Դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին միջնորդությունը կքննարկվի հունիսի 18-ին
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին միջնորդության քննության գործով ԲԴԽ նիստը նշանակվել է հունիսի 18-ին՝ ժամը 14։00-ին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ԲԴԽ-ից։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել արդարադատության նախարարության կողմից՝ ապրիլին: Մայիսի 22-ին միայն ԲԴԽ-ն հաստատեց, որ ՀՀ արդարադատության նախարարությունից ստացել են միջնորդություն՝ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին։
Կարգապահական վարույթի հարուցման պատճառը «5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանի խափանման միջոցի գործով դռնփակ դատական նիստում հնչեցված գնահատականն է:
Արձանագրենք, որ Ալեքսանդր Ազարյանը համարվում է լավագույն դատավորներից մեկը։ Նա երկու տարի շարունակ ճանաչվել է տարվա ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող դատավոր, իսկ 2020թ. հունիսի 1-ի դրությամբ՝ նա կրկին ունի ամենաբարձր վարկանիշը՝ 76 միավորով:
Բարձր վարկանիշ ունեցող դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նկատմամբ աննախադեպ ճնշումներն սկսվել են 2018թ օգոստոսին Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը վերացնելուց հետո. կայացված դատական ակտով արձանագրվել էր, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ունի գործառութային անձեռնմխելիություն, ինչը չի հաղթահարվել։ Ճնշումների երկրորդ ալիքը սկսվեց, երբ դատարանը՝ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ, բավարարեց Արմեն Թավադյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու որոշման դեմ պաշտպանների բողոքը՝ նշելով, որ բացակայում է հիմնավոր կասկածը։

Ходатайство о привлечении судьи Александра Азаряна к дисциплинарной ответственности будет рассмотрено 18 июня
Заседание высшего судебного совета Армении по рассмотрению ходатайства о привлечении судьи Апелляционного уголовного суда РА Александра Азаряна к дисциплинарной ответственности назначено на 14:00 18 июня. Об этом «ФактИнфо» сообщили в ВСС.
Ранее агентство сообщило, что дисциплинарное производство в отношении судьи Апелляционного уголовного суда РА Александра Азаряна было возбуждено министерством юстиции в апреле. Причиной для возбуждения дисциплинарного производства стало озвученная оценка в ходе закрытого судебного заседания по вопросу о мере пресечения в отношении владельца телекомпании «Пятый канал» Армена Тавадяна.
Отметим, что Александр Азарян считается одним и лучших судей. Он второй год подряд был признан судьей с самым высоким рейтингом, а по состоянию на 27-ое мая 2020 года у него вновь самый высокий рейтинг (76 баллов).
Беспрецедентное давление в отношении судьи Александра Азаряна началось после вынесенного судебного акта в августе 2018 года, которым была констатирована функциональная неприкосновенность второго президента Армении Роберта Кочаряна, которая не была преодолена. Судья отменил экс-президенту меру пресечения в виде заключения под стражу. Вторая волна давления началась, когда суд под председательством судьи Александра Азаряна удовлетворил жалобу защиты против решения о продлении срока ареста Армену Тавадяну, указав на отсутствие обоснованного подозрения.