армении старее, чем даже большевики, и более мутированы, чем правотроцкисты. Описанные Достоевским «бесы» проникли в законодательный, исполнительный, судебный органы и в силовые структуры и изнутри разваливают имеющееся, превращая Армению в «стройплощадку» и обещая новую Армению.
Однако нам нужна не новая, а качественно новая Армения. Это – разные вещи.
Качественно новая Армения должна быть в кодах национального государства. Диалог цивилизаций возможен лишь при сохранении национальной самобытности, а не под предводительством страдающей шапкозакидательской самоуверенностью «бригады демонтажников».
Все те народы, которые выбудут из мирового тренда, уйдут в историю и исчезнут с политической карты мира.
Не будем забывать, что мы стоим перед серьезнейшей проблемой обеспечения безопасности. Турецко-азербайджанский дуэт даже не скрывает, что поставил перед собой задачу уничтожения Армении и Арцаха. Если даже апологеты неоосманизма в лице действующей турецкой власти устремили свой взор на Кавказ, то при пантуркизме проблемы экзистенциального характера для нас возникнут уж тем более. То есть турецкая угроза будет для нас присутствовать при любом внутритурецком политическом развитии. А это означает, что мы должны укрепить наш тыл, поднять боеспособность армии и устранить все препятствующие углублению союзнических отношений с Россией помехи. Армения не может остаться изолированной. Руководитель Армении не может не иметь в этих условиях каких-либо контактов с главой страны, являющейся для нас главным союзником. Это абсурдно.
Идея национального государства является для Армении и Арцаха единственной возможностью для обеспечения безопасности, развития экономики, гарантирования защищенности гражданина и участия в диалоге цивилизаций. Нам нужна качественно новая Армения с лидерством нового качества!