Կորոնավիրուսային հիվանդության 2386 դեպքից 320-ն արձանագրվել են բուժաշխատողների մոտ․ Արսեն Թորոսյան
Քանի որ այս հարցը հաճախ է հնչում, տեղեկացնեմ, որ կորոնավիրուսային հիվանդության 2386 դեպքից 320-ը կամ մոտ 13.4%-ը արձանագրվել են բուժաշխատողների մոտ։
Սա իհարկե շատ ցավալի, սակայն, կարելի է ասել, անխուսափելի երևույթ է։
Հավանաբար կարող եք պատկերացնել, թե ինչ դժվար է առողջապահական համակարգի համար, երբ պետք է բուժես կամ մեկուսացնես այն մարդուն, ով ինքը պետք է բուժի կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պացիենտներին։ Եվ հաշվի առնելով հիվանդության բավականին երկար տևողությունը՝ բուժաշխատողները շատ երկար ժամանակ չեն կարողանում աշխատել։
Բարեբախտաբար, մահվան ելքով դեպքեր բուժաշխատողների շրջանում չեն արձանագրվել՝ շնորհիվ նաև առողջապահության նախարարության այն ցուցման, որ 60-ից բարձր տարիքով և քրոնիկ հիվանդություններով բուժաշխատողները առավելագույնս մնան տանը։ Սա, իհարկե, կրկին բարդացնում է իրավիճակը, քանի որ բազմաթիվ բուժաշխատողներ չեն կարողանում օգնել իրենց առավել երիտասարդ ու առողջ գործընկերներին պայքարել պացիենտների կյանքի համար՝ ավելի մեծացնելով վերջիններիս ծանրաբեռնվածությունը և վտանգը, որի մեջ նրանք աշխատում են։

320 из 2386 случаев коронавирусного заболевания были зафиксированы у медработников
320 из 2386 случаев коронавирусного заболевания или около 13.4% были зафиксированы у медработников. Об этом на своей странице в «Facebook» написал министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
«Так как этот вопрос часто звучит, сообщу, что 320 из 2386 случаев коронавирусного заболевания или около 13.4% были зафиксированы у медработников.
Конечно, очень жаль, но можно сказать, что это неизбежно.
Вероятно, вы можете представить, как это сложно для системы здравоохранения, когда ты должен лечить и изолировать человека, который сам должен лечить пациентов с коронавирусным заболеванием. И, принимая во внимание достаточно долгий срок, медицинские работники очень долго не могут работать.
К счастью, среди медиков случаев со смертельным исходом не было зафиксировано благодаря также указанию министерства здравоохранения, касающегося того, что медики в возрасте старше 60 лет и медработники с хроническими заболеваниями должны по возможности оставаться дома. Это, конечно, также усложняет ситуацию, так как многие медики не могут прийти на помощь своим более молодым и здоровым коллегам в борьбе за жизнь пациента, что увеличивает их загруженность и угрозу, в условиях которой они работают», – написал министр.