Եվրոպական Խորհրդարանի նոր բանաձևը նախատեսում է շփումներ հաստատել Լեռնային Ղարաբաղի փաստացի իշխանությունների հետ
Եվրոպական Խորհրդարանի նոր  բանաձևը նախատեսում է շփումներ հաստատել Լեռնային Ղարաբաղի փաստացի իշխանությունների հետ
Այսօր Եվրոպական խորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունել է «Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության ամփոփում» անունը կրող բանաձեւը, որտեղ նշված են այն հիմնական բոլոր ուղղություններն ու ծրագրերը, որոնք իրականցվում են Արևելյան ուղղությամբ:
Բանաձեւի 47-րդ կետով Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին կոչ է արվում, հաշվի առնելով ԵՄ ակտիվ ներգրավվածությունը Արեւելյան հարեւանության ծրագրում` անվտանգությանը վերաբերող հարցերում, ակտիվացնել իրենց գործողությունները՝ գտնելու համար Մերձդնեստրյան եւ Հարավային Կովկասի ձգձգված հակամարտությունների կարգավորումը՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների, մասնավորապես՝ ուժի չկիրառման, ժողովուրդների ինքնորոշման եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հիման վրա:
Բանաձեւի հաջորդ` 48-րդ կետով Եվրոպական խորհրդարանը կոչ է անում հաշվի առնել պրագմատիկ նախաձեռնությունները եւ նորարարական մոտեցումները, եւ շփումներ հաստատել չճանաչված պետությունների փաստացի իշխանությունների (de facto authorities) եւ հասարակությունների հետ՝ քաղաքացիական մշակույթին եւ տեղական համայնքի հետ երկխոսությանը աջակցելու նպատակով:

Новая резолюция Европарламента предусматривает налаживание контактов с властями Нагорно-Карабахской Республики
В принятой подавляющим большинством голосов новой резолюции Европарламента под названием «Обобщение политики Европейского соседства» указаны все основные направления и программы, которые осуществляются в Восточном направлении.
В 47-м пункте документа Европарламент призывает высокопоставленных должностных лиц Европейского Союза, учитывая активную вовлеченность ЕС в программу «Восточное партнерство», активизировать свои действия в вопросах безопасности, для поиска решений затянувшихся конфликтов в Приднестровье и Южном Кавказе на основе принципов международного права, в частности, неприменения силы, самоопределения наций и территориальной целостности.
В следующем, 48-м, пункте резолюции содержится призыв Европарламента учитывать прагматичные инициативы и новаторские подходы и установить контакты с фактическими властями (de facto authorities) и общественностью непризнанных государств, с целью содействия политической культуре и диалогу с местной общиной.