Երևանի երկնքում ՍՈւ 30 ինքնաթիռները նախապատարաստական թռիչքներ են իրականացնում օդային շքերթի համար (տեսանյութ)
Երևանի երկնքում ՍՈւ 30 բազմաֆունկցիոնալ գերժամանակակից ինքնաթիռները նախապատրաստական թռիչքներ են իրականացնում օդային շքերթի համար։«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Շուշան Ստեփանյանը։
Նրա խոսքով՝ մայիսի 9-ին Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում լինելու է օդային շքերթ Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում։
«Քանի որ համաճարակային իրավիճակի պատճառով այլ միջացառումներ չեն նախատեսվում, լինելու է օդային շքերթ, և այսօր իրականացվում են նախապատրաստական թռիչքներ։ Օդային շքերը կազմակերպվում է հայ և ռուս օդաչուների մասնակցությամբ»,- ասաց Ստեփանյանը։
ՊՆ մամուլի քարտուղարը հավելեց, որ դեռ չի կարող ասել, թե հայկական կողմից քանի ինքնաթիռներ ներգրավված կլինեն, դա կախված է մի շարք հանգամանքներից։
Ավելի վաղ, Ռուսաստանի հարավային ռազմական շրջանի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ ռուսական ռազմաբազայի 210 ինքնաթիռ և ուղղաթիռ ներգրավված են լինելու մայիսի 9-ի օդային շքերթին մասնակցելու համար։
Երևանի երկնքում ՍՈւ 30 բազմաֆունկցիոնալ գերժամանակակից ինքնաթիռները նախապատրաստական թռիչքներ են իրականացնում օդային շքերթի համար։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Շուշան Ստեփանյանը։

В небе над Ереваном 30 истребителей Су-30 совершают подготовительные полеты для воздушного парада (видео)
В небе над Ереваном многоцелевые сверхсовременные истребители Су-30 осуществляют подготовительные полеты для воздушного парада. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала пресс-секретарь МО Армении Шушан Степанян.
По ее словам, 9 мая в рамках мероприятий, посвященных 75-летию Победы в Великой Отечественной войне, над всей территории Республики Армения состоится воздушный парад.
«Поскольку из-за эпидемиологической ситуации других мероприятий не предусмотрено, будет воздушный парад, и сегодня осуществляются подготовительные полеты. Воздушных парад организуется с участием армянских и российских пилотов», – сказала Степанян.
Пресс-секретарь МО добавила, что пока не может сказать, сколько самолетов с армянской стороны будут задействованы, это зависит от ряда обстоятельств.
Ранее пресс-служба Южного военного округа сообщила, что 210 самолетов и вертолетов российской военной базы будут задействованы для участия в воздушном параде 9 мая.