Իշխան Զաքարյանը հարցաքննվել է վկայի կարգավիճակով
ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախկին նախագահ Իշխան Զաքարյանը հարցաքննվել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին առնչվող ընտրակաշառքի վերաբերյալ քրեական գործով՝ վկայի կարգավիճակով, սակայն կասկածանքի շուրջ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Գեղամ Հակոբյանը:
Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ Զաքարյանը նախկինում ծանուցում չի ստացել, որևէ հարցաքննության չի մասնակցել, սակայն այսօր առավոտյան նրա տանը խուզարկություն է տեղի ունեցել:
«Հետո իրենց հետ բերել են ԱԱԾ և հարցաքննություն է տեղի ունեցել: Վկայի կարգավիճակ ունի, սակայն հարցաքննվել է կասկածյալի իրավունքներով»,-ասաց փաստաբանը:
Փաստաբանի խոսքով՝ Զաքարյանը հարցաքննվել է ընտրակաշառքի գործով, կասկած կար, որ նա ևս կապ ունի և ըստ էության, այլ գործողություն չի կատարվել:
Հարցին, թե արդյո՞ք Զաքարյանը ցուցմունք տվել է և ինչ դիրքորոշում է հայտնել կասկածանքի վերաբերյալ, փաստաբանը դրական արձագանքեց, սակայն նշեց, որ, նախաքննական գաղտնիքից ելնելով չի կարող նշել, թե ինչ դիրքորոշում է հայտնել: Նրա փոխանցմամբ՝ հարցաքննությունը տևել է մոտ չորս ժամ: Ինչ վերաբերում է Զաքարյանի տանը կատարված խուզարկությանը, փաստաբանը նշեց, որ դրա արդյունքում գործին վերաբերելի, հետաքրքրող որևէ բան տանից չեն առգրավել:
«Միայն զենքերը, որոնք օրինական են, կստուգեն և կվերադարձնեն»,-ասաց նա:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ հունիսի 14-ին՝ ժամը 07:30-ին, ԱԱԾ աշխատակիցները մտել են ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախկին նախագահ Իշխան Զաքարյանի առանձնատուն՝ փորձելով գտնել ինչ-որ թղթեր՝ կապված 2017թ խորհրդարանական ընտրությունների հետ:

Ишхана Закаряна допросили в статусе свидетеля
Бывшего председателя Контрольной палаты Армении Ишхана Закаряна допросили по касающемуся лидера «Процветающей Армении» Гагика Царукяна уголовному делу о подкупе избирателей.
Закарян был допрошен в статусе свидетеля, однако касательно подозрения. Об этом в беседе с корреспондентом «ФактИнфо» заявил адвокат Гегам Акопян.
Как проинформировал адвокат, Закарян ранее не получал повестки, не участвовал в каком-либо допросе, однако сегодня утром в его доме был произведен обыск.
«Затем его повели в СНБ, где состоялся допрос. У него статус свидетеля, однако его допросили на правах подозреваемого», – сказал адвокат.
По его словам, Закарян был допрошен по делу о подкупе избирателей; было подозрение, что и он связан, и, по сути, других действий предпринято не было.
На вопрос о том, давал ли Закарян показания, выразил ли он свою позицию, адвокат ответил утвердительно. При этом, по его словам, исходя из тайны следствия, он не может предать огласке высказанную Закаряном позицию. Он сообщил, что допрос длился около четырех часов. Что касается проведенного в доме Закаряна обыска, то, как отметил адвокат, ничего интересующего правоохранителей, относящегося к делу из дома не изымали.
«Только оружие, которое законное. Проверят и вернут», – сказал он.
Ранее агентство сообщило, что накануне,14 июня, в 07:30 сотрудники СНБ побывали в доме Ишхана Закаряна, где пытались найти какие-то документы, связанные с парламентскими выборами 2017 года.