Հրմշտոց՝ հաճախորդաց հարեմում (տեսանյութ)
Հավերժական հաճախորդներ Էդմոն Մարուքյանի ու Արման Բաբաջանյանի հարաբերություններն այժմ հիշեցնում են հայտնի ստեղծագործության հերոսներ Միխայիլ Պանիկովսկու և Շուրա Բալագանովի ծեծկռտուքը։
Սրանք դարձել են դրամաշորթ Օստապ Բենդերին հիշեցնող Նիկոլ Փաշինյանի գործիքները, բայց ավելին են պահանջում։ «Բենդերն» էլ հակադարձում է, թե բա ա՛յ լեյտենանտ Շմիդտի որդիներ, մոռացե՞լ եք, թե ով է ձեզ խորհրդարան մտցրել և ի տարբերություն նախկինների՝ լիքը մանդատ տվել։
Մեր օրերի Պանիկովսկին՝ Էդմոն Մարուքյանը որոշել է «Շուրա Բալագանովից»՝ Արմանից հետ վերցնել պատգամավորական մանդատը և դիմել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։ Այն մանդատը, որի դիմաց, ըստ չար լեզուների պնդման, Արմանը Էդմոնին 200.000 դոլար էր վճարել։
Էդմոնը հիմա սպառնԸմ է Արմանին, որ մանդատը խլելու է նրա ձեռքից, քանզի մտավախություն ունի, որ իր փոխարեն կարող է Արմանը դառնալ Նիկոլ Փաշինյանի սիրելի հաճախորդը՝ հաճախորդաց հարեմում։
Ըստ այդմ՝ սպասվում է ներտեսակային դաժան պայքար։ Կար, սակայն, ժամանակ, երբ Էդմոնն ու Արմանը գործընկերներ էին՝ համերաշխորեն գոյակցող հաճախորդներ։ Նրանց ծագումնաբանությունը նույնն է։ Երկուսն էլ նախկին իշխանությունների հաճախորդներն էին։
Նույնն էր նաև սրանց վարքագիծը «թավշյա» հեղափոխությունից առաջ։ Էդմոն–Պանիկովսկին կռիվ էր տալիս հանուն Սերժ Սարգսյանի։ Սարգսյանի համար կոկորդ ու հետույք էր պատռում նաև Արման–Բալագանովը։
Բայց հենց Նիկոլը դարձավ վարչապետ ու Օստապ Բենդերի պես սկսեց դրամական միավորների կոլեկցիա հավաքել՝ Արմանն ու Էդմոնը քցեցին իրենց նախկին տերերին, դարձան թունդ հեղափոխական և հիմա խոսում են հեղափոխական արժեքներից։
Երկուսին էլ օգտագործեցին նախկինները, երկուսին էլ հիմա օգտագործում են Նիկոլի համար և երկուսն էլ հույս ունեն, որ կօգտագործվեն հաջորդ իշխանությունների կողմից։
Սրանց կռվի թեման դիրքային առավելություն ստանալու համար է։ Այլ կերպ ասած՝ «ոսկյա» կշռաքարերի համար։ Տարբերությունն այն է, որ Արմանը կողմնակի եկամուտ ունի որպես թուրքական 5–րդ շարասյան ներկայացուցիչ, իսկ Էդմոնին նախկիններն ասացին, որ այլևս «պասլատ» են անում իրեն։ Իսկ թե ինչ կտա նրանց Նիկոլ–Բենդերը, հայտնի է շատ վաղուց։

Толкотня в клиентском гареме (видео)
Отношения извечных клиентов власти Эдмона Марукяна и Армана Бабаджаняна сейчас напоминают драку героев известного произведения Михаила Паниковского и Шуры Балаганова.
Они стали инструментами напоминающего шантажиста Остапа Бендера Никола Пашиняна, но требуют большего. «Бендер» же возражает, мол, дорогие дети лейтенанта Шмидта, забыли, кто вас привел в парламент и, в отличие от предыдущих, дал вам сполна мандатов?
Паниковский наших дней – Эдмон Марукян – решил отобрать у «Шуры Балаганова» –Армана – депутатский мандат и обратился в Центризбирком. Тот самый мандат, за который, как отмечают злые языки, Арман заплатил Эдмону 200.000 долларов.
Эдмон сейчас угрожает Арману, что отберет у него мандат, так как переживает, что тот вместо него может стать любимым клиентом Никола Пашиняна в клиентском гареме.
В этой связи ожидается жестокая внутривидовая борьба. Однако было также время, когда Эдмон и Арам являлись партнерами – мирно сосуществующими клиентами. Они – одного поля ягоды, так как оба были клиентами предыдущей власти.
Идентичным было также их поведение перед «бархатной» революцией. Эдмон-Паниковский боролся во имя Сержа Саргсяна. За Саргсяна свои глотку и задницу надрывал также Арман-Балаганов.
Как только Никол стал премьером и начал, подобно Остапу Бендеру, собирать коллекцию из денежных знаков, Арман и Эдмон кинули своих прежних хозяев, стали ярыми революционерами и сейчас говорят о революционных ценностях.
Их обоих использовали предыдущие, их обоих используют для Никола, и они оба надеются, что будут использованы следующими властями.
Их борьба сейчас за то, чтобы получить позиционное преимущество. Иными словами, они борются за «золотые» гири. Разница лишь в том, что Арман имеет дополнительный источник дохода в качестве представителя турецкой 5-ой колонны, а Эдмона предыдущие пообещали послать куда подальше. Что же им даст Никол-Бендер, уже давно известно.