Գնաճը կբարդվի Եվրոպայում ապրանքների թանկացման վրա՞
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պատասխանելով այն հարցին, թե առաջիկայում մեզ գնա՞ճ, թե՞ գնանակում է սպասվում՝կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանը ասել է, թե ինքը մի քանի փաստ կներակայացնի, դրանից կարելի է ենթադրություն անել, թե ինչ է մեզ սպասվում։
–Դժբախտաբար Եվրոպայում մարտին գրանցվել է գների բարձրացում, սա նշանակում է, որ շուտով մենք կսկսենք մեր գնաճը բացատրել Եվրոպայով։ Դրան գումարած վառելիքը նորից սկսեց թանկանալ և մեզ մոտ գնաճը կբացատրվի այդ գործոնով էլ։ Էլ չեմ ասում մնացած գործոնների մասին,–ասել է նա։
–Հուշո՞ւմ եք կառավարությանը, թե ինչպես բացատրի գնաճը,–հետաքրքրվել են լրագրողները։
–Առանց հուշելու էլ կասեն, ուղղակի ասում եմ, որ իմանաք, թե ինչով են բացատրելու գնաճը,–պատասխանել է Հարություն Մեսրոբյանը։

Отвечая на встрече с журналистами на вопрос о том, что ожидается в будущем в нашей стране – инфляция или спад цен, эксперт по управлению Арутюн Месропян отметил, что он перечислит несколько фактов и, исходя из этого, можно будет предположить, что нас ожидает.
«К сожалению, в марте в Европе был зафиксирован рост цен, а это означает, что вскоре мы начнем обуславливать инфляцию в нашей стране именно этим. Если к этому прибавить и вновь начавшийся в Европе рост цен на топливо, то инфляция в нашей стране будет обусловлена и этим фактором. Я уже не говорю об остальных факторах», - сказал он.
На замечание журналистов, не подсказывает ли он правительству то, как объяснить инфляцию, Месропян отметил:
«Они и без подсказки знают. Я просто говорю, чтобы вы знали, чем они объяснят инфляцию».
Инфляцию в стране свалят на рост цен в Европе?