Ուղիղ մեկ տարի առաջ քայլականները սկսեցին ՍԴ իշխանությունն ուզուրպացնելու գործողությունը
Ուղիղ մեկ տարի առաջ՝ հունիսի 20-ին, քայլականները սկսեցին Սահմանադրական դատարանի իշխանությունն ուզուրպացնելու գործողությունը։ Ինչ ասես՝ չփորձեցին՝ ինքնահռչակումից ու դատավորների անհատական հետապնդումից մինչև օրենքով առաջարկված կաշառք ու ձախողված հանրաքվե։
Հիմա հերթական փորձն են սկսել՝ նախաձեռնելով Սահմանադրական փոփոխություն Ազգային ժողովում։ Ընդ որում, այդ «պլան Բարբարոսա»-ն արդեն հասցրել է ռեկորդային արագությամբ քննադատվել Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից։ Վստահ եմ՝ մեր պետականության ունեցած՝ իրավունքի գերակայության պաշարը բավարար կգտնվի այս փորձությունը նույնպես պատվով հաղթահարելու համար։
Այնուհանդերձ, ցանկացած փորձություն նաև շանս է՝ ինքդ քեզ ու բոլորին ապացուցելու սեփական ամրությունն ու կենսունակությունը, և անցած մեկ տարվա ընթացքում Սահմանադրական դատարանի դատավորները դա ապացուցեցին լիարժեքորեն։
Մի օր այս ողջ պատմությունը դառնալու է դասագիրք և ոգեշնչելու ու գոտեպնդելու է տարբեր երկրներում ռեպրեսիվ ճնշումներին դիմադրող դատավորներին։

Ровно год назад мойшаговцы начали действия по узурпации власти
Ровно год назад, 20 июня, мойшаговцы начали действия по узурпации власти Конституционного суда. Попробовали все, что возможно – от самопровозглашения и непосредственного преследования судей до предложенной взятки и проваленного референдума.
Сейчас предприняли очередную попытку, инициировав Конституционные изменения в парламенте. Причем этот «план Барбаросса» уже был раскритикован Венецианской комиссией с рекордной скоростью. Уверен, что имеющийся у нашей государственности запас верховенства права будет достаточен для преодоления с честью также этого испытания.
Вместе с тем, любое испытание – это также шанс, чтобы доказать себе и всем собственную стойкость и жизнеспособность, и за прошедший год судьи Конституционного суда полностью доказали это.
Когда-нибудь вся эта история станет учебником, воодушевит и придаст силу судьям, которые сопротивляются репрессивным давлениям в разных странах