Կորոնավիրուսով վարակված 31-ամյա կնոջ մոտ ծննդաբերությունից հետո թոքային զարկերակի թրոմբոէմբոլիա է առաջացել, ինչի հետևանքով հանկարծամահ է եղել. ԱՆ
Մայիսի 25-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 7113 դեպք, որոնցից 3145-ն` առողջացած, 87-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 3842 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 51594 թեստավորում:
Այսպիսով` ունենք կորոնավիրուսային հիվանդությամբ հաստատված 452 նոր դեպք և 81 առողջացած։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Մահվան դեպքերի վերաբերյալ հայտնում ենք, որ պացիենտները եղել են 85 (կին), 61 (տղամարդ), 58 (տղամարդ), 69 (տղամարդ), 86 (կին), 67 (տղամարդ) տարեկան և ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ:
Նախորդ օրը արձանագրվել է մահվան 6 դեպք, երբ պացիենտների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով: Այդպիսի դեպքերի ընդհանուր թիվը 39 է:
Նշենք, որ այլ պատճառով մահերից մեկը, ցավոք, մայրական մահ է։ 31-ամյա կնոջ մոտ ծննդաբերությունից 5 օր անց, նախնական ախտորոշմամբ, զարգացել է թոքային զարկերակի թրոմբոէմբոլիա, ինչի հետևանքով կինը հանկարծամահ է եղել։ Մահվան վերջնական պատճառը պարզ կլինի դատաբժշկական փորձաքննությունից հետո։ Նշենք, որ սա այս տարվա մայրական մահվան առաջին դեպքն է։

Один из случаев смерти с подтвержденной коронавирусной инфекцией – материнская смерть
В Армении за сутки зафиксировано беспрецедентное количество смертей от коронавируса. Скончались 2 женщины и 4 мужчины. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Армении.
«От коронавируса умерли две женщины 85 и 86 лет, четверо мужчин 58, 61, 69 и 67 лет. У всех были хронические заболевания», – отметили в пресс-службе министерства.
Еще у шести 6, скончавшихся от других заболеваний, был выявлен коронавирус. Одна из скончавшихся – 31-летняя женщина, которая родила 5 дней назад. По предварительному диагнозу, у нее развилась тромбоэмболия легочной артерии, в результате чего она и скончалась. Министерство сообщает, что окончательная причина смерти будет ясна после проведения судебно-медицинской экспертизы.
Отметим, что умерли от осложнений коронавируса 87 человек, а число пациентов с коронавирусом, скончавшихся по другим причинам – 39.
По состоянию на 25 мая, количество инфицированных в стране достигло 7113. За сутки выявлено 452 новых случая. На данный момент проходят лечение 3842 человека. Всего по Армении было проведено 51594 теста.