«Իմ քայլը» խմբակցության 88 պատգամավորները վաղն իրականացնելու են սահմանադրական հեղաշրջում՝ կատարելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածով (Իշխանությունը յուրացնելը) և 300.1-րդ հոդվածով (Սահմանադրական կարգը տապալելը) նախատեսված հանցագործությունները։
Այսպես, Ազգային ժողովի պատգամավորները Սահմանադրության կոպիտ խախտմամբ և առանց Սահմանադրական դատարանի համաձայնության վաղը երկու ընթերցումով ընդունելու են Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծ՝ դադարեցնելով Սահմանադրական դատարանի դատավորների լիազորությունները։
Հիշեցնենք, որ սա այն նույն նախագիծն է, որը նախորդ ուրբաթ խստորեն քննադատվել էր Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից։
Ավելին, մեր տեղեկություններով՝ «Իմ քայլը» խմբակցությունն արդեն իսկ համաձայնության է եկել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ։ Ըստ այդ համաձայնության՝ Արմեն Սարգսյանը չի վիճարկելու նշված պրոցեսի սահմանադրականությունը, բայց նաև չի ստորագրելու համապատասխան նախագիծը։ Դրանից հետո համապատասխան փոփոխությունը ստորագրվելու է ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի կողմից։
Սահմանադրական հեղաշրջում

88 депутатов от фракции «Мой шаг» завтра осуществят конституционный переворот, совершив предусмотренные ст. 300 (Узурпация власти) и ст. 300.1 (Свержение конституционного строя) Уголовного кодекса РА преступления.
Итак, депутаты НС, с грубым нарушением Конституции и без согласия Конституционного суда, завтра примут в двух чтениях проект конституционных изменений, прекратив полномочия судей КС.
Напомним, что это тот самый проект, который в прошлую пятницу был жестко раскритикован Венецианской комиссией.
Более того, по имеющейся у нас информации, фракция «Мой шаг» уже пришла к согласию с президентом РА Арменом Саркисяном. Согласно этой договоренности, Армен Саркисян не станет оспаривать конституционность этого процесса, но также не будет подписывать соответствующий законопроект. После этого проект изменений будет подписан спикером НС Араратом Мирзояном.
Конституционный переворот