Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետի պաշտոնում հայտնվելուց քիչ անց հայտարարեց, որ հայ–ռուսական հարաբերությունները փայլուն են։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն իր ժեստերով ու Հայաստանում արված քայլերով ցույց տվեց, որ դա այդքան էլ այդպես չէ։ Փաշինյանը համապատասխան հետևություն ու գործողություն չարեց։
Դրանից հետո ՌԴ–ն իջեցրեց Փաշինյանի հետ շփման մակարդակն ու անցավ ուղիղ խոսքի։ Եկավ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հերթը։ Նա հայտարարեց, որ Արցախի հարցով բանակցություններն ընթանում են տխրահռչակ փուլային կարգավորման տարբերակի շուրջ։ Հայաստանից դա չհերքվեց։ Այդպիսով բացահայտվեց ևս մեկ սուտ, թե բա Ալիևի հետ ոչ թե բանակցում ենք, այլ շփվում ու դեսից–դենից զրուցում։
Լավրովի շուրթերով ՌԴ–ից հնչած խոսքի բուն էությունը Փաշինյանը կրկին չհասկացավ կամ չուզեցավ հասկանալ։ Դա էր պատճառը, որ ՌԴ–ում որոշեցին ևս մեկ աստիճանով իջեցնել Փաշինյանի հետ շփման մակարդակը և բարձրացնել խոսքի դոզան։
Հայազգի հայտնի լրագրող ու ՌԴ քարոզչական ծանր հրետանի Մարգարիտա Սիմոնյանը շատ ուղիղ տեքստով և առանց ձևականությունների ասաց Փաշինյանին այն, ինչի մասին ակնարկում էր Պուտինը և ինչի մասին անուղղակիորեն խոսում էր Լավրովը։ Դրանով Կրեմլից ցույց տվեցին, որ արդեն իրենց չի հետաքրքրում, թե արդյոք Փաշինյանը հետևություններ կանի՞ կամ կվերանայի՞ իր քաղաքականությունը։
Կարելի է միայն ենթադրել, թե հաջորդն ում հերթն է գալու Մոսկվայում Փաշինյանին անդրադառնալու համար։ Ըստ ամենայնի՝ այլևս չեն անդրադառնա, ինչն, ի դեպ, ավելի վատ է, քան կոպիտ լեզվակռիվը։
Ուրախանալ կամ չարախնդալ այս ամենի համար պետք չէ։ Հայ–ռուսական, ավելի ճիշտ՝ Հայաստանի ու Ռուսաստանի իշխանությունների հարաբերությունների վատացումից շահողը միայն Թուրքիան ու Ադրբեջանն են։ Մեկ էլ՝ թուրք–ադրբեջանական զույգի 5–րդ շարասյունը Հայաստանում։
Հայ–ռուսական հարաբերությունները բոլոր մակարդակներում պետք է լինեն դաշնակցային ու ռազմավարական։ Դա երկուսիս շահերից է բխում։
Հակառուսական քարոզի համար գրանտ ստացած ու հակառուսական քարոզով էժանագին քաղաքական միավորներ հավաքած («ապրիլյան պատերազմը հրահրել է Ռուսաստանը՝ Ադրբեջանին ԵԱՏՄ մտցնելու համար», «Հայաստանը պետք է դուրս գա ԵԱՏՄ–ից» և այլն) գործիչներով հնարավոր չէ դա ապահովել։
Պուտին, Լավրով, Սիմոնյան...

Немногим спустя после занятия премьерского кресла Никол Пашинян заявил, что армяно-российские отношения находятся на блестящем уровне. Президент РФ Владимир Путин, своими жестами и сделанными в Армении шагами, показал, что это не совсем так. Пашинян не сделал из этого соответствующих выводов и не предпринял соответствующих мер.
После этого РФ опустила уровень общения с Пашиняном и перешла к прямому слову. Настала очередь министра иностранных дел Сергея Лаврова. Он заявил, что переговоры по вопросу Арцаха идут вокруг печально известного поэтапного варианта урегулирования. Арменией это опровергнуто не было. Тем самым была раскрыта очередная ложь, будто с Алиевым мы не переговариваемся, а лишь общаемся и говорим о том о сём.
Суть озвученного из РФ устами Лаврова заявления Пашинян снова не понял или не захотел понять. Именно поэтому в РФ решили опустить уровень общения с Пашиняном еще на одну ступень, повысив при этом дозу заявлений.
Известный журналист армянского происхождения и тяжелая артиллерия российской пропаганды Маргарита Симоньян напрямую и без обиняков сказала Пашиняну то, на что намекал Путин и о чем косвенно говорил Лавров. Этим из Кремля показали, что их уже не интересует, сделает ли Пашинян выводы из сказанного или пересмотрит ли он свою политику.
Можно лишь догадываться, кто следующим из Москвы обратится к Пашиняну. Судя по всему, впредь оттуда могут и не обратиться, что, кстати, намного хуже, чем грубая пикировка.
Радоваться или злорадствовать в связи с этим не стоит. Выиграют от ухудшения армяно-российских отношений или, что вернее, отношений между властями Армении и России лишь Турция и Азербайджан. Кроме того, действующая в Армении 5-ая колонна турецко-азербайджанского дуэта.
Армяно-российские отношения должны быть союзническими и стратегическими на всех уровнях. Это продиктовано интересами обеих стран.
Обеспечить это посредством получивших гранты на антироссийскую пропаганду и набравших дешевые дивиденды посредством этой самой антироссийской пропаганды («апрельскую войну спровоцировала Россия – для введения Азербайджана в ЕАЭС», «Армения должна выйти из ЕАЭС» и т.д.) деятелей невозможно.
Путин, Лавров, Симоньян…