«Նաիրի» ԲԿ-ն մահճակալային ֆոնդից 10 տոկոս տրամադրել է կորոնավիրուսով հիվանդների, սակայն նախարարությունը հրահանգ չի տալիս
«Նաիրի» բշկական կենտրոնը պատրաստ է ընդունել կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիներին, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Անատոլի Գնունին։
«Մենք մայիսի սկզբին հրաման ենք ստացել Առողջապահության նախարարությունից, որ մեր մահճակալային ֆոնդից 10 տոկոս տրամադրենք կորոնավիրուսով հիվանդներին, որը մենք կատարել ենք, անհրաժեշտ բոլոր պարագաներն ու մեկուսարաններն ունենք և վերակենդանացման բաժանմունքում, և հարկի վրա, որովհետև մենք մի հարկ լրիվ տրամադրել ենք այդ հիվանդների համար 10 տոկոս ու մի բան էլ ավելի»,-ասաց Գնունին։
Հարցին՝ իրենք դիմե՞լ են հիմա նախարարությանը, որ պատրաստ են ընդունել կորոնավիրուսով հիվանդների, ԲԿ-ի գործադիր տնօրենը պատասխանեց. «Ես չեմ կարծում, որ մենք պետք է դիմենք, գիտեք, դա գլխավոր տնօրենի ստրատեգիկ որոշումը պետք է լինի, ես գործադիր տնօրենն եմ, կատարող եմ։ Ընդհանրապես, գիտեք ինչպես է, երբ որ կորոնավիրուսով հիվանդը հայտնվում է ոչ «քովիդային» հիվանդանոցում ու հաստատվում է իր մոտ կորոնավիրուսի առկայությունը, այդ դեպքում կա պահանջ, որ կորոնավիրուսով հիվանդը պետք է բուժվի մասնագիտացված կորոնավիրուսային հիվանդանոցում, դա հրաման է, ոչ ոք իրավունք չունի կորոնավիրուսով հիվանդին պահել իր մոտ»։
Անատոլի Գնունին նշեց, թե հիվանդը, երբ գալիս է ու իրենց է դիմում ու ունի թոքաբորբ, բարձր ջերմություն, խեղդվում է, պարզ է, որ բժշկական իրենց պարտականությունն է, որ հիվանդին օգնություն ցուցաբերեն։
«Մենք իրեն հոսպիտալիզացիայի ենք ենթարկում կորոնավիրուսի կասկածով, ընդհանրապես, յուրաքանչյուր հիվանդ, որ մտնում է հիվանդանոց, մենք մոտենում ենք իրենց ոնց որ պոտենցիալ կորոնավիրուսով հիվանդի, կատարում ենք հետազոտություններ, բայց ՊՇՌ թեստը գալիս է մի քանի օր հետո։ ՊՇՌ թեստը ստանալով՝ մենք հաստատում ենք կորոնավիրուս ու այդ պահից մենք իրեն պետք է ուղարկենք, որովհետև իրավունք չունենք իրեն պահելու մեր մոտ, այդ հրահանգը մեզ նախարարությունը չի տվել, ոչ մեկ չի տվել, հակառակը, ասում են, որ իրավունք չունեք պահել, անպայման պետք է ուղարկեք»,-ասաց Անատոլի Գնունին։
«Նաիրի» ԲԿ-ի գործադիր տնօրենն ընդգծեց՝ իրենք դեռ շատ վաղուց էին պատրաստ կորոնավիրուսով հիվանդների ընդունել։
«Դեռ էդ հրամանը չկար, մենք արդեն իսկ պատրաստ էինք, որովհետև մենք գնահատում ենք աշխարհում տիրող իրավիճակը ու նախօրոք պատրաստվել էինք։ Առողջապահության նախարարությունից հատուկ հանձնաժողով եկավ, որը նայեց, մենք իրենց ընդունարանից տարանք ու ամեն ինչ ցույց տվեցինք, միակ թերությունն այն էր, որ մենք առանձին մուտքի տեղ չունեինք, հիմա ի՞նչ անենք, մեր շենքն էլ առանձին մուտքի տեղ չունի, մենք հո՞ չենք կարող պատը ջարդել, մուտք բացել»,-ասաց նա։
Անատոլի Գնունին նշեց՝ պաշտոնապես պատրաստ լինելն ու պաշտոնապես ընդունելը տարբեր բաներ են։
«Հիմա մեր երկիրը պատրաստ է պատերազմի, բայց դա չի նշանակում, որ սահմանի վրա կռիվ է գնում, մենք էլ պատրաստ ենք, բա չասե՞նք, որ պատրաստ ենք, շատ վաղուցվանից ենք պատրաստ»,-հավելեց «Նաիրի» ԲԿ-ի գործադիր տնօրենը։
Հայաստանում այս պահին կորոնավիրուսով հիվանդների ստացիոնար բուժումն իրականացնում է «Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հիվանդանոցը, «Սուրբ Աստվածամայր» ծննդատունը, «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ն, Վնասվածքաբանության ու օրթոպեդիայի գիտական կենտրոնը, Ոստիկանության բժշկական վարչության հոսպիտալը, Վանաձորի և Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցները, Արտաշատի ԲԿ-ն: Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի առողջապահական համակարգին մոտակա մի քանի օրերին կմիանան Սպիտակի ԲԿ-ն (100 մահճակալ), Վեդու ԲԿ-ն (100 մահճակալ) և Մարտունու ԲԿ-ի մեկ բաժանմունք (35-40 մահճակալ):

МЦ «Наири» выделил для больных коронавирусом 10% коечного фонда, однако нет приказа министерства
Медицинский центр «Наири» готов принять инфицированных коронавирусом граждан, заявил в беседе с корреспондентом «Aysor.am» исполнительный директор медицинского центра «Наири» Анатолий Гнуни.
«Мы еще в конце мая получили приказ из министерства здравоохранения выделить 10 процентов от коечного фонда больным с COVID-19, который мы выполнили. Созданы все необходимые условия и изоляторы как в реанимационном отделении, и на этаже, поскольку мы выделили для этих пациентов целый этаж, 10 процентов и даже больше», – сказал Анатолий Гнуни.
На вопрос, обращались ли они сейчас в министерство в связи с тем, что готовы принять больных коронавирусом, исполнительный директор МЦ «Наири» ответил:
«Я не считаю, что мы должны обращаться, знаете это должно быть стратегическим решением генерального директора, я – исполнительный директор, исполнитель. А вообще, знаете, как принято, когда больной с коронавирусом оказывается в больнице, которая не занимается COVID-19, и подтверждается наличие вируса, то согласно требованию, больной коронавирусом должен пройти лечение в специализированной коронавирусной больнице, это приказ и никто не имеет права держать у себя больных с коронавирусом».
Анатолий Гнуни отметил, что когда больной приходит в больницу, обращается к ним с пневмонией, высокой температурой, задыхается, то ясно, что оказать ему помощь – их медицинская обязанность.
«Мы госпитализируем его с подозрением на коронавирус, вообще, к любому пришедшему в больницу больному мы относимся как к потенциальному носителю коронавируса, проводим обследования, но ответ на ПЦР тест приходит через несколько дней. Получив ПЦР тест, мы подтверждаем коронавирус и с этого момента мы должны отправить его в другую больницу, поскольку не имеем права держать у себя. Нам сказали: не имеете права держать у себя, должны отправить», – сказал Анатолий Гнуни.
Исполнительный директор МЦ «Наири» подчеркнул, что они еще давно были готовы принимать больных коронавирксом.
«Этого приказа еще не было, но мы уже были готовы, поскольку мы оценили ситуацию в мире и заранее подготовились. Из министерства здравоохранения пришла специальная комиссия, мы все показали, единственный недостаток был в том, что у нас не было отдельного входа. Ну что делать, наше здание не имеет отдельного входа, не можем же мы разрушить стену, чтобы открыть вход», – сказал он.
Анатолий Гнуни отметил, что быть официально готовым и официально принимать – разные вещи.
«Сейчас наша страна готова к войне, но это не значит, что война идет на границе. Мы тоже готовы, разве не говорить о том, что готовы, уже давно готовы», – добавил исполнительный директор МЦ «Наири».
В Армении в настоящее время стационарным лечением больных коронавирусом занимаются Инфекционная клиническая больница «Норк», роддом «Сурб Аствацамайр», медицинский центр «Сурб Григор Лусаворич», Научный центр травматологии и ортопедии, госпиталь медицинского управления полиции, инфекционные больницы Ванадзора и Гюмри, медицинский центр Арташата. В борьбе с коронавирусом к здравоохранительной системе в ближайшие несколько дней присоединятся также медицинский центр Спитака (100 коек), медицинский центр Веди (100 коек), и одно отделение медицинского центра Мартуни (35-40 коек).