Ինչո՞ւ է Նիկոլ Փաշինյանի սիրտը նոր Սահմանադրություն ուզում
Թեև Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Սերժ Սարգսյանի հագով կարված Սահմանադրությունն իրեն էլ է հարմար, բայց նրա սիրտը նոր Սահմանադրություն է ուզում։
Զուտ ձևականորեն նա հայտարարում է, որ ուզում է փոխել Սահմանադրությունը, քանզի 1995–ին, 2005–ին և 2015–ին տեղի ունեցած հանրաքվեներից ոչ մեկի արդյունքները վստահելի չեն համարվել հանրության կողմից (իսկ որտեղի՞ց համոզվածություն, որ Նիկոլի հանրաքվեն է վստահելի լինելու, չէ՞ որ օրերս նա օրենսդրության բռնաբարությամբ տապալեց սահմանադրական կարգն ու վերածվեց պետությունը զավթած խունտայի պարագլխի):
Նիկոլը նոր Սահմանադրության ընդունման անհրաժեշտության մասին խոսում է քաղաքացիների անունից և փոփոխությունը հիմնավորում քաղաքացիների պահանջով, բայց «թարգմանաբար» դա նշանակում է, որ նա այդ փոփոխությունները նախաձեռնում է սեփական իշխանության համար։ Միայն սեփական իշխանության համար։ Բացառապես սեփական իշխանության համար։
Նոր Սահմանադրությունը նրան պետք է երկու պատճառով։
Նախ կա հոգեբանական գործոն և կան կոմպլեքսներ։
Նիկոլ Փաշինյանի մոտ կա մոլուցք, որ ամեն ինչ 2018–ի ապրիլ–մայիսից է սկսվում։ Եթե նրան մնար, ապա պատմության դասագրքերում գրել կտար, որ հայ ժողովրդի ու Հայաստանի հիմնադիր հայրն ինքն է՝ Նիկոլ Փաշինյանը։ Իսկ մինչև 2018–ը հայ ժողովուրդ չի եղել, ոչինչ չի եղել։ Իրեն մնար, կասեր նաև, որ հայերեն տառերն էլ է ինքը ստեղծել, իսկ Մեսրոպ Մաշտոցն ընդամենը նախկին իշխանության գրչակներից է եղել։
Նիկոլն ամեն ինչ «թավշյա» մեկնակետից է նայում։ Ձեռքին ճար լիներ, իր հաճախորդական անցյալի ամբողջ արխիվը կջնջեր թերթերից ու համացանցից կամ էլ մարդկանց հիշողությունից կհաներ իր նախորդ կյանքի մասին պատմող բոլոր տեղեկությունները։
Նոր Սահմանադրության ընդունումը հոգեբանական տեսանկյունից նրան պետք է, որպեսզի ցույց տա, որ կյանքը սկսվում է իր կետից, ինչպես որ Արցախի հարցում էր կոմպլեքսավորված հայտարարում, թե բա ես Սարգսյանի թողած կետից չեմ շարունակում բանակցությունները, այլ իմ սեփական կետից եմ սկսում (ժամանակը ցույց տվեց, որ նա հենց Սերժ Սարգսյանի թողած կետից է բանակցել Արցախի հարցով, բայց առաջ գնալու փոխարեն հետ է գնացել)։
Նոր Սահմանադրություն գրելու մյուս պատճառն «աթոռային» է։ Նիկոլ Փաշինյանըվախենում է խորհրդարանական կառավարման համակարգից։ Նրա պատգամավորներն այսօր կատարում են բոլոր հրահանգները, մասնակցում իշխանության յուրացման կոնկրետ հանցագործությանը և դառնում խմբակային հանցագործության սուբյեկտ, բայց վաղը կարող են շատ հանգիստ խաղեր տալ, ինչի արդյունքում «ժողովրդի» վարչապետից կմնա միայն իր սելֆիի ձողիկը։
Նիկոլն, ըստ ամենայնի, փորձում է նախագահական կամ կիսանախագահական կառավարման մոդելի անցնել, որպեսզի ուղղակիորեն կախված չլինի իրքայլականներից, քանզի նա որևէ մեկին չի վստահում ու չի համարում թիմակից։
Նոր Սահմանադրության ընդունման գործընթացը Նիկոլը նախատեսում է 2021–ին։ Իսկ դա նշանակում է, որ եթե մինչև այդ նա թռած չլինի վարչապետի աթոռից, ապա սահմանադրական հանրաքվեն պետք է դարձնել Նիկոլի հեռացման միջոցառում։ Կան բոլոր նախադրյալներն այս «թավշյա» իշխանությանը քշելու և նորմալ իշխանություն ձևավորելու համար։
Նոր Սահմանադրություն գրելու մյուս պատճառն «աթոռային» է։ Նիկոլ Փաշինյանը վախենում է խորհրդարանական կառավարման համակարգից։ Նրա պատգամավորներն այսօր կատարում են բոլոր հրահանգները, մասնակցում իշխանության յուրացման կոնկրետ հանցագործությանը և դառնում խմբակային հանցագործության սուբյեկտ, բայց վաղը կարող են շատ հանգիստ խաղեր տալ, ինչի արդյունքում «ժողովրդի» վարչապետից կմնա միայն իր սելֆիի ձողիկը։

Почему душа Никола Пашиняна хочет новой Конституции?
Хотя Никол Пашинян и заявил, что выкроенная под Сержа Саргсяна Конституция ему тоже в пору, но его душа хочет новой Конституции.
Для формальности он заявил, что хочет поменять Конституцию, так как результаты состоявшихся в 1995-ом, 2005-ом и 2015-ом гг. референдумов не удостоились общественного доверия (откуда убежденность в том, что доверие будет внушать референдум Никола, ведь на днях он сверг посредством надругательства над законами страны конституционный строй и превратился в главаря узурпировавшей государственную власть хунты?).
Никол говорит о необходимости принятия новой Конституции от имени граждан и обосновывает изменения требованием граждан, но «в переводе» это означает, что он инициирует эти изменения ради собственной власти. Исключительно для собственной власти.
Новая Конституция ему нужна по двум причинам.
Прежде всего, налицо психологический фактор и ряд комплексов.
У Никола Пашиняна есть мания, согласно которой всё начинается с апреля-мая 2018-го. Будь на то его воля, он прописал бы в учебниках истории, что является отцом-основателем армянского народа и Армении. А до 2018-го армянского народа не было. Ничего не было. Он был бы не прочь также провозгласить себя основателем армянского алфавита, а Месропа Маштоца низвергнуть до одного из писак предыдущей власти.
Никол смотрит на всё с «бархатной» отправной точки. Будь у него возможность, он удалил бы из газет и интернета весь архив о своем клиентском прошлом или стер бы из памяти людей всю информацию о своей прежней жизни.
С психологической точки зрения принятие новой Конституции ему нужно, чтобы показать, что жизнь начинается с его точки. Точно так же, как в вопросе Арцаха, когда он закомплексовано заявлял, будто начинает переговоры с собственной точки, а не продолжает их с оставленной Саргсяном точки (время показало, что он вел переговоры по вопросу Арцаха именно с оставленной Сержем Саргсяном точки, но, вместо продвижения вперед, зафиксировал откат).
Другой причиной для написания новой Конституции является вопрос занимаемого им кресла. Никол Пашинян боится парламентской формы правления. Его депутаты сегодня выполняют все распоряжения, принимают участие в конкретном преступлении по узурпации власти и становятся субъектами группового преступления, но завтра спокойно могут начать заигрывать, в результате чего от «народного» премьера останется лишь его палка для селфи.
Никол, судя по всему, пытается перейти к президентской или полупрезидентской форме правления, чтобы не зависеть напрямую от «егошаговцев», так как он никому не доверяет и не считает никого членом своей команды.
Процесс принятия новой Конституции Никол предусмотрел с 2021-го. А это означает, что если он останется до этого в своем кресле, то конституционный референдум нужно будет превратить в мероприятие по отстранению Никола от власти. Для изгнания этой «бархатной» власти и формирования нормальной власти имеются все предпосылки.