Իր կյանքի 30–րդ գարունը դեռ չբոլորած Արգիշտի Քյարամյանի կենսագրությունը շատ հեղափոխական ստացվեց։ Նա ծնվել է, սովորել, մի քիչ աշխատել ու դարձել ԱԱԾ ղեկավար։
Կարելի է ասել, որ հայ ժողովուրդը 2018–ին գըմփ–գըմփ–հո՛ւ էր անում, որ Նիկոլը վարչապետ դառնա, իսկ Արգիշտին՝ ԱԱԾ տնօրեն։
Հեղափոխություններն ունեն ոչնչից ամեն ինչ սարքելու հատկություն։ Սա այդ դեպքն է։
«Վիկիպեդիայում» Քյարամյանի կենսագրությունը կա։ Այնտեղ համեստորեն նշված է, որ նա հայ քաղաքական ու պետական գործիչ է։ Պատկերացնո՞ւմ եք, հերիք չէ քաղաքական, դեռ մի բան էլ՝ պետական։
Մինչև ԱԱԾ ղեկավար դառնալը Քյարամյանը 3 դրվագով հայտնվեց լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում։
Քեռու փողերն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարը
«Թունդ հեղափոխական» ՊՎԾ նախկին ղեկավար Դավիթ Սանասարյանին կոռուպցիոն մեղադրանք առաջադրվելուց հետո Քյարամյանը դարձավ ՊՎԾ ղեկավարի պաշտոնակատար։ Անմիջապես հայտնի դարձավ, որ սույն երիտասարդը, մշտապես աշխատելով իրավապահ համակարգի ստորին ու միջին օղակներում, կարողացել է ավելի քան 100 հազար դոլար կուտակել սեփական հաշվի վրա։
Հարցին, թե որտեղի՞ց նրան այդքան գումար, Քյարամյանը պատասխանել էր, թե բա եվրոպաներում աշխատող քեռիս ու ռուսաստաններում աշխատող մյուս բարեկամներս են ուղարկել, որ ծախսեմ, բայց չեմ ծախսել ու կուտակել եմ։
Նա նաև հայտարարեց, որ ընդգծված հակակրանք ունի կոռուպցիայի նկատմամբ և հայրենասեր է։
Խճճված ընտանեկան պատմություն
Քյարամյանի անունը մամուլում շոշափվեց նաև մի նուրբ հարցով։ Բանն այն է, որ խոսվում էր Քյարամյանի հոր՝ Էլբեկի մասին։ Ավելի ճիշտ՝ գրում էին, որ Կոտայքի թեմի առաջնորդ Էլբեկ Քյարամյանն է նրա հայրը։
Ճշտող հարցին, թե արդյոք ինքը Կոտայքի թեմի առաջնորդի որդի՞ն է, Արգիշտի Քյարամյանը «Թերթի»հետ զրույցում հետևյալ պատասխանն էր տվել․ «Կարծում եմ՝ սա պետք է դիտարկել անձնական կյանքի գաղտնիության տեսանկյունից: Յուրաքանչյուր մարդ, այդ թվում՝ պաշտոնատար անձ ունի բնական իրավունքներ, բնական իրավունքները մարդուն տրվում են հենց ծննդյան պահից ի վեր: Շատ եմ ուզում, որ հասարակությունն ընկալի բնական իրավունքների առկայությունը, բացարձակ տեղին չեմ համարում մարդու անձնական, ընտանեկան կյանքի մեջ մտնելը և այդ համատեքստում ինչ-որ հարցեր տալը:
Բնականաբար, հեշտությամբ կարող եմ հերքել այդ լուրերը, բայց չեմ հերքի»։
Փաստորեն, ստացվում է, որ մեր երկրի անվտանգության ծառայության թիվ մեկ պաշտոնյայի հոր ով լինելը հայտնի չէ։ Կամ հայտնի է, բայց չի պաշտոնականացվում։ Ինչևէ։
Փաշինյանի հակառուսական քայլը
Ինչպես հայտնի է, ՌԴ արտգործնախարար Լավրովը, խոսելով Հայաստան մատակարարվող գազի գնի մասին, ուղիղ տեքստով հասկացրել էր, որ եթե Փաշինյանն ուզում է զեղչային գին, ապա պետք է ուշադիր լինի Կրեմլի համար զգայուն հարցերում և իրեն պահի ռազմավարական դաշնակից երկրի ղեկավարի պես։
Լավրովը մասնավորապես նշել էր Հայաստանում գործող ռուսական կապիտալով ընկերությունների դեմ փաշինյանական իշխանության գրոհների մասին ու դրանց շուրջ իր մտահոգությունները ներկայացրել։
Ըստ Լավրովի՝ ստացվում է, որ Փաշինյանի հակառուսական քայլերն են պատճառը, որ հայ ժողովուրդը թանկ գին է վճարում ու վճարելու գազի համար, չհաշված այլ վնասները, որ կրում են ՀՀ հպարտ քաղաքացիներն իրենց հեղափոխական առաջնորդի արտաքին քաղաքականության պատճառով։
Հիմա երբ Քյարամյանը նշանակվում է ԱԱԾ տնօրեն, դա հերթական հակառուսական դեմարշն է, որի համար կրկին հայ ժողովուրդն է վճարելու։
Բանն այն է, որ Հայաստանում գործող Հարավկովկասյան երկաթուղու դեմ պետական հարձակումներն իրականացվել են Քյարամյանի ձեռքերով, երբ նա ՊՎԾ–ում էր։ Փաշինյանը խոսում էր այդ կազմակերպության հսկայական՝ միլիոնավոր դոլարների հասնող չարաշահումների մասին, բայց դրանք չեն հաստատվել։ Պարզվել է շուրջ 7 միլիոն դրամի հարկային պարտավորության չկատարում, ինչը հասկանալի է, որ չնչին գումար է այդ հսկա հիմնարկի համար։
Քյարամյանին նշանակելով ՌԴ–ի հետ սերտ կապեր ունեցող պետական ուժային կառույցի ղեկավար, Փաշինյանը հերթական անգամ խաղում է ՌԴ–ի դեմ ու դրանով իսկ բավարարում թուրք–արևմտյան շրջանակների ցանկությունները՝ պոկել ՀՀ–ն ՌԴ–ի հետ ընդհանուր անվտանգային համակարգից, որի բաղկացուցիչ մաս է կազմում ԱԱԾ–ն։
Կդառնա՞ Քյարամյանը Յագոդա
Հակառուսական մեսիջ պարունակող նշանակմանը զուգահեռ Նիկոլ Փաշինյանը խնդիր է դրել ներքին ռեպրեսիաների գնալ և որպես գործիք է դիտարկում Քյարամյանին, ով իր թռիչքային կարիերայով պարտական է բացառապես «ժողովրդի» վարչապետին։
Երկու տարվա մեջ սա ԱԱԾ ղեկավարի 3–րդ փոփոխությունն է։ «Թավշյա» հեղափոխությունից հետո այս կառույցն իսկական ցնցումների է ենթարկվում։
Գեորգի Կուտոյանը հեռացավ հեղափոխությունից անմիջապես հետո։ Որոշ ժամանակ անց, ըստ հիմնական վարկածի, նա ինքնասպանություն գործեց։
Արթուր Վանեցյանը ԱԱԾ տնօրեն նշանակվեց որպես հեղափոխականների թիմակից, որպես ՀՀԿ–ականից հեղափոխական դարձած Ֆելիքս Ցոլակյանի ու Ալեն Սիմոնյանի մտերիմ, բայց հետո չդիմացավ Փաշինյանի կառավարման հախուռն և հիստերիկ ոճին, հրաժարական տվեց ու հիմա պահանջում է Փաշինյանի հրաժարականը։
Էդուարդ Մարտիրոսյանը նշանակվեց որպես միջանկյալ լուծում, բայց ոչ հակահամակարգային տրամաբանությամբ։
Արգիշտի Քյարամյանի նշանակումն արդեն հակահամակարգային բնույթ ունի։ Սա նշանակում է, որ կա՛մ համակարգը նրան դուրս կշպրտի որոշ ժամանակ անց, կա՛մ ինքը Փաշինյանի հրահանգով ու աջակցությամբ կքանդի համակարգը։
Փաշինյանը հույս ունի, որ աթոռը պահելու համար՝ ի դեմս Քյարամյանի, գտել է մեր օրերի Յագոդային՝ չեկիստների գլխակեր ղեկավարին, որին օգտագործելուց հետո Ստալինը վերացրեց։
Քյարամյանին ԱԱԾ–ում ներկայացնելիս Փաշինյանը նշում էր, թե այդ ուժային կառույցը պետք է դիրքավորվի «թավշյա հեղափոխության» օգտին, այսինքն՝ դառնա իր անձնական օգտագործման զինված բանդան։ Նա չէր խոսում հետախուզությունից ու հակահետախուզությունից, քանզի այդ հարցերը վարչապետին շատ քիչ են հետաքրքրում։ Նրան իր աթոռն է հետաքրքրում։
Նիկոլն ԱԱԾ–ին առաջարկում է ադապտացվել նոր իրողություններին։ Իսկ որո՞նք են այդ իրողությունները։ Դա Նիկոլի ընդդիմախոսների դեմ պայքարն է և վարչապետի բոլոր ապօրինի հրահանագներն առանց քննարկման կատարելը՝ իշխանափոխությունից հետո դատվելու հեռանկարով։
Ըստ այդմ՝ կարող ենք ասել, որ Նիկոլ Փաշինյանն Արգիշտի Քյարամյանին որոշել է օգտագործել քաղաքական հետապնդումների նպատակներով, իսկ օգտագործելուց հետո դեն նետել, ինչպես որ միշտ է լինում նման դեպքերում։
Փաշինյանը Քյարամյանին վատություն է անում՝ փորձելով նրան դարձնել իր մահապարտը։
Կգնա՞ Քյարամյանն այդ ճանապարհով, ցույց կտա մոտ ապագան։
Մեկ բան պարզ է, որ Նիկոլ Փաշինյանը վաղուց չունի հանրային աջակցություն, ինքը շատ լավ գիտի այդ մասին ու դրա համար հույսը դնում է ուժային կառույցների վրա։ Թե ինչքան նա կդիմանա սվինների վրանստած, ֆիզիկայի օրենքները ցույց կտան։
Հ․Գ․։ Հեղափոխության արդյունքում կարիերա անող պաշտոնյաներից շատերը, այդ թվում՝ Նիկոլ Փաշինյանը, հիշեցնում են Օստապ Բենդերին։ Կից տեսանյութում ներկայացված է Արգիշտի Քյարամյանի «կկվի բնի վրայով» պաշտոնական թռիչքից մի փոքր հատված։
Ո՞վ է Արգիշտի Քյարամյանը (տեսանյութ)
Ճշտող հարցին, թե արդյոք ինքը Կոտայքի թեմի առաջնորդի որդի՞ն է, Արգիշտի Քյարամյանը «Թերթի» հետ զրույցում հետևյալ պատասխանն էր տվել․ «Կարծում եմ՝ սա պետք է դիտարկել անձնական կյանքի գաղտնիության տեսանկյունից: Յուրաքանչյուր մարդ, այդ թվում՝ պաշտոնատար անձ ունի բնական իրավունքներ, բնական իրավունքները մարդուն տրվում են հենց ծննդյան պահից ի վեր: Շատ եմ ուզում, որ հասարակությունն ընկալի բնական իրավունքների առկայությունը, բացարձակ տեղին չեմ համարում մարդու անձնական, ընտանեկան կյանքի մեջ մտնելը և այդ համատեքստում ինչ-որ հարցեր տալը:
Մեկ բան պարզ է, որ Նիկոլ Փաշինյանը վաղուց չունի հանրային աջակցություն, ինքը շատ լավ գիտի այդ մասին ու դրա համար հույսը դնում է ուժային կառույցների վրա։ Թե ինչքան նա կդիմանա սվինների վրա նստած, ֆիզիկայի օրենքները ցույց կտան։

Биография не достигшего и 30 лет Аргишти Кярамяна получилась весьма революционной. Он родился, отучился, немного поработал и стал директоромСНБ.
Можно сказать, что армянский народ весной 2018-го делал «гмп-гмп-ху», чтобы Никол стал премьером, а Аргишти – главой СНБ.
Революциям характерна модель развития «был никем, а стал всем». Это как раз тот случай.
Биография Кярамяна есть в «Википедии». Там он скромно обозначается в качестве армянского политического и государственного деятеля. Представляете, мало того, что он политический, так еще и государственный деятель?
До становления руководителем СНБ Кярамян оказался в центре внимания СМИ по 3 эпизодам.
Дядины деньги и борьба с коррупцией
После предъявления коррупционных обвинений бывшему «яро революционному» руководителю Государственной контрольной службы Давиду Санасаряну Кярамян стал и.о. главы ГКС. Тогда же стало известно, что этот молодой человек, постоянно работая в низших и средних звеньях правоохранительной системы, сумел накопить на личном счету более 100 тысяч долларов.
На вопрос, откуда у него такая сумма, Кярамян ответил, мол, деньги отправили работающий в Европе дядя и зарабатывающие в России родственники – на его расходы, но он их не потратил и накопил.
Он также заявил, что испытывает к коррупции подчеркнутое отвращение и является патриотом.
Запутанная семейная история
Имя Кярамяна затрагивалось в прессе также в связи с одним деликатным вопросом. Дело в том, что говорилось об отце Кярамяна – Элбеке. Вернее, писали, что его отцом является предводитель Котайкской епархии Элбек Кярамян.
На уточняющий вопрос, действительно ли он – сын главы Котайкской епархии, Аргишти Кярамян дал в беседе с «Tert.am» следующий ответ: «Думаю, что этот вопрос нужно рассматривать с точки зрения тайны частной жизни. Любой человек, в том числе должностное лицо, обладает естественными правами, которые предоставляются человеку со дня его рождения. Очень хотелось бы, чтобы общество осознало наличие естественных прав. Считаю неуместным вторгаться в личную, семейную жизнь человека и задавать в этом контексте какие-то вопросы. Естественно, с легкостью могу опровергнуть эти сообщения, но не будет этого делать».
Фактически, получается, что отец главного чиновника службы безопасности страны никому не известен. Или известен, но об этом не разглашается.
Антироссийский шаг Пашиняна
Как известно, глава МИД России Лавров, говоря о цене на поставляемый в Армению газ, прямым текстом дал понять, что если Пашинян хочет льготных цен, то он должен быть внимателен в чувствительных для Кремля вопросах и держать себя подобно руководителю страны в статусе стратегического партнера.
Лавров, в частности, указал на нападки пашиняновской власти в отношении действующих в Армении компаний с российским капиталом и представил на этот счет свою обеспокоенность.
Из слов Лаврова получается, что именно антироссийские шаги Пашиняна являются причиной того, что армянский народ платит и продолжит платить за российский газ высокую цену, не считая других потерь, которые несут гордые граждане РА из-за внешней политики своего революционного лидера.
Сейчас, когда Кярамян назначается директором СНБ, это является очередным антироссийским демаршем, за который снова заплатит армянский народ.
Дело в том, что государственные нападки на действующие в Армении «Южно-Кавказские железные дороги» осуществлялись руками Кярамяна, когда он был еще в ГКС. Пашинян говорил об огромных, достигающих миллионов долларов злоупотреблениях этой организации, которые так и не были подтверждены. Было выявлено лишь невыполнение налоговых обязательств в размере 7 млн драмов, что для подобной огромной компании является незначительной суммой.
Назначив Кярамяна руководителем государственной силовой структуры, имеющей тесные связи с РФ, Пашинян в очередной раз действует против России и тем самым удовлетворяет желания турецко-западных кругов по дистанцированию РА от совместной с РФ системы безопасности, составной частью которой является СНБ.
Станет ли Кярамян Ягодой?
Параллельно содержащему антироссийский месседж назначению, Никол Пашинян решает задачу по разворачиванию внутренних репрессий, рассматривая Кярамяна в качестве инструмента, который будет обязан за свой карьерный взлет исключительно «народному» премьеру.
За прошедшие 2 года это уже 3 смена директора СНБ. После «бархатной» революции эта структура подвергается настоящим встряскам.
Георгий Кутоян ушел сразу же после революции. Некоторое время спустя, согласно основной версии, он совершил самоубийство.
Артур Ванецян был назначен директором СНБ как член команды революционеров и человек, близкий Феликсу Цолакяну (ставшему из РПА-евца революционером) и Алену Симоняну, но затем не выдержал огульного и истеричного стиля управления Пашиняна, подал в отставку и сейчас требует отставки самого Пашиняна.
Эдуард Мартиросян был назначен в качестве промежуточного решения, но никак не в рамках антисистемной логики.
Назначение же Аргишти Кярамяна носит уже антисистемный характер. Это означает, что или система отторгнет его некоторое время спустя, или он сам развалит систему с распоряжения и при поддержке Пашиняна.
Пашинян надеется, что в деле удержания своего кресла он нашел в лице Кярамяна Ягоду наших дней – смертоносного руководителя чекистов, которого Сталин ликвидировал, предварительно использовав.
Представляя Кярамяна личному составу СНБ, Пашинян отметил, что эта структура должна подстроиться под «бархатную революцию», то есть стать вооруженной бандой его личного пользования. Он не говорил о разведке и контрразведке, так как эти вопросы премьера интересуют мало. Ему интересно занимаемое им кресло.
Никол предлагает СНБ адаптироваться к новым реалиям. Что это означает? Это борьба с оппонентами Никола и беспрекословное выполнение всех незаконных распоряжений премьера с перспективой быть осужденным после смены власти.
В этом плане можем утверждать, что Никол Пашинян решил использовать Аргишти Кярамяна в целях политических преследований, а после использования – выбросить его, как это всегда бывает в подобных случаях.
Пашинян оказывает Кярамяну медвежью услугу, пытаясь превратить его в своего смертника.
Пойдет ли Кярамян по этому пути, покажут ближайшие развития.
Одно очевидно: у Пашиняна уже давно нет общественной поддержки, он прекрасно об этом знает и поэтому делает ставку на силовые структуры. Сколько же он продержится, сидя на штыках, покажут законы физики.
P.S. Многие из делающих карьеру в результате революции чиновников, в том числе Никола Пашинян, напоминают Остапа Бендера. В прикрепленной видеозаписи представлен небольшой фрагмент карьерного полета Аргишти Кярамяна «над гнездом кукушки».
Кто такой Аргишти Кярамян? (видео)
Биография не достигшего и 30 лет Аргишти Кярамяна получилась весьма революционной. Он родился, отучился, немного поработал и стал директором СНБ.