Տեսչական մարմինները խախտումներ են հայտնաբերել Երևանի մանկապարտեզներում
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի մասնագետ-տեսուչները 2020 թվականի մայիսի 21-ից 26-ը, իրենց լիազորությունների շրջանակում, մշտադիտարկում են անցկացրել Երևան քաղաքի 55 նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում՝ հավաստիանալու, որ դրանցում պահպանվում են կորոնավիրուսային հիվանդության տարածումը կանխարգելելու՝ ՀՀ պարետի որոշմամբ սահմանված անվտանգության կանոնները:
Ինչպես տեղեկացրին ՍԱՏՄ-ից, մշտադիտարկման ընթացքում խախտումներ հայտնաբերվել են միայն 14 մանկապարտեզներում։
Խախտումները եղել են հետևյալ բնույթի. ոչ բոլոր աշխատակիցներն են կրել ձեռնոցներ և դիմակներ, երեխաների և աշխատակիցների ջերմաչափման գրանցամատյանները բացակայել են կամ թերի են եղել, երեխաների քնի ժամանակ չի պահպանվել սահմանված սոցիալական հեռավորությունը, բացակայել են ախտահանության մասին գրառումները, խոհանոցներում, սանհանգույցներում բացակայել են մակնշված աղբամանները դիմակների և ձեռնոցների համար, իսկ մանկապարտեզներից մեկում լրացած են եղել աշխատակիցների մեծ մասի սանիտարական գրքույկների ժամկետները:
Մայիսի 26-27-ին Երևան քաղաքի 42 մանկապարտեզներում, իր լիազորությունների շրջանակում, վերահսկողություն է իրականացրել նաև Կրթության տեսչական մարմինը։
Այդ մանկապարտեզներում ժամանակավորապես չեղարկվել կամ հետաձգվել են նախադպրոցական կրթության ծրագրերի շրջանակներում նախատեսված խմբային միջոցառումները: Խաղերի և պարապմունքների ժամանակ նվազագույնի է հասցվել երեխաների միջև շփումը: Ավագ խմբերում իրականացվել են բացատրական դասընթացներ` կորոնավիրուսի կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումների վերաբերյալ:
Ավան վարչական շրջանի մանկապարտեզներից մեկի տնօրենի դիմումի համաձայն՝ որոշվել է դադարեցնել նախադպրոցական հաստատության աշխատանքը՝ երեխաների չհաճախելու պատճառով։

В 14 детсадах Еревана выявлены нарушения противоэпидемиологических правил
Инспекционные органы обнаружили нарушения в 14 детсадах Еревана, сообщает пресс-служба правительства Армении.
«Инспекционный орган по безопасности продуктов питания с 21 по 26 мая 2020 года провел мониторинг в 55 дошкольных образовательных учреждениях Еревана, чтобы убедиться, что в них соблюдаются установленные комендатурой правила безопасности по предотвращению распространения коронавируса», – говорится в сообщении.
Отмечается, что в результате проверки были обнаружены нарушения в 14 детских садах.
В частности, указывается, что не все сотрудники носили перчатки и маски, термометры для детей и персонала отсутствовали или были неисправны, установленная социальная дистанция не соблюдалась во время сна детей. В некоторых учреждениях отсутствовали записи о дезинфекции, на кухнях, в ванных комнатах не было мусорных баков для масок и перчаток, а в одном из детских садов были просрочены сроки медицинских книжек большей части сотрудников.
Также сообщается, что с 26-го по 27-е мая Инспекционный орган образования провел проверки в 42 детских садах Еревана.
«В этих детских садах групповые мероприятия, запланированные в рамках программ дошкольного образования, были временно отменены или отложены. Во время игр и упражнений общение детей было минимизировано. В старших группах были проведены разъяснительные курсы по мерам профилактики коронавируса», – говорится в сообщении.
При этом сообщается, что один из директоров района Аван принял решение приостановить работу детсада из-за низкой посещаемости.
«Информация о нарушениях представлена в комендатуру. Проверки будут продолжены», – сказано в сообщении.