Նիկոլ Փաշինյանի ու պետության հակամարտությունը մտել է եզրափակիչ փուլ
88–ի շարժման, անկախության հանրաքվեի, Ղարաբաղյան պատերազմի ու հաղթանակի տարիներին ո՞վ կպատկերացներ, որ այս օրի ենք հասնելու։
Մարտի դաշտում զոհվողները գիտեի՞ն, որ իրենց ոսկորների վրա այսպիսի երկիր է կառուցվելու։
Միգուցե այս ամենը պայմանավորված է պետության «փողոցային» ծագման բնույթո՞վ։ Միգուցե սա «գործարանայի՞ն» դեֆեկտի հետևանք է։ Չէ՞ որ ամբոխը չի կարող լավ բան կառուցել։
Ղարաբաղյան շարժումն իր առաքելությունն իրականացրեց, բայց «Ղարաբաղ» կոմիտեի ընդգծված առաջնորդները՝ բացառությամբ Վազգեն Մանուկյանի, իշխանության գալով այլասերվեցին (թեև առանց իշխանության էլ հրեշտակներ չէին)՝ այլասերելով պետությունն ու արժեզրկելով շարժման գաղափարները։
Հիմա 88–ի ցիկլն ավարտվում է։ Այն ավելի շուտ էր ավարտվել։ Ավարտվել էր անբարոյականությամբ ու դավաճանությամբ։ Ավարտվել էր այն պահին, երբ Ղարաբաղյան շարժման արդյունքում իշխանության եկածը հայտարարեց, որ Հայաստանի խնդիրների պատճառը Ղարաբաղն է ու մինչև պատճառից չազատվենք, լավ չենք ապրելու։
1998–ի իշխանափոխությունը երկրորդ շունչը հաղորդեց Ղարաբաղյան շարժմանը, բայց ամեն ինչ կիսատ մնաց։
Մենք հիմա հասել ենք 88–ի շարժման վերջնակետին։ Ձևավորվել է 88–ի հարթակային թերմացքի իշխանություն, որը խոր հակասության մեջ է պետության հետ։ Կա՛մ մեկը կհաղթի, կա՛մ մյուսը։
Փաշինյանի կարգախոսն է՝ «Կա՛մ ես կունենամ բացարձակ այլասերված իշխանություն Հայաստանում, կա՛մ Հայաստանը չի լինի»։

Конфликт Никола Пашиняна с государством вошел в финальную стадию
К мог подумать в ходе движения 88-го, референдума о независимости, Карабахской войны и победы в ней, что нас ждут сегодняшние реалии?
Знали ли павшие на поле боя, что на их костях будет построена такая страна?
А может всё это обусловлено «уличным» происхождением государства? Или это следствие «заводского» брака? Ведь построить что-то хорошее толпа не в состоянии.
Карабахское движение выполнило свою миссию, но подчеркнутые лидеры комитета «Карабах», за исключением Вазгена Манукяна, придя к власти, извратились (хотя ангелами они не были и без власти), извратив государство и обесценив идеи движения.
Сейчас цикл 88-го завершается. Он завершился намного раньше. Завершился безнравственностью и предательством. Завершился в тот момент, когда пришедший в результате Карабахского движения к власти человек заявил, что причиной проблем Армении является Карабах, и пока мы не избавимся от этой причины, хорошо жить не будет.
Смена власти 1998-го придала Карабахскому движению второе дыхание, но всё осталось половинчатым.
Сейчас мы дошли до финальной точки движения 88-го. Сформировалась власть пережитков митинговых площадок 88-го, которая находится в глубоком противоречии с государством. Победа останется за одним из них.
Лозунгом Пашиняна является: «Или я буду обладать абсолютно извращенной властью, или Армении не будет».