Երբ Ալեն Սիմոնյանը համակրում էր Գագիկ Ծառուկյանին, Նիկոլ Փաշինյանը վերջինիս դեմ էր պայքարում (տեսանյութ)
Ծառուկյան-Փաշինյան «փոխհրաձգության» շրջանակներում արժե հիշել, թե ինչ էր ասում «7or.am»-ի տաղավարում հյուրընկալված Ալեն Սիմոնյանը Գագիկ Ծառուկյանի մասին՝ 2013թ․ նախագահական ընտրություններին ընդառաջ։ Նա գովում էր Ծառուկյանին ու քարոզում նրա նախագահ դառնալու օգտին։
Այն ժամանակ դեռ չկար «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, բայց կար Ծառուկյանին քննադատող Նիկոլ Փաշինյանը։ Ալեն Սիմոնյանը դեռ քաղաքական փնտրտուքների մեջ էր այն տարիներին և դեռ շատ հեռու էր ԱԺ փոխխոսնակի պաշտոնից։

Когда Ален Симонян симпатизировал Гагику Царукяну, Никол Пашинян боролся с последним (видео)
В рамках «перестрелки» Царукян-Пашинян стоит вспомнить, что говорил Ален Симонян в студии «7or.am» о Гагике Царукяне в преддверии президентских выборов 2013-го. Он хвалил Царукяна и агитировал в пользу его становления президентом.
Тогда еще не было партии «Гражданский договор», но зато был критиковавший Царукяна Никол Пашинян. В те годы Ален Симонян был еще в политических поисках и очень далеко от поста вице-спикера НС.
Впоследствии произошла революция, в том числе при поддержке Царукяна. Остальное знаете сами…