Ինչպես խորովել Հայաստանը
Նիկոլ Փաշինյանը մտածել, մտածել է ու վերջում գտել, որ բարեփոխումները պետք է համեմատել խորովածի հետ։ Սա արդեն ըստ Ֆրեյդի է ստացվել իր մոտ։ Ենթագիտակցություն է, ի՞նչ կարող ես անել։
Խորովածն ու լավ բանը նույնացնելը հոգեբանական խնդիր է։
Փաշինյանի մոտ սովածության զգացողությունը խորն է նստած։ Այն ոչ միայն իր ստամոքսում է եղել, այլ նաև գլխում։ Ստամոքսինն անցել է, իսկ ահա գլխինը՝ ոչ։
Հիմա, երբ նրա կյանքն ուրախ է, իսկ ապրուստը՝ հարկատուներիս հաշվին, միևնույն է սովածության զգացողությունը չի անցնում իր մոտ։ Դա ստամոքսում հաղթահարվելիք չէ արդեն։ Նրա աչքը վախեցած է։ Ավելի ճիշտ՝ անկուշտ։ Դաժան մանկությունը թողել է իր հետքը։ Ինչևէ։
Դատական համակարգում բարեփոխումը լավ եփած խորովածի հետ համեմատելը շատ խորհրդանշական ստացվեց։ Նիկոլն, իրոք, խորովում է իշխանության այդ ճյուղը՝ վնգստացող դատավորների խումբ ստանալու նպատակով։ Հիմա մի քանիսը շարժվում են օրենքով և արժանապատվությամբ։ Հենց դա է ուզում փոխել «ժողովրդի» վարչապետը։ Հենց հաջողեց, իրոք խորոված կանի և՛ դատական համակարգը, և՛ պետությունը։
Ի դեպ, շատ խորհրդանշական է նաև այն, որ «քաղաքացու օր» կոչվածը նույնացվում է Երևանի կենտրոնական փողոցներում գեղցիավարի խորոված սարքելու հետ։ Մարդը ոչ մի կերպ չի կարողանում հաղթահարել սովն իր գլխում, ի՞նչ կարող ես անել։
Խնդիրը, սակայն, նրա հոգևոր սովը չէ։ Խնդիրն այն է, որ «սոված» մարդն ագահաբար խորովում է Հայաստանը։ Նաև՝ ուտում։ Ուտում բառիս բուն և փոխաբերական իմաստներով։

Как пожарить Армению
Никол Пашинян поднапрягся и вконец придумал, что реформы нужно сравнить с шашлыком. Это у него получилось по Фрейду. С подсознанием ничего не поделаешь.
Отождествление шашлыка и чего-то хорошего – психологический комплекс.
В Пашиняне глубоко засело чувство голода. Оно было в нем не только в желудке, но и в голове. В желудке прошло, а в голове – нет.
Сейчас, когда жизнь в радость, а достаток – за счет налогоплательщиков, чувство голода у него все равно не проходит. И преодолеть его в желудке уже не представляется возможным. Впредь он ненасытен – тяжелое детство оставило свой глубокий отпечаток.
Сравнение реформ в судебной системе с хорошо приготовленным шашлыком получилось весьма символичным. Никол, действительно, решил зажарить эту ветвь власти, чтобы получить группу сулящих судей. Сейчас некоторые судьи всё еще продолжают руководствоваться законом и чувством достоинства. Именно это и хочет изменить «народный» премьер. Как только это ему удастся, он, и вправду, зажарит как судебную систему, так и государство в целом.
Кстати, весьма символично также то, что так называемый «день гражданина» отождествляется с мужланским приготовлением шашлыка на центральных улицах Еревана. Человек никак не может преодолеть голод в своей голове, и ничего тут не поделаешь.
Однако проблема не в его духовном голоде. Проблема в том, что «голодный» человек с жадностью прожаривает Армению. А также проедает – в прямом и переносном смыслах этого слова.