Կգտնվի՞ գոնե մեկ լուսավոր մարդ «Լուսավոր Հայաստանում»
Այն, ինչ արեց Էդմոն Մարուքյանը, քաղաքական ինքնասպանություն էր։ Նա հիմա քաղաքական դիակ է։ Գարշահոտություն տարածող դիակ։
Նա հիմա ավելի վատ ֆունկցիա կատարեց, քան 2008–ին Արթուր Բաղդասարյանը, քանզի վերջինս որոշումը երկակի զգացողություն էր առաջացրել։
Բաղդասարյանը դավաճանեց իր էլեկտորատին ու միացավ Սերժ Սարգսյանին, ինչը խիստ բացասական քայլ էր։ Չէր կարելի Սարգսյանին հազար ու մի մեղադրանք ներկայացնել, հետո դառնալ նրա ԱԽՔ–ը։
Դրականն Արթուր Բաղդասարյանի որոշման մեջ այն էր, որ նա չմիացավ հակապետական կոդերով հանդես եկող Լևոն Տեր–Պետրոսյանին։ Բայց չնայած այդ դրական քայլին, միևնույն է, ՕԵԿ ղեկավարի քաղաքական սալտոները նրան չներվեցին։ Արթուրը իներցիայով ու իշխանական աջակցության շնորհիվ մի քիչ մնաց քաղաքական դաշտում ու անհետացավ՝ իր հետ քաղաքական գերեզման տանելով բավական ակտիվ և սիրված գործիչների մի ամբողջ խումբ։
Մհեր Շահգելդյանը, Հեղինե Բիշարյանը և մյուսներն այն օրերին որոշեցին ենթարկվել իրենց կուսակցական առաջնորդին, այլ ոչ թե կամք դրսևորել ու դուրս գալ «Օրինաց երկրից»։ Արդյունքում՝ Արթուր Բաղդասարյանն իր հաճախորդությունն արեց, իր անձնական շահն ապահովեց ու դուրս մնաց քաղաքականությունից՝ իր հետ տանելով թիմակիցներին։
Նույնը կլինի «Լուսավոր Հայաստանի» հետ։ Մարուքյանն իր փայ 30 արծաթի գործարքին գնացել է ու դարձել քաղաքական դիակ, բայց ձեռքի հետ գերեզման է տանում նաև մյուսներին՝ ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշում ունեցող Դավիթ Խաժակյանին, Անի Սամսոնյանին, Մանե Թանդիլյանին ու մյուսներին։
Կգտնվի՞ «Լուսավոր Հայաստանում» գոնե մեկը, ով կհայտարարի, որ չի ուզում մաս կազմել Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած, Արմեն Սարգսյանի աջակցած սահմանադրական կարգի տապալման ու իշխանության յուրացման ծանրագույն հանցագործությանը։ Չի՛ ուզում մնալ «Խավարամիտ Հայաստանում»։
Կգտնվի՞ գոնե մեկը, որ դուրս կգա «Լուսավոր Հայաստանից» ու կհայտարարի, որ դատապարտում է Մարուքյանի քստմնելի արարքը։
Մի՞թե չեն հասկանում ԼՀԿ–ում, որ իրենց լռությունը հանցակցության ու համաձայնության նշան է։ Նաև՝ իրե՛նց քաղաքական մահկանացուն։
Քանի՞ կոպեկ է արժենալու նրանց քննադատությունը քաղաքապետարանում կամ խորհրդարանում, եթե նրանք գլխավոր հարցում՝ մեր պետության ադրբեջանականացման հարցում, լուռ են։
Էդմոն Մարուքյանը նախորդ իշխանությունների հաճախորդն էր։ Մութ է ինչպես ԼՀԿ–ի ստեղծման, այնպես էլ «Ելք» դաշինքի ձևավորման պատմությունը։ Բայց այդ մթության հետ բացի Էդմոնից մյուսները կապ չունեն, հետևաբար՝ ինչո՞ւ են իրենց նետում մութ պատմությունների կապանքների մեջ։
Մութ է նաև Մարուքյան–Փաշինյան հարաբերությունների պատմությունը։ Կան խոսակցություններ, որ ԼՀԿ–ին 2018–ին խորհրդարան են անցկացրել Նիկոլի հրահանգով, և դա է պատճառը, որ Մարուքյանը ինչքան էլ իրեն ճղի, միևնույն է ղազագրային պարտավորությամբ կապված է Նիկոլի հետ։ Դրա համար էլ չմիացավ ԲՀԿ–ի նախաձեռնությանը՝ դիմել Սահմանադրական դատարան։
Ի՞նչ կապ ունեն այս ամենի հետ մյուսները։ Ինչո՞ւ են նրանք Էդմոնի գործարքներում վաճառքի առարկայի դերին համաձայնում։
Էդմոնը Արթուր Բաղդասարյանից էլ բեթար է։ Նա Բաղդասարյանի գեղցի տեսակն է։ Բաղդասարյանը դավաճանեց իր ընտրազանգվածին ու ընտրություն կատարեց անձերի միջև, իսկ ահա Մարուքյանը դավաճանում է պետությանն ու Սահմանադրությանը, ինչը հետագայում իրավական քննության առարկա է դառնալու։

Найдется ли в «Светлой Армении» хоть одна светлая голова?
То, что сделал Эдмон Марукян, было политическим самоубийством. Он сейчас – политический труп. Распространяющий зловоние труп.
Он сейчас выполнил функцию намного хуже, чем Артур Багдасарян в 2008-ом, так как решение последнего породило двойное чувство.
Артур Багдасарян предал свой электорат и присоединился к Сержу Саргсяну, что было крайне негативным шагом. Нельзя было выдвигать Саргсяну тысячу и одно обвинение, а затем становиться его АХК-ом (обыгрывается «յախք» [яхк], как форма устного выражения отвращения, и аббревиатура «ԱԽՔ» [ахк], означающая секретаря Совета национальной безопасности – прим.).
Позитивным в решении Артура Багдасаряна было то, что он не присоединился к выступавшему в антигосударственных кодах Левону Тер-Петросяну. Но, несмотря на этот положительный шаг, все равно политические кульбиты руководителя «Оринац еркир» ему прощены не были. Артур некоторое врем оставался на политическом поле благодаря инерции и властной поддержке, после чего пропал, унеся с собой на политическое кладбище целую плеяду довольно активных и полюбившихся деятелей.
Мгер Шахгелдян, Эгине Бишарян и остальные в те дни решили подчиниться лидеру своей партии, а не проявить волю и выйти из «Оринац еркир». В результате Артур Багдасарян сделал свое клиентство, обеспечил свою личную выгоду и остался за бортом политики, унеся за собой членов своей команды.
То же самое будет и со «Светлой Арменией». Марукян пошел на свою сделку за 30 сребреников и стал политическим трупом, заодно ведя за собой остальных – обладающих активной гражданской позицией Давида Хажакяна, Ани Самсонян, Мане Тандилян и остальных.
Найдется ли в «Светлой Армении» хоть один, который заявит, что не хочет быть частью инициированного Николом Пашиняном и поддержанного Арменом Саркисяном тягчайшего преступления по свержению конституционного строя и узурпации власти? Тот, кто не хочет оставаться в «Мракобесной Армении».
Найдется ли хоть один, который выйдет из «Светлой Армении» и заявит, что осуждает гнусный шаг Марукяна?
Неужели в ПСА не понимают, что их молчание является знаком преступления и согласия? А также их политической кончиной.
Скольких грошей будет стоить их критика в мэрии или в парламенте, если они молчат в главном вопросе – в вопросе азербайджанизации нашего государства?
Эдмон Марукян был клиентом предыдущей власти. Темна история как создания ПСА, так и формирования альянса «Выход». Но к этой темноте, кроме Эдмона, остальные не имеют никакого отношения. Следовательно, почему они бросаются в оковы темных историй?
Темна также история отношений Марукян-Пашинян. Муссируются разговоры, что в 2018-ом ПСА провели в парламент с распоряжения Никола, и именно поэтому Марукян, как бы он ни извивался, связан с Николом «кабальным» обязательством. Поэтому и не присоединился к инициативе ППА по обращению в Конституционный суд.
Какое к этому отношение имеют остальные? Почему они соглашаются на роль предмета торга в сделках Эдмона?
Эдмон хуже Артура Багдасаряна. Он – провинциальный вариант Багдасаряна. Багдасарян предал свой электорат и сделал выбор между личностями, а Марукян предает государство и Конституцию, что впоследствии станет предметом правового расследования.
Уважаемые ПСА-евцы, не участвуйте вместе с Марукяном в собственных похоронах и покажите, что в вас есть что-то светлое!