Այն կեղտոտ, անմակարդակ արշավը, որ սկսվել է Հայ առաքելական եկեղեցու հանդեպ, համարում եմ կազմաքանդող. Նաիրա Զոհրաբյան
Մեզ համար քննարկելի չէ Վեհափառի կոչը, դրա հասցեատերը դատարանն է, նա էլ կորոշի՝ ինչպես վարվել։ Այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ նշեց «Բարգավաճ Հայսատան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը՝ անդրադառնալով Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ հայտարարությանը և դրան հաջորդած քննադատություններին:
«Ես կարծում եմ, որ պետք է նվազագույնը հարգանք ունենանք պետական և հոգևոր ինստիտուների հանդեպ։ Այն կեղտոտ, անմակարդակ արշավը, որ սկսվել է Հայ առաքելական եկեղեցու հանդեպ, համարում եմ կազմաքանդող։ Սա կասեցնել է պետք»,-ասաց պատգամավորը՝ հավելով, որ «կարմիր գծից» այն կողմ են անցնում:
«ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու, այդ թվում՝ պաշտոնյաների համար պիտի լինի «կարմիր գիծ», որից այն կողմ ոչ ոք չպիտի անցնի»,-ընդգծեց նա:
Նաիրա Զոհրաբյանի դիտարկմամբ՝ անհարժեշտ է ատելության խոսքը զսպող օրենսդրական մեխանիզմներ մշակել: Ըստ նրա՝ դրա պակասը կա նաև Եվրոպական երկրներում:
«Ես չեմ տեսել նաև եվոպական երկրներում օրեսնդրական այնպիսի կարգավորում, որը կարողանա զսպել ատելության խոսքը»,-եզրափակեց նա։

Считаю разрушительной грязную, дешевую кампанию против Армянской Апостольской церкви – Наира Зограбян
Адресатом призыва Католикоса Всех Армян является суд и мы не намерены обсуждать это, заявила сегодня брифинге депутат фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян, обратившись к комментариям, последовавшим после призыва Верховного Патриарха.
«Я считаю, что к государственным и духовным институтам, как минимум, нужно проявлять уважение. Для нас призыв Верховного Патриарха не подлежит обсуждению, его адресатом является суд, и суду решать, что делать. Считаю разрушительной эту грязную, дешевую кампанию, которая началась против Армянской Апостольской церкви», – сказал Наира Зограбян.
Она подчеркнула, что для любого гражданина, в том числе должностных лиц, должна существовать красная линия, которую нельзя переходить. Наира Зограбян отметил, что необходимы законодательные механизмы для сдерживания риторики ненависти.
«Однако даже в европейских странах я не видела такого законодательного регулирования, которое могло бы способствовать сдерживанию риторики ненависти», – сказала она.