Բոլոր հեղափոխություններն իրար նման են։ Ժողովրդական ալիքը բարձրանում է՝ իր հետ բարձրացնելով հատակում երկար ժամանակ կուտակված կեղտը։
Հայտնի բան է՝ հեղափոխությունն անում են ռոմանտիկները, իսկ օգտվում են տականքները։
2018–ի հեղափոխությունը կանոնից չշեղվեց։ Բազմաթիվ ոչնչություններ և դատարկություններ հանրության հատակից բարձրացան վերև՝ դառնալով պատգամավորներ, նախարարներ։ Նաև՝ վարչապետ։
2018–ին շահեց նաև Հրաչյա Հակոբյանի լոտոն։ Նա մասնագիտությամբ դերասան էր։ Էժանագին դերեր խաղալով ապրում էր։
Նա այդպես էլ կանցկացներ իր անիմաստ կյանքը, եթե Նիկոլ Փաշինյանը հանգամանքների բերումով չդառնար հեղափոխության առաջնորդ, ապա՝ վարչապետ։
Նիկոլի վարչապետ դառնալուն պես ի հայտ եկավ Հրաչյա Հակոբյանի հիմնական մասնագիտությունը։ Նա մասնագիտությամբ վարչապետի աներձագ է աշխատում։
Աներձագի կարգավիճակն այս անտաղանդ դերասանին հնարավորություն տվեց պատգամավոր դառնալ, ինչպես նաև Փաշինյանենց տան մամլո խոսնակի դերը ստանձնել։
Հրաչին ընտանիքապետության մեջ վերապահված է առաջին բլթոցի ֆունկցիան։ Նա ասում է այն, ինչ գալիս է Նիկոլի լեզվին կորոնավիրուսով վարակվելուց ազատ ժամանակ։
Հրաչյան ասում է այն, ինչի մասին գրում է Նիկոլը «Հայկական ժամանակ»-ում, բայց ինչ-ինչ պատճառներում վախենում կամ ամաչում է տակը ստորագրել։
Հրաչյայի անունը վերջերս հայտնի դարձավ հանրության ավելի լայն շրջանակներին՝ որպես ծխախոտի բիզնեսի մեջ մտած, մեծ քանակով ՌԴ արտահանած ու «քաշված» մարդ։ Ու հիմա փոխարենն այդ հարցով պարզաբանումներ տա՝ ընկել է ֆեյսբուքյան բախչեքն ու Նիկոլի գրածներն է իր անունից տարածում։
Հրաչին մեղադրում են քրոջ ամուսնու «տանիքությամբ» մաքսանենգ ծխախոտի արտահանման մեջ, իսկ նա փոխարենը հիմնավոր հերքի, զբաղված է շոուներով։
Հեղափոխությունն այդպիսի բան է։ Հեղափոխականները քննադատում են կադրային հարցերում խնամի, ծանոթ, բարեկամ սկզբունքի կիրառումը, բայց իշխանության գալուն պես առաջնորդվում են բացառապես խնամի, ծանոթ, բարեկամ սկզբունքով։ Արդյունքում՝ էժանագին դերասանը դառնում է պետության վրա թանկ նստող պատգամավոր։
Ո՞վ է Հրաչյա Հակոբյանը

Все революции похожи друг на друга. Поднимается народная волна, которая выводит за собой на поверхность долгое время лежавшую на дне грязь.
Согласно известному выражению, революцию делают романтики, а пользуются ее плодами мерзавцы.
Революция 2018 года не стала исключением. Многочисленные ничтожества и нули без палочки поднялись со дна общества, став депутатами, министрами… А также премьером.
В 2018-ом свой куш сорвал также Грачья Акопян. По специальности он был актером, перебивавшимся исполнением различных дешевых ролей.
Он так бы и провел свою бессмысленную жизнь, если бы Никол Пашинян не стал по стечению обстоятельств лидером революции, а затем – премьером.
Со становлением Никола премьером проявилась основная специализация Грачья Акопяна. По специальности он работает шурином премьера.
Статус шурина предоставил этому бездарному актеришке возможность стать депутатом, а также взять на себя роль неформального пресс-секретаря дома Пашинянов.
В фамилиократии Грачья отведена функция первого фуфлогона. Он говорит то, что у Никола на языке в свободное от заражения время.
Грачья говорит то, о чем Никол пишет в газете «Айкакан жаманак», но по каким-то причинам боится или стесняется под всем этим подписаться.
В последнее время имя Грачья стало известно более широким кругам общества в качестве вошедшего в табачный бизнес, вывезшего большое количество сигарет в РФ и «встрявшего» на этом человека. И вместо дачи разъяснений на этот счет он сейчас бороздит просторы «Фейсбук» и распространяет от своего имени написанное Николом.
Грачья обвиняют в экспорте контрабандных сигарет под «крышей» зятя, а он, вместо основательного опровержения, занят шоу.
Такая уж вещь, эта революция. Революционеры критикуют в кадровых вопросах применение принципа «сват-знакомый-родственник», но с приходом к власти руководствуются исключительно этим принципом. В результате дешевый актер становится дорого обходящимся государству депутатом.
Кто такой Грачья Акопян?