ՀՀ քաղաքացիները շարունակում են «վայելել» կորոնավիրուսային համաճարակի արդյունքները։ Արդյունքներ, որոնք Նիկոլ Փաշինյանի անձնական մեղքով են գրանցվել ու դեռ գրանցվելու են։
Այդ նա էր, որ համաճարակի բռնկման սկզբնական շրջանում քամահրանքով վերաբերվեց դրան։ Այդ նա էր, որ մեր քաղաքացիների կյանքի ու առողջության մասին մտածելու փոխարեն նախաձեռնեց սահմանադրական հանրաքվե, զանգվածային միջոցառումներ կազմակերպեց և արտակարգ դրության հայտարարումն ուշացրեց 2 շաբաթով։
Այդ Նիկոլն էր, որ արտակարգ դրության պայմաններում գրեթե ոչինչ չարեց՝ հակահամաճարակային պայքարը վերածելով ընդամենը «դիմակ»ահանդեսի և խայտառակ ցուցանիշների համար պատասխանատվությունը գցելով ժողովրդի, լրատվամիջոցների ու իր քաղաքական ընդդիմախոսների վրա։ Հետո էլ դեմագոգիկ արդարացում գտավ, թե բա աշխարհում վարակված 10 միլիոնի համա՞ր էլ եմ ես պատասխանատու։
Նիկոլն, իհա՛րկե, ստում է և նա, անշո՛ւշտ, դատվելու է կորոնավիրուսային պատկերի համար։
Այսօր արդեն ունենք 650 մահ (թեև Թորոսյան Արսենը խորամանկորեն տարանջատել է մահերին և աշխարհին հրամցնում է 491 թիվը)։ Այդ մահերից յուրաքանչյուրի մասով անխուսափելի իշխանափոխությունից հետո քրեական գործեր են հարուցվելու և կոնկրետ քրեական մեղադրանքներ են ներկայացվելու։ Նիկոլը չի պլստալու։ Չի պլստալու նաև նրա նախարար Արսեն Թորոսյանը։ Չեն պլստալու մյուս քայլարածները, որոնք առնչվել են այս թեմային։
Իսկ այն, որ մեղավորը ոչ թե մեր ժողովուրդն է, այլ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը, ցույց են տալիս համաշխարհային թվերն ու մասնավորապես հարևան Վրաստանի ցուցանիշները (ի դեպ, Ադրբեջանում էլ բոլոր առումներով կորոնապատկերը Հայաստանից լավն է, իսկ բազմաթիվ ցուցանիշներով մենք վատ իմաստով բոլոր մեր հարևաններից առաջ ենք անցել)։
Խոսենք թվերի լեզվով։
Հուլիսի 6–ի դրությամբ Հայաստանում վարակված է 28.936 մարդ։ Վրաստանում այդ թիվը 953 է, այսինքն՝ ավելի քան 30 անգամ շատ վարակակիր ունենք մենք։ Եվ դա այն դեպքում, երբ բնակչության քանակով, սահմանների բացությամբ և զբոսաշրջիկների քանակով մենք զիջում ենք Վրաստանին։
Այսօր մենք ունենք + 330 վարակված։ Վրաստանում վարակվածների թիվն ավելացել է ... 2–ով։
Աշխարհի մասշտաբով մենք 1 միլիոն բնակչին ընկնող վարակվածների թվաքանակով զբաղեցնում ենք արդեն 9–րդ տեղը՝ այդ ցուցանիշով առաջ անցնելով կորոնավիրուսային այնպիսի մայրաքաղաքների, ինչպիսիք են՝ ԱՄՆ–ը, Բրազիլիան, Ռուսաստանը, Իտալիան, Իսպանիան, Չինաստանը և այլն։ Վրաստանն այս ցուցանիշով աշխարհում 149–րդ պետությունն է։ Մեր բոլոր հարևաններն այս առումով անհամեմատ լավ վիճակում են, քան Հայաստանը։
Մահերի վիճակագրությունը նույնպես սարսափելի է։ Կորոնավիրուսից, ըստ ՀՀ առողջապահության նախարարության մեթոդաբանության, մահացել է 491 մարդ (իրականում՝ 650)։ Վրաստանում կորոնավիրուսից մահացել է 15 հոգի՝ մոտ 33 անգամ քիչ, քան մեզ մոտ։
Վրաստանում կորոնավիրուսից մինչև այս պահը մահացել է 4 մարդ՝ 1 միլիոն բնակչի հաշվարկով։ Հայաստանում 1 միլիոնից 166–ը մահանում է կորոնավիրուսից։ Ասել է թե՝ այս ցուցանիշով մենք զիջում ենք Վրաստանին 41,5 անգամ։
1 միլիոնի հաշվարկով մահացածների թվով մենք աշխարհում գտնվում ենք 25–րդ տեղում։ Իսկ Վրաստանը՝ 145–րդ։ Եվ դա այն դեպքում, երբ Հայաստանն իր բնակչության քանակով աշխարհի 135–րդ պետությունն է։
Աշխարհում 1 միլիոնի հաշվարկով մահացության միջին ցուցանիշը 68,9 է, իսկ Հայաստանում ամեն մեկ միլիոնից կորոնավիրուսային պատճառով մահանում է 166 հոգի, այսինքն՝ աշխարհի միջինից մենք մահացության ավելի քան 2,4 անգամ բարձր թիվ ունենք։
Սրանք շատ խոսուն փաստեր են և ցույց են տալիս Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության հանցավոր ապաշնորհությունն ու հեղափոխական անգրագիտությունը։
Ի դեպ, Վրաստանի հայաբնակ Ախալքալակում, Նինոծմինդայում ու Ծալկայում գրեթե զրոյական ցուցանիշ է կորոնավիրուսի առումով։ Սա էլ մենթալիտետային «արատներին» հղում անող «ատմազկաներին» ու մուտիլովկաներին ի պատասխան։
Միայն մեկ կայուն վիճակագրական տվյալ կա, որով մեզ Վրաստանը զիջում է։ Դա մեր երկու երկրների վարչապետերի ֆեյսբուքյան գրառումների ու լայվերի քանակն է։ Նիկոլը Գախարիային այս հարցում «աբգոն» է արել։ Վրաստանի վարչապետ Գախարիան զրո լայվ ունի իր ՖԲ էջում, իսկ Նիկոլը՝ որքան ուզեք։ Ասել է թե՝ Նիկոլը զավզակությամբ է զբաղված, իսկ մեղավորներ փնտրում է դրսում և մտածում բացառապես դիմակների բիզնեսի զարգացման մասին։ Ահա թե որտեղ է պետք փնտրել Հայաստանի խայտառակ ցուցանիշների պատճառները։
Եվ կրկին հարևանի «հարսի» մասին

Граждане РА продолжают пожинать плоды коронавирусной эпидемии. Плоды, которые стали и еще станут результатом личной вины Никола Пашиняна.
Именно он на начальном этапе вспышки эпидемии отнесся к ней с пренебрежением. Именно он, вместо заботы о жизни и здоровье наших граждан, инициировал конституционный референдум, организовал массовые мероприятия и с 2-недельным опозданием ввел режим чрезвычайного положения.
Именно Никол практически ничего не предпринял в ходе чрезвычайного положения, превратив противоэпидемиологическую борьбу в «маска»рад и списав ответственность за позорные показатели на народ, СМИ и своих политических оппонентов. А затем нашел демагогичное оправдание, мол, в 10 млн заразившихся в мире тоже я виноват?
Конечно же, Никол врет, и его, несомненно, засудят за эту коронавирусную картину.
Сегодня у нас зафиксировано уже 650 смертей (хотя Торосян Арсен хитро отсортировал смерти, и преподносит миру цифру 491). После неминуемой смены власти по части каждой из этих смертей будет возбуждено уголовное дело и предъявлено конкретное уголовное обвинение. Никол не ускользнет. Не ускользнет и его министр Арсен Торосян. Не ускользнут также другие причастные к этой теме мойшаговцы.
А то, что виноват во всем этом не народ, а правительство Никола Пашиняна, показывают мировые цифры и, в частности, показатели Грузии (кстати, коронавирусная картина в Азербайджане тоже лучше нашей во всех отношениях, а по многим негативным показателям мы обошли всех наших соседей).
Поговорим на языке цифр.
По состоянию на 6 июля в Армении выявлены 28.936 заразившихся. В Грузии эта цифра составляет 953, то есть у нас в 30раз больше носителей вируса. И это в условиях, когда мы уступаем Грузии по количеству населения, по открытости границ и числу туристов.
Сегодня у нас +330 заразившихся. В Грузии за сутки выявлено… 2 новых случая.
По количеству заразившихся в расчете на 1 млн населения мы занимаем в мире 9-е место, обходя по этому показателю такие коронавирусные столицы, как США, Бразилия, Россия, Италия, Испания, Китай и т.д. Грузия по этому показателю занимает 149 место в мире. Все наши соседи в несравнимо лучшем, чем мы, положении.
Статистика смертей тоже ужасающая. От коронавируса, согласно методологии Минздрава РА, умер 491 человек (в реальности – 650). В Грузии от коронавируса умерли 15 человек, то есть примерно в 33 раза меньше, чем у нас.
В расчете на 1 млн населения в Грузии умерли 4 человека. В Армении на 1 млн приходится 166 смертей от коронавируса. Иными словами, мы уступаем Грузии по этому показателю в 41,5 раза.
По показателю смертности на 1 млн населения мы занимаем в мире 25-е место. А Грузия – 145-е. И это в условиях, когда по количеству населения Армения является 135-й в мире страной.
Средний показатель смертности в мире на 1 млн населения составляет 68,9, а у нас на каждый миллион населения приходится 166 случаев смертей от коронавируса, то есть мы имеем в 2,4 раза больший показатель смертности, чем в среднем по миру.
Это – громкие факты, свидетельствующие о преступной бездарности и революционной безграмотности правительства Никола Пашиняна.
Кстати, в населенных армянами грузинских Ахалкалаки, Ниноцминде и Цалке практически нулевой показатель по коронавирусу. Это – в ответ на попытки выкрутиться из положения и мутиловки тех, кто ссылается на «изъяны» менталитета.
Есть лишь один статистический показатель, по которому Грузия нам уступает. Это количество лайвов и записей в «Фейсбук» премьеров двух стран. Никол оставил в этом вопросе Гахарию далеко позади. Премьер Грузии ни разу не выходил в лайв на своей странице в «Фейсбук», а у Никола их – хоть отбавляй. То есть Никол занят болтологией, ищет виноватых вовне и озабочен исключительно развитием масочного бизнеса. Вот где нужно искать причины позорных показателей Армении.
И снова о «невестке» соседа
По состоянию на 6 июля в Армении выявлены 28.936 заразившихся. В Грузии эта цифра составляет 953, то есть у нас в 30 раз больше носителей вируса. И это в условиях, когда мы уступаем Грузии по количеству населения, по открытости границ и числу туристов.