Դատավոր Նիկողոսյանին ներկայացվեցին դատական գործընթացի հետ առնչություն չունեցող մի շարք փաստեր (տեսանյութ)
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, շարունակեց այսօր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների՝ նախագահի խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունները մերժելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ բողոքի քննությունը։
Բողոքի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը ներկայացրեց տուժող կողմի ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը, այդ ընթացքում թվարկելով մի շարք հանգամանքներ անձնական երաշխավորություն ներկայացրած նախկին վարչապետերի վերաբերյալ, որոնք գործի հետ առնչություն չունեն։
Առարկություն հայտնած պաշտպան Հայկ Ալումյանի հետ համաձայնեց նաև նախագահող դատավոր Նիկողոսյանը՝ խնդրելով դատական գործընթացը չվերածել կենսագրություն ուսումնասիրելուն։
Պաշտպան Ալումյանը նշեց, որ Եգորյանի հայտարարությունները հաստատող որևէ իրավական ակտ չկա, տուժողի ներկայացուցչը հենվում է միայն ԶԼՄ-ներում տեղ գտած հայտարարություններին և հրապարակումներին։
Նախագահող դատավորն անտեղի համարեց Եգորյանի՝ Քոչարյանի քաղաքական գործունեության վերաբերյալ հայտարարությունը, նշելով, որ քաղաքականությամբ չի հետաքրքրվում և տեղյակ չէ «Կոնսենսուս մինուս 1» բանաձևից։
Դատական նիստին ներկայացել էր տուժողներից մեկը՝ Սերոբ Գրիգորյանը, և նշել, որ 2008 թվականի մարտի 1-ի ցույցերին մասնակցել է ոչ թե Ռոբերտ Քոչարյանի, այլ՝ Նիկոլ Փաշինյանի կոչով։
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, ավարտեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների՝ նախագահի խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունները մերժելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ բողոքի քննությունը։
Լսելով պաշտպանների, մեղադրողների և տուժող կողմի ներկայացուցիչների դիրքորոշումներն ու փաստարկները՝ դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու, որը կհրապարակվի այսօր՝ հունիսի 18-ին, ժամը 17:30-ին։

Апелляционный суд сегодня опубликует решение по жалобе адвокатов Роберта Кочаряна (видео)
В Апелляционном уголовном суде под председательством судьи Арсена Никогосяна продолжилось рассмотрение жалобы на решение суда первой инстанции суда общей юрисдикции Еревана об отказе удовлетворить ходатайство адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна об изменении меры пресечения.
Напомним, что ранее суд первой инстанции отклонил три ходатайства стороны защиты: об освобождении под личное поручительство, освобождении под залог, изменении меры пресечения в связи с пандемией коронавируса.
Представляющий интересы потерпевшей стороны Тигран Егорян выступил с определенными возражениями касательно жалоб адвокатов, коснувшись в частности «проявления поведения» Р.Кочаряна в годы президентства.
Один из адвокатов Роберта Кочаряна – Айк Алумян – после ряда заявлений Тиграна Егоряна обратился к суду, сообщив, что у него есть возражения.
«То, что он перечисляет, не имеет какого-либо отношения к рассматриваемому вопросу. Вчера г-н Кочарян отвечал на вопросы суда о том, в какой мере его обяжет поручительство 4 деятелей, какое у него отношение к суду», – сказал Алумян.
Судья принял возражения, но отметил, что суду важно и необходимо понять поведение лица – для оценки возможности совершения им неправомерного деяния.
Выслушав позиции и доводы защиты, обвинения и представителей потерпевшей стороны, суд удалился в совещательную комнату. Решение будет опубликовано сегодня в 17:30.