Փաշինյանն ու իր ընտանիքը, ցավոք, վարակվել են թագավարակով։
Հանրության մի ստվար հատված չի հավատում այդ տեղեկատվությանը (սա իրականում ողբերգություն է)։ Պատճառն այն է, որ այդ ստվար հատվածը ապրիլյան պատերազմում զոհված Աբաջյանի կեղծ պապիկ է տեսել հանրահավաքային հարթակի վրա։ Տեսել է այնպիսի ստեր, որ դրանց համեմատ վարակվելը թեթև զբոսանք է հիշեցնում։
Սուտն այլևս այս իշխանության «թագի» է վերածվել։ Սուտն է այն «թագ»ավարակը, որը կկործանի այս իշխանությանը։ Ու ոչ մի ԴԻՄԱԿահանդես չի կարող փրկօղակ դառնալ։
Ի դեպ, դիմակների մասին։
Կառավարությունը որոշել է դիմակներով ու տուգանքներով պայքարել համաճարակի դեմ, բայց չվերահսկել դիմակի գինը, որը հայտնի պատճառներով բարձրացել է։
Ըստ հիգիենայի կանոնների՝ աշխատանքային ժամերին տանից դուրս գտնվող քաղաքացին 3–ից 4 դիմակ պետք է փոխի։ Դա 450–ից մինչև 600 դրամ է։ Օրական։ Զգալի գումար այն մարդկանց համար, ովքեր բարձր եկամուտ չունեն։
Պետության խնդիրը պետք է լինի դիմակի գերբարձր գին թույլ չտալը։ Եթե վարչական որոշմամբ քաղաքացուն պարտադրում ես դիմակ կրել, ուրեմն բարի եղիր գինն էլ ողջամիտ սահմաններում վերահսկելի դարձնել։ Հակառակ դեպքում դիմակիների բիզնեսի թեմայով չես կարողանա խոսակցությունների ու կասկածների դեմն առնել։
Այս հարցում չի կարող շուկայական առաջարկ–պահանջարկ դասական մեխանիզմ գործել, որովհետև իշխանությունն իր քայլերով դիմակի պահանջարկ է խթանում և տուգանելու միջոցով մշտական սպառման շուկա ապահովում։ Պետք է, հետևաբար, կարգավորի նաև առաջարկի գինը։ Հարևան Վրաստանում, օրինակ, դիմակի գինը կրկնակի էժան է մեզանում գործող գնից։
Համաճարակից առաջ Չինաստանից Հայաստան էր հասնում դիմակն ու դեղատներում վաճառվում 30 դրամի սահմաններում։ Թող հիմա դրա կրկնակին լինի գինը, բայց ոչ 150 դրամ և ավելի։
Այնպես որ իշխանությունն անելիք ունի դիմակների հարցում։ Քաղաքացու վրա մուննաթ գալու, տուգանելու փոխարեն թող քայլեր անեն և գին վերահսկեն, եթե, իհարկե, ցանկություն ու կարողություն ունեն։
Նիկոլ Փաշինյանի «թագը» և ԴԻՄԱԿահանդեսը

Пашинян и его семья, к сожалению, заразились коронавирусом.
Некоторые не верит этой информации (в реальности это – трагедия). Причина в том, что эта значительная часть общества видела на митинговой площадке псевдодедушку погибшего в ходе апрельской войны Абаджяна. Видела такую ложь, по сравнению с которой заражение вирусом напоминает легкую прогулку.
Ложь впредь стала «короной» этой власти. Именно ложь является тем «корона»вирусом, который погубит эту власть. И никакой МАСКАрад не в состоянии стать для них спасательным кругом.
Кстати, о масках.
Правительство решило бороться с эпидемией посредством масок и штрафов, но не контролируя при этом цены на маски, которые, по известным причинам, попросту взлетели.
Согласно правилам гигиены, находящийся в рабочие часы вне дома гражданин должен менять 3-4 маски в день. Это примерно 450-600 драмов. Ежедневно. Эта существенная для людей с невысоким доходом сумма.
Задачей государства должно быть недопущение сверхвысокой цены на маски. Если административным решением гражданина принуждают носить маску, то пусть будут также добры удерживать цены на них в разумных пределах. Иначе не сможешь противостоять разговорам и подозрениям на тему масочного бизнеса.
В этом вопросе не может действовать классический механизм предложения-спроса, так как власть своими шагами поощряет спрос на маски и обеспечивает посредством штрафов рынок их постоянного потребления. Следовательно, она должна урегулировать также цену предложения. К примеру, в соседней Грузии цена на маски в два раза ниже, чем у нас.
До эпидемии маски поступали в Армению из Китая и продавались в пределах 30 драмов. Пусть сейчас цена будет в два раза выше, но никак не 150 драмов и выше.
Так что, власти есть что предпринять в вопросе масок. Вместо упреков в адрес граждан и их штрафования пусть лучше она предпримет соответствующие шаги и возьмет под свой контроль цены на маски, если, конечно, на это есть желание и способность.
«Корона» Никола Пашиняна и МАСКАрад