Իզյա Պարվուսի որդեգրյալները կամ նմանը նմանին է գտել
Հեղափոխություն ասվածը հարստացման միջոց օգտագործող Ալեքսանդր Պարվուսի մասին խորքային տեղյակները գիտեն, իհարկե: Իսկ մակերեսային անտեղյակները կարող են «գուգլել»: Այնպիսի տպավորություն է, որ Հայաստանում այսօր վխտում և օրակարգ են թելադրում Իզյա Պարվուսի ապօրինի ծոռները կամ հեռակա որդեգրյալները: Փանջունիական «փող ղարկեք»-ատիպ սուբյեկտները:
Ալեքսանդր Պարվուսը, նույն ինքը՝ Իզրաիլ Գելֆանդը, որքան էլ բացասական, բայց ուշադրության արժանի կերպար է: Հայտնի է նրանով, որ Առաջին աշխարհամարտի տարիներին շատ խոշոր գումարներ է ստացել Գերմանիայից՝ Ռուսաստանում հեղափոխություն հրահրելու և պատերազմում Ռուսաստանի պարտությունը «գլուխ բերելու» համար: Այդ «գործի» համար նրան մոտ 80 միլիոն գերմանական մարկ է տրամադրվել տարբեր փուլերով: Կազմակերպել է Լենինի և այլ մարտնչող բոլշևիկների վերադարձը Ռուսաստան: Սա հանրահայտ է: Քիչ հայտնի է, բայց արժանահիշատակ և այն, որ դրանից ավելի վաղ, Ռուս-ճապոնական պատերազմի ժամանակ (1904-05թթ) ճապոնական կառավարությունից Պարվուսը խոշոր ֆինանսավորում է ստացել Ռուսաստանում հեղափոխություն հրահրելու համար: Գումարի մի մասը յուրացրել է, իհարկե: Այլ մեքենայություններ էլ է գլուխ բերել, օրինակ, Օսմանյան Թուրքիայի հետ, բայց այլ բան է հետաքրքիր:
Երբ 20-րդ դարի մեկնարկի այդ «Սորոսին» ֆինանսավորող գերմանական կառավարության ներկայացուցիչները Պարվուսից հետաքրքրվում են, թե ինչպե՞ս, ո՞ւմ միջոցով է նա պատրաստվում իրականացնել հանձն առածը, նա նշում է, որ շեշտը դրվելու է բարոյական որևէ արգելքներ չունեցող, ամեն ինչի պատրաստ, ցանկացած սրիկայության ընդունակ անձանց վրա: Այդ շարքում, իհարկե տեղավորվում են և՛ Տրոցկին, և՛ Լենինը, և՛ այդ ամբողջ բոլշևիկյան մարդատյաց ու դավաճանական շայկան...
Այդ ամենն, իհարկե, վաղուց արդեն պատմության գրկում է և պատմաբանների, կենսագիրների հետաքրքրության առարկա:
Սակայն երբ նայում ես մեր իրականությանը, արդեն հետաքրքրության առարկա են փաշինյանական ռեժիմի առավել աչքի ընկնող «գաղափարախոսները» կամ պարզապես «խոսները»՝ Արման Բաբաջանյան, Լևոն Բարսեղյան, Դանիել Իոաննիսյան, Արթուր Սաքունց, Ստեփան Սաֆարյան... (ցանկացողները կարող են շարունակել): Նրանց, ի լրումն «թավիշի», միավորում է և մեկ այլ բան:
Վերցնենք, գերակտիվ Արման Բաբաջանյանին, որը մեր երկրում թուրքական 5–րդ շարասյան առաջամարտիկներից է: Զինծառայույթունից խուսափելու նրա պատմությունը հագեցած է բազմում՝ հրապարակային շրջանառված մանրամասնություններով, որոնց շարքում են և՛ ընկերոջ ընտանիքի երեխաների իրեն վերագրումը, և՛ փաստաղթղերի կեղծման միջոցով բանակից խուսափելը, և՛ սեփական մոր դեմ ցուցմունք տալը, ինչի մասին շատ ու շատ է խոսվել բազում հրապարակումներում ու նաև նրան բանտ հասցրած գործի նյութերում:
Լևոն Բարսեղյանի վերաբերյալ էլ քիչ խոսակցություններ ու հրապարակումներ չկան: Գյումրիում խոսում են, որ նա էլ ծնողի (հոր) հետ է խնդիր ունեցել, վիճել է, դե իսկ մյուս, խոսակցություններին ու մամուլի հրապարակումներին՝ հարսի հետ կապված թեմաներով չենք ուզում անդրադառնալ:
Դանիել Իոաննիսյանի մասին էլ ժամանակին հանրայնացվեցին նման տեղեկություններ, կապված ծնողի (մոր) դեմ ոստիկանություն հայտարարություն տալու հետ: Կհիշեն շատերը: Ծառուկյանին նրա մոտ շնորհակալություն հայտնելու և Դանիելի՝ Ծառուկյանի դեմ խոսելու պատմությունն էլ պակաս բնութագրական չէ:
Ինչ վերաբերում է Արթուր Սաքունցին, ապա նրա մասին էլ բառացիորեն օրերս բավականին խայտառակ մանրամասնություններ հայտնի դարձան հենց իր հոր հրապարակած հայտարարությունից, թե ինչպես է որդին ցանկանում նրանից խլել կնոջ մահվանից հետո մնացած տունը, և որ նա իր հորը դատի է տվել:
Ո՞վ մնաց: Ստյոպա Սաֆարյա՞նը: Նրան պարզապես հիշատակելն էլ բավարար է...
Դժվար չէ նկատել, որ հիշատակվածներին միավորում է ոչ միայն փաշինյանական ռեժիմի «հիմնադիր հայրերի», այդ ռեժիմին «գաղափարական բովանդակություն» հաղորդելու մղումը կամ «թավշաքարոզչությունը», այլև բարոյական նկարագիրը: Այսինքն՝ միավորում են այդ նկարագրի շեղումները, եթե չասվի՝ բացակայությունը:
Նմանները գտել են նմաններին:
Իրենց անհատական խնդիրն է, ու իրենց հարազատ-մերձավորների: Բայց երբ նման նկարագրի տեր անձինք խոսում են մարդու իրավունքներից, ընդհանրապես իրավունքներից, Սահմանադրություն և ընտրական օրենսգիրք մշակելով են զբաղվում, հասարակությանը ինչ-ինչ «գաղափարներ» են պարտադրում կամ քարոզում, տեղին է հարցնել, թե ի՞նչ իրավունքով:

Усыновленные Изей Паврусом или нашедшие себе подобных
Об использовавшем революцию в качестве источника обогащения Александре Парвусе сведущие люди, конечно же, знают. Несведущие же могут «погуглить». Такое впечатление, что в Армении сегодня кишат и диктуют повестку заочно усыновленные или незаконнорожденные правнуки Изи Парвуса. Субъекты в стиле отьяновского Панджуни.
Александр Парвус, он же Израиль Гельфанд, какой бы отрицательной фигурой он ни был, всё же достоин нашего внимания. Он известен тем, что получил в ходе Первой мировой войны огромные суммы от Германии – на провоцирование революции в России и обеспечение ее поражения в войне. На это «дело» ему выделили в несколько этапов 80 млн немецких марок. Он организовал возвращение Ленина и других воинствующих большевиков в Россию. Это общеизвестно. Однако немногие знают, что задолго до этого, в ходе русско-японской войны (1904-05 гг.), Парвус получил от японского правительства крупные суммы опять же на провоцирование в России революции. Часть этих денег им, конечно же, была присвоена. Он провел также другие махинации, например, с Османской Турцией, но интересно во всем этом другое.
Когда представители германского правительства, финансировавшего этого «Сороса» начала 20-го века, интересовались, как и посредством кого он готовится реализовать взятое на себя обязательство, он отмечал, что ставка будет сделана на не скованных какими-либо моральными принципами, готовых на все и к любой подлости людей. Этим критериям соответствовали и Троцкий, и Ленин, и вся большевистская человеконенавистническая и предательская шайка…
Всё это, конечно, уже давно ушло в историю и стало предметом интереса историков и биографов.
Однако, когда смотришь на нашу реальность, то предметом интереса уже становятся наиболее яркие «идеологи» пашиняновского режима – Арман Бабаджанян, Левон Барсегян, Даниел Иоаннисян, Артур Сакунц, Степан Сафарян… (желающие могут продолжить). Их, помимо «бархата», объединяет еще кое-что.
Начнем с гиперактивного Армана Бабаджаняна, который является в нашей стране одним из передовиков турецкой 5-ой колонны. История его уклонения от армии насыщена многими публично представленными подробностями, среди которых и приписывание себе детей друга, и подделка документов, и дача показаний против собственной матери, о чем неоднократно говорилось по разным поводам и что беспристрастно отражено в материалах его уголовного дела.
Нехватки в разговорах и публикациях нет также по части Левона Барсегяна. В Гюмри говорят, что он тоже имел проблемы и рассорился со своим родителем (отцом). К связанной же с ним теме невестки, широко освещенной в прессе, мы даже не хотим обращаться.
Примерно аналогичная информация в свое время была предана огласке также касательно Даниела Иоаннисяна, который подал против своей матери заявление в полицию. Вспомнят об этом многие. Не менее наглядна также история с выражением благодарности Царукяну его матерью и выступлением Даниела против Царукяна.
Что касается Артура Сакунца, то весьма позорные подробности о нем стали известны буквально на днях – из опубликованного его отцом заявления, из которого становится ясно, как сын хочет отобрать у него оставшийся после смерти супруги дом и как он подал на своего отца в суд.
Кто у нас там остался? Степан Сафарян? Здесь достаточно уже одного его упоминания…
Нетрудно заметить, что всех их объединяет не только стремление стать «отцами-основателями» пашиняновского режима и придать ему посредством «бархатного» агитпропа «идейную содержательность», но и общий моральный облик. То есть объединяет отклонения от этого облика, если не сказать – его отсутствие.
Они нашили себе подобных.
Это их личная проблема, как и их родных и близких. Однако, когда обладатели подобных качеств говорят о правах человека и о праве вообще, когда они заняты разработкой Конституции и Избирательного кодекса и когда они навязывают или агитируют обществу определенные «идеи», то уместным становится вопрос «по какому праву?».